Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Před nedávnem jsem dával dohromady jedno DVD a trvalo mi to tři dny plné vzteku. Dnes vyrábím další DVD a čeká mě něco podobného, protože jsem si minule nenapsal žádné poznámky. Takže si je píšu teď
První DVD, které jsem autoroval nebylo nic extra složitého - když se vloží do přehrávače, objeví se přání k narozeninám (byl to dárek) s tlačítkem Pokračovat, které vede na menu umožňující vybrat jedno ze tří videí. Celkem jednoduché, ale strávil jsem nad tím tenkrát tři dny - vstupní videa byla v různých formátech, já o DVD videu a DVD authoringu věděl zhruba nic a postupně jsem si na všechno přicházel.
Klasicky jsem si říkal: "nebudu si nikam psát, na co jsem přišel, to si budu pamatovat, sepíšu si to až po úspěchu najednou." Nečekaně se mi ale do nějakého sepisování nechtělo, takže dneska tak trošku stojím před podobným problémem, jako tenkrát - chci připravit video-DVD s menu z video souborů v XviD formátu a nevím přesně, kudy kam.
Cílem tohohle blogspotu není žádné hluboké vysvětlování problematiky, protože v tomto směru nejsem žádný expert, ale dokumentace jednotlivých problémů, na které jsem při zcela konkrétním úkolu narazil, a popis toho, jak jsem si s nimi poradil, abych příště mohl vlastní DVD připravit co nejrychleji. Jde mi tu především o to, abych si shrnul právě ty informace z jiných zdrojů, které pro moji konkrétní snahu měly význam, abych je příště nemusel dohledávat.
Zajímá-li někoho DVD Authoring více do hloubky, ať se podívá na odkazy uvedené na konci zápisu - to jsou cenné zdroje informací, bez kterých bych žádné DVD nikdy nevytvořil. Jejich autorům patří mé díky.
Hodlám vytvořit Video-DVD s navigačním menu. Mám 12 zdrojových video souborů, o kterých mplayer říká toto:
AVI file format detected.
VIDEO: [XVID] 512x384 24bpp 25.054 fps 820.2 kbps (100.1 kbyte/s)
a hodlám jich na hotové DVD dát tolik, kolik se jich tam vejde.
Na vytvoření menu potřebuji obrázek, který umístím na pozadí. Připravil jsem si obrázek ve formátu PNG.
Videa na DVD jsou ve formátu MPEG-2, proto XviD videa potřebuji převést. K tomu jsem použil program ffmpeg:
ffmpeg -i ./videoXX.avi -target pal-dvd -aspect 4:3 ../in/videoXX.mpg
Překódování jednoho videa na PC s Athlon XP 1600+ a 384 MB RAM trvá přibližně tak dlouho, jako je délka samotného videa. Výsledné 50-ti minutové video bude cca 2 GB velké.
Překódování pomocí ffmpeg musí proběhnout až do konce. Pokus o vytvoření DVD z neúplného výstupu ffmpeg skončí chybou (nepodaří se vytvořit IFO soubory). Pro vyzkoušení postupu je proto dobré použít nějaké krátké video.
Pro sestavení struktury DVD jsem použil Q-DVD-Author, grafický frontend k programu dvdauthor. Jeho použití je celkem intuitivní, i když spousta věci v něm ještě není dodělaná.
Prvním krokem je vytvoření menu. Tlačítkem Add background vložím na pozadí obrázek, který jsem si připravil, a změním jeho velikost na 720x576 (PAL norma). Kliknutím pravým tlačítkem myši do prostoru menu a příkazem Add text přidám textové položky, které budou sloužit jako odkazy na jednotlivá videa.
Nyní tlačítkem Add movie přidám do DVD jednotlivé MPEG video soubory, které na DVD chci umístit. Z připravených textů vytvořím tlačítka (klik pravým tlačítkem myši na text, položka Define as button), nastavím jejich cíle na odpovídající videa a stisknu tlačítko Create DVD na panelu nástrojů. Pokud vše proběhne v pořádku, za několik minut budu mít ve výstupním adresáři adresářovou strukturu svého nového DVD.
Třešničkou na dortu je vytvoření ISO obrazu nového DVD, které se potom nechá velmi snadno vypálit kterýmkoli vypalovacím programem, např. K3B. Provede se to takto:
mkisofs -dvd-video -o mojedvd.iso /data/dvd-prac/dvd
Tiskni
Sdílej: