Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Před nedávnem jsem dával dohromady jedno DVD a trvalo mi to tři dny plné vzteku. Dnes vyrábím další DVD a čeká mě něco podobného, protože jsem si minule nenapsal žádné poznámky. Takže si je píšu teď
První DVD, které jsem autoroval nebylo nic extra složitého - když se vloží do přehrávače, objeví se přání k narozeninám (byl to dárek) s tlačítkem Pokračovat, které vede na menu umožňující vybrat jedno ze tří videí. Celkem jednoduché, ale strávil jsem nad tím tenkrát tři dny - vstupní videa byla v různých formátech, já o DVD videu a DVD authoringu věděl zhruba nic a postupně jsem si na všechno přicházel.
Klasicky jsem si říkal: "nebudu si nikam psát, na co jsem přišel, to si budu pamatovat, sepíšu si to až po úspěchu najednou." Nečekaně se mi ale do nějakého sepisování nechtělo, takže dneska tak trošku stojím před podobným problémem, jako tenkrát - chci připravit video-DVD s menu z video souborů v XviD formátu a nevím přesně, kudy kam.
Cílem tohohle blogspotu není žádné hluboké vysvětlování problematiky, protože v tomto směru nejsem žádný expert, ale dokumentace jednotlivých problémů, na které jsem při zcela konkrétním úkolu narazil, a popis toho, jak jsem si s nimi poradil, abych příště mohl vlastní DVD připravit co nejrychleji. Jde mi tu především o to, abych si shrnul právě ty informace z jiných zdrojů, které pro moji konkrétní snahu měly význam, abych je příště nemusel dohledávat.
Zajímá-li někoho DVD Authoring více do hloubky, ať se podívá na odkazy uvedené na konci zápisu - to jsou cenné zdroje informací, bez kterých bych žádné DVD nikdy nevytvořil. Jejich autorům patří mé díky.
Hodlám vytvořit Video-DVD s navigačním menu. Mám 12 zdrojových video souborů, o kterých mplayer říká toto:
AVI file format detected.
VIDEO: [XVID] 512x384 24bpp 25.054 fps 820.2 kbps (100.1 kbyte/s)
a hodlám jich na hotové DVD dát tolik, kolik se jich tam vejde.
Na vytvoření menu potřebuji obrázek, který umístím na pozadí. Připravil jsem si obrázek ve formátu PNG.
Videa na DVD jsou ve formátu MPEG-2, proto XviD videa potřebuji převést. K tomu jsem použil program ffmpeg:
ffmpeg -i ./videoXX.avi -target pal-dvd -aspect 4:3 ../in/videoXX.mpg
Překódování jednoho videa na PC s Athlon XP 1600+ a 384 MB RAM trvá přibližně tak dlouho, jako je délka samotného videa. Výsledné 50-ti minutové video bude cca 2 GB velké.
Překódování pomocí ffmpeg musí proběhnout až do konce. Pokus o vytvoření DVD z neúplného výstupu ffmpeg skončí chybou (nepodaří se vytvořit IFO soubory). Pro vyzkoušení postupu je proto dobré použít nějaké krátké video.
Pro sestavení struktury DVD jsem použil Q-DVD-Author, grafický frontend k programu dvdauthor. Jeho použití je celkem intuitivní, i když spousta věci v něm ještě není dodělaná.
Prvním krokem je vytvoření menu. Tlačítkem Add background vložím na pozadí obrázek, který jsem si připravil, a změním jeho velikost na 720x576 (PAL norma). Kliknutím pravým tlačítkem myši do prostoru menu a příkazem Add text přidám textové položky, které budou sloužit jako odkazy na jednotlivá videa.
Nyní tlačítkem Add movie přidám do DVD jednotlivé MPEG video soubory, které na DVD chci umístit. Z připravených textů vytvořím tlačítka (klik pravým tlačítkem myši na text, položka Define as button), nastavím jejich cíle na odpovídající videa a stisknu tlačítko Create DVD na panelu nástrojů. Pokud vše proběhne v pořádku, za několik minut budu mít ve výstupním adresáři adresářovou strukturu svého nového DVD.
Třešničkou na dortu je vytvoření ISO obrazu nového DVD, které se potom nechá velmi snadno vypálit kterýmkoli vypalovacím programem, např. K3B. Provede se to takto:
mkisofs -dvd-video -o mojedvd.iso /data/dvd-prac/dvd
Tiskni
Sdílej: