Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Před nedávnem jsem dával dohromady jedno DVD a trvalo mi to tři dny plné vzteku. Dnes vyrábím další DVD a čeká mě něco podobného, protože jsem si minule nenapsal žádné poznámky. Takže si je píšu teď
První DVD, které jsem autoroval nebylo nic extra složitého - když se vloží do přehrávače, objeví se přání k narozeninám (byl to dárek) s tlačítkem Pokračovat, které vede na menu umožňující vybrat jedno ze tří videí. Celkem jednoduché, ale strávil jsem nad tím tenkrát tři dny - vstupní videa byla v různých formátech, já o DVD videu a DVD authoringu věděl zhruba nic a postupně jsem si na všechno přicházel.
Klasicky jsem si říkal: "nebudu si nikam psát, na co jsem přišel, to si budu pamatovat, sepíšu si to až po úspěchu najednou." Nečekaně se mi ale do nějakého sepisování nechtělo, takže dneska tak trošku stojím před podobným problémem, jako tenkrát - chci připravit video-DVD s menu z video souborů v XviD formátu a nevím přesně, kudy kam.
Cílem tohohle blogspotu není žádné hluboké vysvětlování problematiky, protože v tomto směru nejsem žádný expert, ale dokumentace jednotlivých problémů, na které jsem při zcela konkrétním úkolu narazil, a popis toho, jak jsem si s nimi poradil, abych příště mohl vlastní DVD připravit co nejrychleji. Jde mi tu především o to, abych si shrnul právě ty informace z jiných zdrojů, které pro moji konkrétní snahu měly význam, abych je příště nemusel dohledávat.
Zajímá-li někoho DVD Authoring více do hloubky, ať se podívá na odkazy uvedené na konci zápisu - to jsou cenné zdroje informací, bez kterých bych žádné DVD nikdy nevytvořil. Jejich autorům patří mé díky.
Hodlám vytvořit Video-DVD s navigačním menu. Mám 12 zdrojových video souborů, o kterých mplayer říká toto:
AVI file format detected.
VIDEO: [XVID] 512x384 24bpp 25.054 fps 820.2 kbps (100.1 kbyte/s)
a hodlám jich na hotové DVD dát tolik, kolik se jich tam vejde.
Na vytvoření menu potřebuji obrázek, který umístím na pozadí. Připravil jsem si obrázek ve formátu PNG.
Videa na DVD jsou ve formátu MPEG-2, proto XviD videa potřebuji převést. K tomu jsem použil program ffmpeg:
ffmpeg -i ./videoXX.avi -target pal-dvd -aspect 4:3 ../in/videoXX.mpg
Překódování jednoho videa na PC s Athlon XP 1600+ a 384 MB RAM trvá přibližně tak dlouho, jako je délka samotného videa. Výsledné 50-ti minutové video bude cca 2 GB velké.
Překódování pomocí ffmpeg musí proběhnout až do konce. Pokus o vytvoření DVD z neúplného výstupu ffmpeg skončí chybou (nepodaří se vytvořit IFO soubory). Pro vyzkoušení postupu je proto dobré použít nějaké krátké video.
Pro sestavení struktury DVD jsem použil Q-DVD-Author, grafický frontend k programu dvdauthor. Jeho použití je celkem intuitivní, i když spousta věci v něm ještě není dodělaná.
Prvním krokem je vytvoření menu. Tlačítkem Add background vložím na pozadí obrázek, který jsem si připravil, a změním jeho velikost na 720x576 (PAL norma). Kliknutím pravým tlačítkem myši do prostoru menu a příkazem Add text přidám textové položky, které budou sloužit jako odkazy na jednotlivá videa.
Nyní tlačítkem Add movie přidám do DVD jednotlivé MPEG video soubory, které na DVD chci umístit. Z připravených textů vytvořím tlačítka (klik pravým tlačítkem myši na text, položka Define as button), nastavím jejich cíle na odpovídající videa a stisknu tlačítko Create DVD na panelu nástrojů. Pokud vše proběhne v pořádku, za několik minut budu mít ve výstupním adresáři adresářovou strukturu svého nového DVD.
Třešničkou na dortu je vytvoření ISO obrazu nového DVD, které se potom nechá velmi snadno vypálit kterýmkoli vypalovacím programem, např. K3B. Provede se to takto:
mkisofs -dvd-video -o mojedvd.iso /data/dvd-prac/dvd
Tiskni
Sdílej: