Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Zatoužil jsem po vlastní kompilaci PHP 5 - potřebuji totiž několik rozšíření, z nichž některá dostat do Kubuntu 5.10 z existujících balíčků asi moc dobře nejde. Rozhodl jsem se proto kompilovat, vzít to z gruntu i s Apachem a své zážitky z tohoto dobrodružství si poznamenat. Předesílám, že tento postup ještě není kompletní.
Konkrétní rozšíření, které mi chybí, je mysqli - v (k)ubuntu repozitářích prostě php5-mysqli není. Když jsem tuhle extension našel v neoficiálních archivech, měl jsem velkou radost, která ale netrvala dlouho - dostal jsem ultimátum: buď mysqli, nebo xsl (které potřebuji taky).
Vedle toho, že budu mít k dispozici všechna rozšíření, která potřebuji, vlastní kompilace PHP mi umožní pracovat s nejnovější verzí 5.1.1, kdežto v repozitářích je AFAIK jen 5.0.5. Vlastní kompilací se zároveň vyhnu problémům při přidávání nových rozšíření.
Instaluji do celkem čerstvého Kubuntu 5.10 (tak čerstvého, že v něm na začátku není ani gcc - čerstvostí mám na mysli množství apliakcí doinstalovaných pomocí apt-get a spol.) a budu instalovat Apache 1.3.34 a PHP 5.1.1 (zdroje obou jsou stažené přímo z oficiálních stránek projektů: http://httpd.apache.org a http://cz.php.net).
Nejdřív si nainstaluji chybějící nástroje pro kompilace (gcc a make) a při té příležitosti přidám i programy flex ("tool for generating programs that perform pattern-matching on text") a bison ("parser generator"), které jsou nezbytné pro kompilaci PHP:
sudo apt-get install gcc make flex bison
Spolu s těmito balíky se pro splnění závislostí nainstalují ještě binutils, gcc-4.0 a m4.
Pro kompilaci PHP je pak potřeba ještě balík libxml2-dev, se kterým se mi nainstalují také libc6-dev, linux-kernel-headers a zlib1g-dev.
sudo apt-get install libxml2-dev
Tenhle krok jsem původně chtěl provést až po instalaci Apache, ale skript ./configure neprošel přes test vhodnosti kompilátoru (s hlášením /usr/bin/ld: crt1.o: No such file: No such file or directory). Po instalaci libxml2-dev a závislostí je po problému.
Dál jedu podle návodu k instalaci PHP (soubor INSTALL z balíku se zdrojovými kódy) a občas nahlížím do instalačního návodu Apache:
tar -xvvzf apache_1.3.34.tar.gz
tar -xvvjf php-5.1.1.tar.bz2
cd apache_1.3.34
./configure --prefix=/usr/local/apache --enable-module=so
make
sudo make install
Nyní mám předkonfigurovaný Apache s podporou Dynamic Shared Objects (DSO) nainstalovaný v adresáři /usr/local/apache a můžu ho otestovat:
sudo /usr/local/apache/bin/apachectl start
Na http://localhost:8080 se mi zobrazí testovací stránka webserveru. Na portu 8080 je to proto, že jsem kompiloval jako běžný uživatel, což mělo vliv na předkonfiguraci. Stačí malý zásah do httpd.conf a vše poběží na portu 80 - vlastní konfiguraci si ale nechám až na konec. Teď se spokojím s tím, že to funguje.
Protože v PHP 5 budu chtít podporu CURL, musím mít v systému libcurl:
sudo apt-get install libcurl3 libcurl3-dev
Tímto krokem se nainstalují také libidn11-dev a libssl-dev.
Stejně tak, když chci podporu mysqli, musím mít nainstalovanou MySQL databázi:
sudo apt-get install mysql-server-4.1 mysql-client-4.1
Tímto krokem se nainstalují také balíčky libdbd-mysql-perl, libdbi-perl, liblockfile1, libnet-daemon-perl, libplrpc-perl, mailx a postfix. V konfiguračním dialogu pro postfix jsem vybral nastavení jen pro lokální doručování. Nyní je potřeba nainstalovat ještě libmysqlclient14-dev:
sudo apt-get install libmysqlclient14-dev
Poděkování: Bez libmysqlclient14-dev mi skript ./configure umřel s chybovým hlášením mysql_config not found. Protože se to stalo ve chvíli, kdy mě klátila únava (někdy po páté hodině ráno) a nemohl jsem už vymyslet nic rozumnějšího, než sudo apt-get install mysql_config (což - nečekaně - nezafungovalo), nechal jsem blogspot rozepsaný a požádal v něm čtenáře, kteří vědí, aby mi během mého bezstarostného spánku poradili. Za tipy, které se v diskusi sešly, všem děkuji a jsem za ně na uzel.
Abych mohl mít podporu XSL, potřebuji v systému ještě program xslt-config, který je v balíčku ??libxslt1-dev??, se kterým se nainstalují ještě libgcrypt11-dev a libgpg-error-dev:
sudo apt-get install libxslt1-dev
Teď už konečně samotné PHP 5:
cd ../php-5.1.1
./configure --with-apxs=/usr/local/apache/bin/apxs --with-mysqli --with-xsl --with-curl
Dlužno podotknout, že ./configure testuje dlouhou řadu věcí a trvá docela dlouho, než proběhne, takže je dobré si předem ověřit, že v systému jsou všechny knihovny a programy, které budou pro kompilaci potřeba (např. libcurl pro instalaci CURL rozšíření apod.).
Nyní PHP zkompiluji a nainstaluji:
make
sudo make install
Zkopíruji výchozí soubor s konfigurací PHP na správné místo. Použiji soubor php.ini-dist, protože instalaci budu používat k vývojovým účelům:
sudo cp php.ini-dist /usr/local/lib/php.ini
Teď je třeba zkonfigurovat Apache, aby o PHP věděl a soubory .php jím zpracovával. Instalace PHP sama přidala do /usr/local/apache/conf/httpd.conf direktivu LoadModule, já teď musím přidat direktivu AddModule:
AddModule mod_php5.c
Aby Apache věděl, že PHP sobory má zpracovávat pomocí PHP modulu, musím přidat tento řádek (patří do části <IfModule mod_mime.c>):
AddType application/x-httpd-php .php
Nyní Apache spustím:
sudo /usr/local/apache/bin/apachectl start
a je hotovo. Samozřejmě je teď ještě potřeba upravit po svém soubory php.ini a httpd.conf, to už ale nemá co dělat se samotnou kompilací Apache a PHP ze zdroje.
Pokud nemáme v plánu provádět vlastní kompilace software nějak častěji (což já s Kubuntu opravdu nemám), odstraníme ze systému nepotřebné balíčky, hlavně vývojové knihovny (každý, ať si přebere sám, které balíčky potřebuje, a které ne):
sudo apt-get remove flex bison libxml2-dev libc6-dev linux-kernel-headers zlib1g-dev libcurl3-dev libmysqlclient14-dev libxslt1-dev libgcrypt11-dev libgpg-error-dev
Doufám, že tenhle text pomůže i někomu jinému, než jen mně, až se příště budu vztekat s nějakými rozšířeními . Každopádně, když najdete nějakou chybu nebo nepravdu, dejte vědět v diskusi.
Tiskni
Sdílej:
build-essential
, jehož závislosti jsou po instalaci ve /var/cache/apt/archives
. $ aptitude show build-essential ... Závisí na: libc6-dev | libc-dev, gcc (>= 4:4.0), g++ (>= 4:4.0), make, dpkg-dev (>= 1.13.5)
Přiznávám se, že jsem si akorát přečetl nadpis a závěr, ale pokud jste používal balíky z distribuce a vlastní binárky a vidím mysql_config not found
, napadá mě: Nemá synáček Debianu konfiguráky pro MySQL jinde než MySQLko normálně? Nevyřešil by to symlink?
Pokud tu melu úplný OT, sorry - fakt jsem to moc nečetl
USE="-apache apache2 -bcmath -berkdb bzip2 -calendar -cdb -cgi -cjk -cli -crypt -ctype curl curlwrappers -db2 -dba -dbase -debug -discard-path -doc exif -flatfile -force-cgi-redirect ftp gd -gd-external -gdbm -gmp -hardenedphp -hyperwave-api -iconv -imap -inifile -interbase -iodbc ipv6 -java-external -kerberos -ldap -libedit -mcve -memlimit -mhash ming -mnogosearch -msql -mssql mysql mysqli ncurses nls -oci8 -odbc -oracle7 -ovrimos pcntl pcre -pdo-external -pear pic posix -postgres -qdbm readline -recode -sapdb -sasl session -sharedext -sharedmem -simplexml -snmp -soap sockets -spell -spl sqlite ssl -sysvipc threads -tidy tiff -tokenizer truetype -wddx xml2 -xmlrpc xpm -xsl -yaz -zip zlib" emerge dev-lang/php