Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Už i moje maminka přičichla ke kouzlu informačních technologií - rodina její sestry žíjící za devatero řekami a devatero horami si domů pořídila připojení k netu, založili si email a moje maminka zatoužila po možnosti touto cestou s nimi komunikovat.
Zatoužil jsem po gelové klávesnici, viz třeba tady.
Láká mě hlavně ten tichý provoz, ale zajímalo by mě i, jestli je to nějak pohodlnější (dovozce na stránkách píše, že je to šetrnější ke kloubům), jenomže na netu je toho o gelových klávesnicích dost málo, pořád se dozvídám stejné málo.
Nemáte někdo s touhle hračkou zkušenosti?
Kamarád mě poprosil o pomoc s instalací Linuxu do jeho notebooku. Říkám OK, není problém. Jenže problém byl, psal jsem o tom tady. Nakonec jsem se s tím ale popral a tady je popis mé cesty z rejže.
Právě ode mě odešel další zvídavý jedinec - s úsměvem na tváři a čerstvou instalací Kubuntu 5.10 v notebooku.
Určitě jsem mu s Linuxem nepomáhal naposled, každý potřebuje na začátku párkrát nakopnout, než se zorientuje. Akorát si teď při pohledu na contact list v ICQ uvědomuju, kolik lidí - experimentátorů i spokojených uživatelů - mě tak nějak pravidelně žádá o radu. Napočítal jsem nějakých dvanáct jedinců (z toho nějakým sedmi jsem Linux zblízka představil právě já).
Můžu si teď říkat guru? :-D :-D :-D