Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Už i moje maminka přičichla ke kouzlu informačních technologií - rodina její sestry žíjící za devatero řekami a devatero horami si domů pořídila připojení k netu, založili si email a moje maminka zatoužila po možnosti touto cestou s nimi komunikovat.
Zatoužil jsem po gelové klávesnici, viz třeba tady.
Láká mě hlavně ten tichý provoz, ale zajímalo by mě i, jestli je to nějak pohodlnější (dovozce na stránkách píše, že je to šetrnější ke kloubům), jenomže na netu je toho o gelových klávesnicích dost málo, pořád se dozvídám stejné málo.
Nemáte někdo s touhle hračkou zkušenosti?
Kamarád mě poprosil o pomoc s instalací Linuxu do jeho notebooku. Říkám OK, není problém. Jenže problém byl, psal jsem o tom tady. Nakonec jsem se s tím ale popral a tady je popis mé cesty z rejže.
Právě ode mě odešel další zvídavý jedinec - s úsměvem na tváři a čerstvou instalací Kubuntu 5.10 v notebooku.
Určitě jsem mu s Linuxem nepomáhal naposled, každý potřebuje na začátku párkrát nakopnout, než se zorientuje. Akorát si teď při pohledu na contact list v ICQ uvědomuju, kolik lidí - experimentátorů i spokojených uživatelů - mě tak nějak pravidelně žádá o radu. Napočítal jsem nějakých dvanáct jedinců (z toho nějakým sedmi jsem Linux zblízka představil právě já).
Můžu si teď říkat guru? :-D :-D :-D