Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Neumí zdaleka tolik efektů, ale zvládají průhlednost, stíny a lepší synchronizaci překreslování oken – pokud nejste eye-candy fanatik, potřebujete opravdu víc?No jedna z veci, proc bych takovou vec pouzival je to, co se v OS X jmenuje Exposé. A to je hodne prakticka vec. Ty vady na krase jsou dost zasadni. Kdyz jsem cetl ten clanek na Linux.com, jehoz autor povazuje Beryl za lepsi nez OS X, rikal jsem si, ze je asi trochu moc vyjuchanej. To tvrzeni je celkem smesne...
MAC OS X trpí podobným problémem jako Beryl, nebo Compiz a to sice že je vykreslování vnitřku okna podstatně pomalejšíPomalejsi nez co nebo kdy? GUI OS X mi pripadne sviznejsi nez jakekoliv jine a problemy s videem treba pri hybani oknem QuickTime jsem nezaznamenal. Zmena velikosti okna je rychla, hybani s oknem taktez. Samozrejme trochu jine je to u nenativnich aplikaci, jako napr. jEdit nebo Eclipse -- ale za to nemuze OS X. To je specialita napr. Totemu, prestat hrat kdyz se dragne okno a taha se s nim po plose...:-/
epm -q yakuake kdelibs yakuake-2.7.5 kwin-3.5.2-r2
semo@semo ~ $ yakuake [doslova len par prepnuti F12 do y. a naspat] Uh oh.. can't write data.. semo@semo ~ $ [yakuake lahlo]
semo@semo ~ $ yakuake [20s so mdrzal F12, makalo to ako len mohlo, ale stabilne. Ked som pustil, tak dalsich 10s to este cvicilo a potom klud]3.) zaver: az taky deterministicky sposob ako zabit KDe to zase nebude.
Tiskni
Sdílej: