Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Pokud jste připojšní k sítí, je jas na maximum, pokud se odpojíte, podsvícení se automatiky výrazně sníží pod heslem šetříme baterii. Potud se to chová rozumě, a neměl jsem ani motivaci na tom něco měnit, ale někdy se hodí např. ponechat jas i po odpojení od sítě. Bohužel, speciální klávesy moc nechodí, buďto nereagují vůbec nebo "divně", jako že zabere až desátý stisk a tak.
Mám přesně HP dv2224ea, ale postup bude relevantní pro celou řadu, pokud máte variantu s NVidií.
Takže jak si regulaci vynutit ručně?
Klíčem je soubor /proc/acpi/video/GFX0_PCI0/LCD/brightness
echo 93 > /proc/acpi/video/GFX0_PCI0/LCD/brightness
rozsvítí na maximum (100% ??)
echo 20 > /proc/acpi/video/GFX0_PCI0/LCD/brightness
maximální ztmavení
cat /proc/acpi/video/GFX0_PCI0/LCD/brightness
levels: 100 60 20 28 36 44 52 60 68 76 84 93 100
current: 93
Trik je v těch hodnotách. Pokud tam zadáte jiné číslo, než to ze seznamu, bude příkaz tiše ignorován nebo si bude stěžovat na neplatnou hodnotu. 100 to nebere a 0 má záhadný význam. Právě ony podivné hodnoty podezírám z nefunkčnosti speciálních kláves, pravděpodobně se snaží o jiné (smysluplnější?) hodnoty, proč to zabere jen v jednom z deseti případů.
Utilitka xbrightness z projektu XOrg bohužel nezabrala. Trvala na tom, že u tohoto modelu nelze jas měnit.
Tiskni
Sdílej:
mám NB Premio 6050N (s NVidií) a tahle regulace jasu mně taky pije krev od doby instalace fc8. Klidně obětuji výdrž accu, jen když "uvidím" na display. Bohužel vynutit regulaci ručně, se mi nedaří.
echo 93 > /proc/acpi/video/VGA/LCDD/brightness
bash: echo: write error: Nepřípustný argument
cat /proc/acpi/video/VGA/LCDD/brightness
<not supported>