Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Haiku ma jednotny vzhlad aj API ktore je v C++, jedinym alienom je QT4 kniznica ktora ovsem pouziva Haiku themu takze nie je ani mozne rozoznat zmenu...
Oba systémy jsou si velmi blízké, mají řadu stejných komponent, včetně jádra
Ehm, takže by se vlastně dalo říci, že Android je další distribuce Linuxu. Zápisek je tímto zmatečný, sorry.
Považuji Android za plnohodnotný samostatný OS, argumenty viz zmiňovaný blog.Bez ohledu na odpověď na tuto otázku (kde se názory značně různí) je Android ukázou obrovského, řek bych až nevídaného, úspěchu Linuxu, což naprosto zabíjí tvůj zápisek.
Tak si zkuste představit, že píšu o Androidu jako o distribuci. Jako takovou hodně, hodně nevšední ditribuci, kde "distributor" produkuje tak 50% kódu, například celá prezentační vrstva, má vlastní API, aplikace se musí komplexně portovat atd. Pak validní otázka stojí stejně, proč je Android úspěšnější než "běžná" distribuce (ve smyslu známém z reklam :)Něco jako Apple? Který pro svou potřebu využil BSD,a nad něj nalepil to co se - v podstatě chybně - nazývá OS? Jo. Android tady s náma nějaký čas zůstane - především proto, že za jeho vývojem stojí velké peníze. Do kytek půjde tehdy, až někdo zevnitř podryje Google - zhruba asi tak, jako se to stalo Nokii. Jsem toho názoru, že až nějaký výrobce hodí na trh slušný kus hardware, dobře zdokumentovaný a za rozumnou cenu, protože se rozhodne bouchat prachy na jeho masové výrobě. Tak se situace obrátí ve prospěch otevřeného kódu. Maemo podle toho co jsem měl možnost sledovat k tomu mělo nakročeno a proto N900 musela zemřít.
Správně jste to napsal s velkým LHmm — a ještě začneme rozlišovat internet/Internet s malým a velkým „I“, ne? GNU je operační systém, Linux je jádro. By mě zajímalo jestli je to jen neznalost nebo záměrné překrucování.
Souhlas. Je to úspěch Linuxu. Tedy jádra. Správně jste to napsal s velkým L. Pochvala. Ovšem neúspěch jakožto linuxu jako deskotopový OS. OS je mnohem víc než jádro.Netuším přesně, kolik toho Android má společného třeba s takovým Debianem. Jinak nepovažuju linux „tak jak ho známe“ za neúspěšný desktopový OS :). Před takovými pěti lety linux ještě neměl ani všechny základní vlastnosti moderního desktopového OS. Opravdu zajímavé desktopy přišly teprve nedávno, experimenty s různými kompozitory, teď Gnome 3... Vzhledem k tomu považuju linux za docela dost úspěšný... pokud jako kritérium nedáváš desítky procent trhu. A komerčně je úspěšný kromě serveru jako jednoúčelová pracovní stanice (to není klasický domácí desktop). Úspěšný je ve smyslu, že živí firmy a jednotlivce, ti ho zároveň můžou používat na desktop, server, router, relativně cokoli. To že linux funguje na desktopu a dá se normálně použovat, považuju za velký plus, ne za mínus (že to tak nepoužívají desítky procent lidí) jako ty :). Podle mě je to úspěch :). Existuje takový mýtus, že počítačový svět je dynamický a rychle se měnící. Podívej se, co se na třeba na windowsovském, tedy nejúspěšnějším, desktopu za posledních deset let nějak významně změnilo. Teď nemyslím herní oblast. A jestliže linux umí nějakých pět let pracovat jako celkem obstojný desktop, tak jako nějaký moderní desktop může fungovat pár měsíců s Gnome 3 nebo nějakou obdobou, budeš si muset sakra počkat... nejdřív se musí takzvaně „vichitat mouchi“, stabilizovat vývoj nějakého moderního rozhraní, přijít komerční hráč, kterého to zajímá, doladit do stability, a teprv to začít házet mezi zákazníky. Na masový komerční úspěch nebyl linuxový desktop nikdy zralý, třeba bude, ale pro skalní linuxáky se stejně nic nezmění... dřív nadávali na windows, teď budou nadávat co já vím, třeba na Ubuntu.
Před takovými pěti lety linux ještě neměl ani všechny základní vlastnosti moderního desktopového OS.
Co považuješ za základní vlastnosti desktopového OS?
Považuji Android za plnohodnotný samostatný OS, argumenty viz zmiňovaný blog.Chyba. Android je plnohodnotná samostatná distribuce. I když pochopitelně záleží na tom, co je podle tebe OS. Pokud pouze ta část, která je postavená nad jádrem a jinými obslužnými věcmi, tak bys měl pochopitelně pravdu. Jenomže v takovém případě by bylo zcela legitimní hovořit o operačním systému Red Hat, SuSE, atd. což je z mého pohledu kardinální blbost.
Vzal bych v úvahu, že jak tvůrceTo můžeš zkusit :).
tak Wikipedia považují Android za samostatný OS.Wikipedia, považuje, jo? Nenech se vysmát.
Považuji Android za plnohodnotný samostatný OS, argumenty viz zmiňovaný blog.
Však ano. Android je plnohodnotný OS, stejně jako Red Hat Enterprise Linux nebo třeba Debian. Všechno to jsou velmi úspěšné OS, postavené na stejném jádře a GNU. Tedy naprosto famózní úspěch Linuxu.
Proto jsem ten zápisek označil za zmatečný, protože to vlastne v překladu je "Zamyšlení nad úspěchem linuxu a poučení z toho pro linux", což nedává smysl.
No s vetsinou souhlasim. Ale uprimne kdyz to srovnam treba s Badou, kterou jsem mel ve svem Wave a ted v Wave 3, tak mi prijde velmi zmatecny a nesourody. Urimne jak moji brasi, tata, prytelkyne i deda, nemeli s ovladanim meho wave zadne prblemy. Okamzite v nem dokazali delat vse co od telefonu ocekavali. To se bohuzel o Androidu rict neda. Dle meho nazoru je v hodne vecech Bada lepsi, ale prohrava v tom nejdulezitejsim faktoru a to je mnozstvi aplikaci
Protože Android není linux (linuxová distribuce). I kdyby jste nakrásně provozoval Android na desktopovém HW, chodit vám to nebude, je to jiný OS. Má svoje vlastní API, svoje služby, knihovny, to o přenositelnosti rozhoduje víc než použité jádro. Aplikace jádro přímo nevolají.Řekl bych, že se pleteš. Pokud by ten desktop disponoval hardwarem který je do Androidu zadrátovaný, tak by v tom nebyl nejmenší problém. To je ovšem důvod proč je podle mě Android zmršenina. Místo aby v maximální míře využíval toho co jádro a linuxové prostředí nabízí, tak si to plácá po svém na nad svou mezivrstvou závislou na učitém konkrétním kusu železa.
Ona i interoperabilita mezi linuxovými distribucemi není nic moc, co se binárek týče. Musíte minimálně překompilovat zdrojáky. No a pro Android to musíte aplikaci portovat, větší části prostě přepsat. Protože to je jiný OS. Uvidíme jak si povede Qt pro Android, třeba to portování zjednoduší.
Kdepak, jednotné a stabilní API, to je lákadlo.Lákadlo pro co? Pro zmrdy, prasata, lamy, oslíčkyotřepse a podobnou verbež? Díky moc teda.
Pro vývojáře aplikací.No jo, ale zas jsme u toho: Pro které? Já bych se Céčko na Windowsech ani učit nesnažil. Teprve pod nějakou Unixovou platformou to dostává šťávu. A všelijaké markety/appstory a já nevím co? Chtěl jsem nedávno do svého mobilu slušný spektrogram. Pche. Ale kdyby takové pochybné aplikačky neexistovaly moc by se toho pro mě stejně nezměnilo.
linuxové prostředí nabízí co? Hromadu překrývajících se knihoven a frameworků, vzájemně řevnivé komunity, škobrtance tipu KDE4. To tvůrce aplikací spíš odradí. Kdepak, jednotné a stabilní API, to je lákadlo.To bude asi tím, že je linux převážně vyvíjený pro (jeho) uživatele a ne pro ty, kteří chtějí vydělat balík peněz, od toho je tu přece Apple :).
Spekulativní domněnka: Google si nechává zadní vrátka otevřená i pro změnu jádra. Na derivát BSD třebas. Haiku ;) GNU Hurd :) :) Nebo něco vlastního. Sil na to má. Třeba udělá fork a bude používat LibreKernel :)A co se stane? Že bude používat jiné opensource jádro? Možná je to tím, že jsi až moc zažraný do Linuxu, a nechápeš nebo nechceš chápat, jak opensource funguje. Jeden den můžeš všude číst OpenOffice, druhý den můžeš všude číst LibreOffice. A koho to bolí? Tedy kromě Oracle, který jinak cpe hromady peněz do zlepšování své pověsti.
ve kterém roce N900 přišla na trhale no tak. Stačí se podívat do světa WM a HTC HD2, HTC touchPro2, Samsung Omnia-B7610 mají takové parametry, že i dnes jsou stále srovnatelné ba i N900 předčí.
jaké měla v té době HW parametrykteré parametry? 1.) Displej - NE, bylo jich mnoho lepších 2.) Klávesnice NE, TouchPro2 aka Rhodium je etalon na klávesnice a udělat 3 řadou klávesnici brrr.... oprásklý mechanismus od HTC (stejný mechanismus měl HTC Raphael ale Raphael měl 5-řadou). Poslední pořádnou klávesnici udělala Nokia na 9500 a pak možná na E90. 3.) CPU - NE a NE. 600 Mhz Arm není z těch nejlepších 4.) Interní RAM - ANO, v tomto jednom bodu byla N900 lepší. kdyby N900 přišla o rok dříve pak by to byla bomba, ale v tom roce jistě ne.
Nokia se pohřbila sama díky tomu, že nebyla schopna se přizpůsobit novému trendu. Po jaké době vyšla N5800? Když vyšla tak již konkurence byla daleko vpřed. Spousta vývojářů a obyčejných lidí Nokii vytýkali pomalé procesory a neodladěný systém S60. Pamatuji si, že Symbian byl vždy stabilní (Psion i nějaké Ericssony) a po převzetí Nokií to dopadlo hodně špatně. Palm se zabil sám podobně, protože si myslel, že když má přes 80% na trhu s PDA tak si může vyskakovat a nemusí dělat něco nového. Poslední byl PalmOs garnet a pak dlouho nic stále se jen mluvilo o přechodu na PalmOs V6 a ono nic.Systém s60 pochází až z dílny Nokie? Nejsem si tím jist, měl jsem za to že koupili Symbian až s touhletou hrůzou. Naopak jsem měl pocit, že se Nokia snažila za každou cenu tuhle mrtvolu křísit k životu - mimo jiné i tím že uvolnili její kódy.
Přizpůsobujete systém uživateli a jeho potřebám, ne obráceně.
U profesionálních nástrojů to platí přesně naopak. Není pro každého a obsluha se jej musí naučit používat.
Snažíte se oslovit co největší skupinu uživatelů (= zákazníci).
Co znamená oslovit co největší skupinu uživatelů, dejte tomu u novin? Ano, bulvár.
Tento bod pro OS znamená udělat bastl. Chcete-li, komerčně úspěšný bastl.
Obsluha se sice musí učit, ale ty systémy na vznikly na základě předchozích zkušeností uživatelů, a pokud to není mrtvý produkt, je praktickými připomínkami současných uživatelů formována.
Ale tak jistě. Ale ten profesionální nástroj vznikl pro potřeby nějaké činnosti a ta činnost je tak prvořadá. Samozřejmně, že se musí také dobře ovládat, aby práce s ním byla efektivní.
který čte 1% lidí, pro které je určen
Nerozumím. Jak jsi přišel na to pro které lidi je linux určen, aby jsi z toho mohl udělat procentní podíl?
Úspěšná platforma
Jenže podle mě linux je velmi úspěšná platforma. superpočítače, většina webových serverů, nas krabičky, renderovací farmy, router krabičky, telefony a možná i nějaké družice. Jen ten desktop se tomu vymyká. Je k zamyšlení proč. Podle mě to není ani tak neůspěchem linuxu (podle mě je linux na desktop plně připraven již minimálně 5 let, v té době jsem na něj bez větších problémů přešel jako na tehdy jedinný můj OS, desktop, pracovní stanice, ntb), ale podle mě je to způsobeno velmi učinným zamčením desktopu (vendor lock-in) ze strany MS. Tedy nejedná se o neúspěch Linuxu (jak by mohl), ale naopak o úspěch marketingového oddělení MS.
Zkrátka, přijde mi takové divné neustále vyvolávat pocit, že linux je nějaká minoritní a neúspěšná platforma a na základě tohoto myslného názoru hledat nějaké jeho nedostatky.
Mám na mysli BBC
BBC neznám, tak nevím, jak se to projevuje. Asi to nebude ale formou jedný stanice, kde je všechno pro všechny.
Proč se z Androidu stal za tak krátkou dobu lídr trhu OS pro mobilní zařízení? Proč se šíří doslova lavinovitě? Proč linux na desktopovém i mobilním trhu stagnuje s rozšířením na úrovni statistické chyby?Nechci ti nic říkat, ale protiřečíš si. Naštěstí se lidi od Googlu nedívali na mobilní trh jako ty, a tak měli šanci z něj docela slušný kus ovládnout.
Protiřečím? Stále nevidím v čem?Léčení slepoty není náplné mé práce.
>>> Neposkytoval jim žádné výhody, které by ospravedlnili extra čas strávený naučením se nového <<<
Takových lidí je spousty, kouknou, po prvotním nadšení v tom chvíli v tom dělají a pak se zase vrátí na původní systém. U mě ta "chvíle" trvala 2 roky, pak jsem dopadl stejně jako tvoji kamarádi ;) Asi nebudu sám, koho by docela zajímalo to shrnutí, snad ti to vyjde a sepíšeš to.
Poplácávání po ramenou, jak je vše v linuxu, potažmo v OSS úžasné, je cestou do hrobu tohoto jinak perspektivního OS.To poplácávání ramenou je naprosto neškodné a nikomu neubližije a do žádného hrobu nic neposílá.
Bohužel, "trollů" je víc. Komunita se pak stahuje do zbytečně obranného postoje a brání i to, co chtělo posuzovat více kriticky.Komunita nebrání, brání jednotlivci :). Mimochodem, co považuješ za kritérium rozhodování jestli někoho považuješ za součást komunity nebo vnější element?
Beru to jako pochvalu svého článku :)Pošli odkaz, rád bych si tvůj článek přečetl... zatím jsem četl jen tento výkřik, který ti bohužel pochválit nemůžu.
Ano, chtěl bych feedback, nejen ten negativní, poskytovat dlouhodoběBudu rád, když nějaký feedback začneš poskytovat. Pošli odkaz. Rád se s tím feedbackem seznámím. Preferuju odkazy na bugreporty, ale dají se i mailinglisty a další možnosti. Kritériem je to, aby feedback byl účelný a (zároveň) aby byl zveřejněný na správném místě, kde působí pozitivně na samotný vývoj.
Je důležité vědět proč lidé odcházejí.To není v případě opensource až tak zásadní, pokud se nejedná o náhlý odsun uživatelů, kteří předtím dlouhodobě přibývali. Ale ty případy bývají většinou velmi jasné a známé. Tohoto typu feedbacku rozhodně není nedostatek.
Jsou to spíš chybějící aplikace? kvalita aplikací? složité ovládání? chybějící hry?Tenhle feedback je u komunitních projektů relativně málo užitečný. Může být užitečný u koncových firemních produktů, kde se snažíš přesvědčit firmu, aby něco finacovala. Ale na jednotlivce, kteří věnují čas tomu, čemu chtějí, nefunguje. Může to mít smysl u dobře financovaných větších projektů, dejme tomu alespoň velikosti Gnome.
Podle kontextu. Spoléhám na inteligenci čtenářů že rozliší.Já zřejmě nemám dostatečnou inteligenci na to, abych rozlišil koho ty považuješ za součást linuxové komunity a koho ne. Spoléhám tedy na tvoji inteligenci a ochotu mi to osvětlit.
Nejčastěji aktivní uživatele linuxu co čtou, případně i přispívají do Abc. Pokud se bavíme specificky o Linuxu, tedy kernelu, můžeme zahrnout i uživatele Androidu, pokud se bavíme o například linuxových aplikacích, pak pochopitelně ne, Android máTak jinak. Přijde ke mě osoba X. Dejme tomu, že hodlá odpovídat pravdivě na otázky. Dokážeš vymyslet sadu otázek a algoritmus zpracování odpovědí, jehož výsledkem bude True, pokud je součástí linuxové komunity, případně False, pokud není? Pokud to nedokážeš, sám ses usvědčil z neinteligence (tvůj výrok výše).
Příklad. Jediní dva kamarádi, kteří linux nějaký čas používali, jednoho jsem naočkoval já, druhý si našel cestu sám, oba od něj odešli, nikdy jsem z nich nedostal racionální důvod proč. Až časem a nepřímo z nich přeci jen něco vypadlo. Hromada malých drobných důvodů které v podstatě zažívám i já. Tu nefungovalo něco támhle, tu zas tohle, tu regrese, nevýhody silně minoritního prostředí. Neposkytoval jim žádné výhody, které by ospravedlnili extra čas strávený naučením se nového. Snad se dostanu, že bych to jednou shrnul podrobněji.
To záleží, k čemu to používali. Já mám kámoše, který byl dost "nakažený"* MS prostředím (začínal na Windows 98). Viděl u mě linux na (file)serveru, zadara věci jako raid5, lvm a síťový věci (iptables), plně fučkní a výkonný webserver zprovozněný jedním příkazem apod., tak to hrozně moc chtěl taky mít. Celkem se s tím trápil, nechal jsem na tom dost svého času. Proč? Protože místo toho, aby věci dělal správně (balíčky z repositáře, maximální využívání již hotového, pochopení, proč jsou věci tak jak jsou), se to snažil přiohnout (a tady je to nakažení od Windows) vlastními metodami, kompilacemi pochybného softu apod. Naštěstí už se poučil a tyhle bastl modifikace už nejsou tak časté.
Btw, asi největší návod a úvod do světa linuxu je kniha Umění programování v Unixu.
*) To je taky dost handycap. Svět výpočetní techniky je nesmírně rozmanitý, různé platformy, procesory, přístupy k řešení a lidé z "Windows světa" znají vlastně jen jeden OS a x86 HW.
výhody, které by ospravedlnili extra čas strávený naučením se nového
Huh. Snad naučení se něčeho je výhoda sama o sobě, ne? Někdy mám pocit, že se někteří jedinci zuby nehty brání nové dovednosti, nové znalosti.
Proč? Protože místo toho, aby věci dělal správně (balíčky z repositáře, maximální využívání již hotového, pochopení, proč jsou věci tak jak jsou), se to snažil přiohnout (a tady je to nakažení od Windows) vlastními metodami, kompilacemi pochybného softu apod.Čímž se mimochodem naučil, jak se věci dají dělat rozumně. A pokud takové nástroje nedokáže v plné kvalitě poskytnout Microsoft, není problém hledat jinde.
spíš proti tomu, že se nevyvíjí dál nastavitelnost a univerzálnost (což bylo to, co před cca 4--5 lety byla hlavní vábnička na linuxTím, že se může použí Unity máš k dispozici software, který může pomoct rozšíření mezi „obyčejný lid“, tedy pokud to považuješ za dobrý cíl (o tom se mnoholetí uživatelé linuxu a opensource systémů přou). Projekty zaměřené na dobrou konfigurovatelnost tím ale nezanikají (nebo aspoň nemusí zaniknout a nemáš právo po vývojářích požadovat, aby se starali o to, co chceš ty), takže o ni jako člověk se zálibou v konfigurování nepřijde.
To je právě jeden z problémů OSS.To je problém, který se týká všech lidí na světě, o kterých si ty myslíš, že by měli dělat to, co ty považuješ za správné. S opensource má tento problém pramálo společného.
V komerční sféře i musí.V komerční sféře při troše snahy najdeš tisíce protipříkladů. Nejen u hráčů s 99%.
Problém OSS je, že si to často lidé programují ze záliby a vlastně pro sebe.Takhle vzniká velká část OSS, ale zdaleka ne všechem. Stejně tak tímto způsobem vzniká část closed source.
Těžko jim to vyčítat, když to dávají k dispozici, ale OSS to škodí.To, že vzniká nějaký použitelný kód, opensource jako fenoménu naopak pomáhá.
Vyjímkou jsou tradičně komerční OSS - Linux (serverové věci), Eclipse, JBoss, Java, OOo (SUN to snažil prodávat) a LibreOffice (Novell taky), Qt framework. Ale i řada komunitních projektů, hlavně tam kde komunita skutečně účastní rozhodování.A nechceš rovnou vyjmenovat všechny nejznámější OSS projekty? :D Když si pozorováním stanovíš pravidlo, a následně zjistíš, že většina významných prvků množiny, pro které jsi pravidlo stanovil, jsou výjimky, máš chybu v pravidle a ve svém pozorování. Hloupý není, kdo napíše blbost, hloupý je ten, kdo na ní trvá.
Co vy na to?Že mluvíš jako „zmrd“, vnucuješ názory jako „zmrd“, smrdíš jako „zmrd“ — hele, nejsi ty náhodou Zmrd?
Tiskni
Sdílej: