Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tak jsem se chtěl zeptat jestli by jste chtěli abych udělal nějaký web, kde bych zveřejnoval svojí výkresovou tvorbu. Kam by mohli umístovat svojí tvorbu i ostatní lidé, prostě místo kde by mohli lidi zdílet své nápady dávat svoje vide texty, komentovat konstrukce ostatních atd? Je mi jasné že Zde na abíčku nejsou konstruktéři ale admini drátaři apod., ale proč to tu zveřejnuju je že vy jako uživatelé FREE softwareu máte daleko blíže k mým myšlenkám. Proto to potřebuju prodebatit s vámi jestli něco takového más smysl.
1) bych potřeboval vymyslet název takovýchto stránek.
2) bych potřeboval vymyslet strukturu(stavařina strojařina, domácnost, domácí dílna atd...) webu, co by tam moh,lo všechno betj a co by to mělo umět, jazykové mutace apodobně. Osobně preferuju češtinu, ale když by chtěl někdy překládat tak at překládá. )
3) Zveřejnovány by byli jenom apouze data "svobodných formátů", takže prvotně *.STEP, *.IGES, *.pdf, *.dxf, možná OpenDWG. Zdrojové data vysokých CAD bych nezveřejnoval, nebo bych to nechal na uživatelích aby z toho nebyl nějaký licenční problém. )
4) Z duvodu neexistence svobodného vysokého CAD budou data(většinou 3D data) vždy patřit svým tvůrcům, bude to jejich duševní vlastnictví. Samotné výkresy (pdf) jim budou patřit též. Modifikace bude moci probíhat jenom a pouze na urovni formátů *.dxf pod licencí kterou musíme vymyslet. Samozřejmě každý si bude moci dělat s výkresy co chce, třebas si je vytisknout a zatopit s nimi.
5) Komerční výroba pomocí těchto výkresů bude možná jenom a pouze za podmínky že se výrobce dohodne s tvůrcem kolik přispěje na tvůrce výkresové dokumentace. nekomerční výroba je totálně volná.
Pokud komerční výrobce nedodrží pravidla, jeho duše propadla ďáblu, bude proklet a aplykovány smrtelné WOODOO rituály!
Napadá vás ještě něco? Co vy na to?
BRUS!
Tiskni
Sdílej:
Položka: Motor na vodu Nekomerčné použitie: 0KČ - Licencia Z1 Komerčné použitie: 1KČ/kus - Licencia Z2 Excluzívne použitie: 1.000.000.000KĆ - Získanie vlastníctva
Motor na slamu Nekomerčné použitie: 0KČ - Licencia Z1 Komerčné použitie: 0KČ/kus - Licencia Z1
4) Z duvodu neexistence svobodného vysokého CAD budou data(většinou 3D data) vždy patřit svým tvůrcům, bude to jejich duševní vlastnictví. Samotné výkresy (pdf) jim budou patřit též. Modifikace bude moci probíhat jenom a pouze na urovni formátů *.dxf pod licencí kterou musíme vymyslet. Samozřejmě každý si bude moci dělat s výkresy co chce, třebas si je vytisknout a zatopit s nimi.Licence výkresů s existencí svobodného CADu nesouvisí. Je úplně jedno v čem to je nakreslené, práva k tomu má autor tak jako tak a jak to zveřejní je na něm. Stejně tak nezáleží na použitém formátu. Pěkné licence jsou Creative Commons. Ke každému dílu, které tam bude zveřejněné nech uploadera vybrat, jakou to má licenci.