Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
V současné době jsme (teda hlavně Aither(Jakub Skokan) http://www.havefun.cz/cs/) téměř dokončili naroubování javovského apletu PTC-ProductViewExpress na náš program tak že tedka jsme schopni zobrazovat 3D data z CAD Pro/E viz screenshot. Do budoucna počítáme s vývojem vlastního 3D zobrazovače *.step souborů, který by se měl stát hlavní součástí programu.
Dále paralerně s vývojem apliakce ZIMA-CAD-Parts začínáme tuto aplikaci plnit daty. Součástí těchto dat budou Strojnické tabulky které budou totálně FREE! Zkontaktoval jsem totiž pana Drastíka který vytvořil papírové strojnické tabulky myslím z roku 1996 a získal od něj povolení k čerpání dat z jeho tabulek. Takže Panu Drastíkovi děěěěěěkůůůůůjůůůů a jsem strašněěěěěě vděčný za celou svobodnou komunitu lidí a panu Drastíkovi patří nehynoucí sláva a DÍKY! Sice sám tvrdil že tam je spousta už zastaralých informací,ale nic nebrání k tomu aby se ty informace časem aktualizovali a dali dokupy. Ale myslím že hrubý uvolěnní dat by mohlo být do konce tohodle roku. Je to strašná práce, za stránku ze strojnických tabulek platím 200kč, takže když budete chtít někdo zasponorovat vývoj budu rád, jinak to platím ze svého!
Html stránky STROJNICKÝCH TABULEK kodí Aleš Kocur webdesigner a grafik za čož mu patří moc díky že tuto práci dělá!
Tedka k dalšímu vývoji ZIMA-CAD-Parts. V budoucí verzi bude moci být zobrazovány a stahovány soubory typu *.dwg, *.dxf, možná i dalších CAD systémů. Chtěl bych nějak udělat zařídit nějaký systém kdy lidi sami mě budou moci posílat díly v ruzných CAD systémech a já bych je zařazoval do struktury. Máte nějaký nápady jak to udělat? V sekci Parts přibyde možnost dalších sloupců. Mělo by to fungovat asi tak že bude v daném adresáři nějaký soubor který definuje počet sloupců a data pro jednotlivé řádky. Prostě když bude třebas šroub o rozměru M10x1x25 tak budou sloupce s rozměry toho daného šroubu. Ale bude to pořád udělaný tak že když tam ten řídící soubor nebude tak to bude fungovat i bez něho.
Jo chci moooc poděkovat dárům(Martin Staněk (Aminux), Jiří Brožovský) peněz na Vývoj této aplikace! díííííiky mooooooc!
Snad jsem na nic nezapomněl a přeji AŤ SE DAŘÍ LIDEM DOBRÉ VULE!
Tiskni
Sdílej:
.. aby to pomohlo mě i lidem co chtějí zdílet informace ...Chudáci informace
když tam ten řídící soubor nebude tak to bude fungovat i bez něho