Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Navíc svobodný CAD půjde v případě nejvyšší nouze štěpit (vidličkovat) a tehdy začne opravdová evoluce
Je blbé, že niekedy padnú technológie s firmou. Ale načo budeme mať nástroje na tvorbu komplikovaných strojov, keď nebudu ľudia , ktorý tieto stroje vedia skonštruovať ? Z tohto dôvodu je nutné zabezpečiť dostatok mladých ľudi s záujmom tvoriť nové veci alebo vylepšovať sučasné veci. Lenže mladým je niekedy nepohodlné niečo robiť, pretože vidia inú lahšiu alernatívu. Alebo niekedy je to problém okolia, ktorý demotivuje mladých aby niečo tvorili užitočné bez nabalenia sa.
Otázka : "Sú peniaze všetko ?"
Je smutné, že väčšina ľudi odsudzuje technológie ako nepotrebné komplikované zbytočnosti. Príklad CLI na linuxe, je pre bežného úžívateľa neznáma vec, dokonca niečo zastarané. Nastáva otázka, čo ak bude daný obyčajný užívateľ potrebovať nastavenie ,ktoré nie je dostupné v GUI ?
Ono to spolu ale souvisí – když si lidi nebudou muset kupovat software za desítky nebo stovky tisíc a nebude je ojebávat nějaká firma, tak si spíš sednou k počítači a něco nakreslí… a začne je to bavit.
Qcad je 2D kreslítko my chcem 3D parametrický systém.Mluv prosím za sebe. Na 3D parametrický systém ti kálí bílý tesák. Já chci 3D algoritmický modulární hackovatelný návrhový systém.
Skriptovací jazyk umí každý pořádný cad.
Tohle jsou dvě různé věci:
Jsou to dost odlišné přístupy (data vs. kód). Ale šlo by to zkombinovat – součástí parametrického objektu by byl ten skript, který by se provedl vždy při změně parametrů a přepočítal objekt.
Horší by bylo, kdyby skript měl běžet s ohledem na změny v okolí objektu, ne jen po změně parametrů. Např. „pokud je blízko jiný objekt, posuň díru na šroub, aby se tam vešel klíč“1. To by se model taky mohl pěkně zacyklit a objekty by se ovlivňovaly donekonečna navzájem.
[1] i když tohle už je asi moc a mělo by se to nechat na inženýrovi, ať si tyhle věci ošetří – nebo to má taky dělat CAD?
Skriptovací jazyk umí každý pořádný cad. od Lispu až po Javu. http://www.root.cz/clanky/pouziti-lispu-v-nbsp-praxi-ndash-autocad-a-autolisp/ http://www.felcosolutions.com/creo_api.htmlJo, AutoCAD má LISP, jenže v AutoCADu už se bohužel dlouhou řádku let nic nedělá a je z něj jen jakási výměnná mezivrstva. Já teda dělám jen v Inventoru (bohužel, nic jiného mi nikdo nekoupí) a ten má jen hrůzičku mě dobře známou z let kdy jsem se učil C++ a omylem jsem zavadil o knížku o VB.
To za prvý a za druhý na nějaký postupný změny parametrů jdoucí s hodnotou se prostě do parametru vloží proměnná se závislostí na pořadí v patternu.Nevím jak kde, ale v Inventoru lze provádět u parametrů nějakou základní aritmetiku (dokonce je tam i trigonometrie), ale o tom, že by to umělo pokročilejší programové struktury (třeba cykly) nevim a vlatsně neznám žádný CAM který není z cenové relace pár milionů, který by to uměl.
Napíš čo by bolo užitočnejšie.
V SHTF situaci je běžnýmu smrteklníkovi prakticky jakejkoliv software na kočku, jde o přežití.Zajímavým směrem se začíná diskuse stáčet. Dle mého názoru o přežití jít nemusí, pokud mezi populaci rozdistribuuješ technologie a znalosti tak základní a jednoduché, že je zvládne managovat téměř každý a zároveň jim v tom přežívání výrazně pomůžou. Což je mimo jiné (dle mého názoru) způsob jak se SHTF situaci vyhnout a nebo alespoň zmírnit její dopady.
Nevim o nezávislým grafickým studiu, který vyvíjí volnej typografickej systém, případně cpe svoje prachy do svobodnejch utilit kolem komerčního softu.Což je dost možná ta chyba.
hele vydělat prachy není nic proti ničemu když je to pod GPLSem si to myslel.
Já za to co chci řádně platímČím?
Hele ber to tak že ty se připravuješ na katastrofu sedíš na zadku a kácíš dřívíJeště by mě zajímalo odkud víš že sedím na zadku a kácím dříví.
Proto se snažím protože vim jsem přesvědčenej že to co navrhuji má svuj smysl/logiku a pomůže to nejenom mně ale i ostatnímEyup. Úžasné jak myslíš na ostatní.
Ještě by mě zajímalo odkud víš že sedím na zadku a kácím dříví.Jsi přece z Moravy. Pražáci si myslí, že my z Moravy jen sedíme na zadku, pijeme víno a slivovici a chodíme do lesa kácet dříví.
Pro soudný den, resp. jeho odvrácení potřebuješ mnohem základnější věci než je CAD
Ale jak si ty věci bez CADu navrhnu?
Poručíme větru dešti?nad Moskvou idú rozháňať oblaky, to v Košiciach bude snežiť asi celý rok:))
V půlce března to bylo horší to zde padlo tak něco kolem 40 cm.Ále, nebylo to zas tak strašné.
sakra ta zima snad nechce jít pryč.Konečně jeden rok je normální počasí (zima nepřechází do léta a není extrémní sucho) a lidi hned hučí jak piliňáky.
Konečně jeden rok je normální počasíNo já bych tomu normální neříkal. Něco takového opravdu nepamatuji.
Vydělají na tom snad všichni, kdo to budou používat – a i ti, kdo přímo nebudou, protože si budou moci koupit věci v tom CADu navržené (které by jinak buď neexistovaly nebo byly dražší).
Nic proti jejich projektu, ale na reálné nasazení to není a dlouho nebude. Je to chaos...
Tedy úplně něco jiného, než to, co tvoříte vy Taky nechápu, proč tříštíte síly, a raději nepřispějete svým know-how již fungujícímu projektu, když je tak nadřazené tomu jejich.
A ten zasadni problem, totiz tech 100 clovekoroku, ktere jsou pro ten CAD potreba s tim se nikdo nezabyva.Jen v ČR absolvují ročně stovky studentů informatických oborů. Otázka je, jak tohle efektivně řídit a dát tomu nějakou strukturu.
Jen v ČR absolvují ročně stovky studentů informatických oborů. Otázka je, jak tohle efektivně řídit a dát tomu nějakou strukturu.sorry, ale to bych skoro navrhoval dat do fortunek
Klidně to tam dej
Jasně že ten základ bude muset udělat jeden člověk nebo tým zkušenějších lidí (tzn. ne studenti/absolventi)1, ale když bude dobře navržená architektura, modulární framework, tak to umožní distribuovat vývoj těch dalších částí mezi hodně lidí a každý může zkusit štěstí a napsat si nějaký modul – a pak se použije to, co bude funkční a bude zapadat2 do celkové koncepce. Sice to bude za cenu poměrně velkých ztrát a odpadu3, ale třeba bude schůdnější, když jednu věc zkusí po sobě implementovat tři průměrní programátoři a jednomu se to povede, než když se najme špičkový programátor, který to udělá napoprvé. Ale jestli tě napadá, jak ho zaplatit, tak sem s tím Tyhle dva přístupy se ale nevylučují, jde to nakombinovat podle možností (časem se třeba objeví sponzoři a bude možné platit tým profesionálních vývojářů).
Jakkoli ten plán může vypadat šíleně (ve skutečnosti taky šílený je4), tak mne nenapadá jiný způsob, jak takový objem práce5 odvést – jinak, než se to rozseká na spoustu malých úkolů a ty se rozdělí mezi spoustu dobrovolníků.
P.S. jak si mám tuhle tvojí poznámku vyložit? Jako:
P.P.S. Ještě mám jednu takovou hypotézu, kterou bych potřeboval potvrdit nebo vyvrátit: podle mého jen celkem malou část CADu tvoří „raketová věda“ – zbytek je rutinní práce, akorát v obrovském objemu. (to první je nutná podmínka, bez které by to bylo úplně nepoužitelné) A právě ten zbytek rozhoduje o tom, zda si uživatel vybere tenhle CAD nebo jiný, jestli bude spokojený, jestli bude muset rejdit půl hodiny myší a provádět desítky operací, nebo jestli klikne na jedno tlačítko a CAD mu ušetří práci.
[1] už se tu objevil i Miloslav Ponkrác, tak třeba nám s tím pomůže
[2] a i když nebude, nic nebrání autorovi takového modulu ho šířit nezávisle a uživatelé si ho budou moci doinstalovat, akorát nebude v oficiální distribuci; navíc mi z pohledu studenta přijde zajímavější podílet se na reálném projektu byť „neúspěšně“ – a je to každého volba, jestli se zapojí
[3] nevyužitého kódu – nicméně je to svobodný software, takže vždycky ten modul může převzít někdo schopnější, refaktorovat, opravit, dokončit
[4] toho jsem si vědom od samého začátku, co se tu o psaní nového CADu mluví – nicméně přeci jen se snažím hledat cestu, jak by to možná šlo, než to vzdát a říct, že to nejde; ale možná je to ztráta času, to se uvidí…
[5] někde tu padlo 50 člověkoroků, ale IMHO to bude ještě daleko víc – když si představím padesát lidí v kanclu, tak za rok z nich slušný parametrický CAD nevypadne. Komunitní vývoj bude sice rychlejší než práce v „běžné korporaci“, ale i tak.
P.S. jak si mám tuhle tvojí poznámku vyložit?tak, ze predstava, ze na tom podstatnou cast prace odvedou studenti je IMHO (naprosto) mimo realitu. Ze se na to mate vykaslat tim ale nerikam; jak to udelat lip (a kde ty lidi vzit) nemam bohuzel tuseni.
podle mého jen celkem malou část CADu tvoří „raketová věda“ – zbytek je rutinní prácepredne CAD systemum vubec nerozumim, takze mozna jsme uplne mimo, ale cekal bych, ze ta "raketova veda" (i kdyz, kazdy si pod tim predstavi neco jineho - pro nekoho je programovani grafickych objektu nebo treba vypocet teziste rutinni prace) je to hlavni na celem CADu, zbytek jsou jen klikatka kolem (tj. ze to tvori podstatnou cast systemu). Ptal jsem se na to v jine diskuzi, jestli chcete to (vypocetni) jadro pouzit odjinud nebo si je napsat sami. Podle Pavlixe je chcete vzit odjinud, ale jak pise vyse Dad, muze to byt velmi tezko pouzitelny moloch a neco s tim delat je skoro jako napsat to odznova.
Ve me ale nejvic pochynosti budi to, ze tady vedete tyhle diskuze, ze kterych je pomerne zrejme, ze nikdo z vas nema vubec predstavu, jak vnitrek typickeho CADu vypada. Ne ze byste se to nemohli naucit cestou, ale IMHO vas to zavede do tolika slepych ulicek, ze bych mel vazne pochybnosti, ze budete mit chut to dotahnout do konce - ale jestli s tim pocitate, tak proc ne (a opakuji, ze o CADech nic nevim, nevim, jake jsou jiz existujici knihovny atd. takze mozna jen precenuji slozitost a ve skutecnosti je to mnohem jednodussi nez si myslim ... takze ja se tesim na prubene zpravy a ze se dozvim neco o vnitrnostech CADu )
1) Já projekt neřídím.
2) Si myslím že 100 programátorů nenahradí jednoho schopného.
3) Jáder systému tak jak to chápu je spousta. Mě by bohatě stačilo něco co umí přičítat a odečítat objekty. protože to si nedokážu představit jak tohle naprogramovat. Vše ostatní je analyticka-geometrie a tu zvládne každej dement na střední škole.
4) Osobně mi je jedno jestli se to dokončí za 5 a nebo 10 let. ono se toho ve světě CAD až zase tak moc nezměnilo od dob Pro/E 2000... Pořád je to přičítání a odečítání kostiček a garantuji ti že za deset let to bude to samé...
5) Kdyby to bylo na mě tak začnu vyvíjet jednoduchou věc salámovou metodou jedním programátorem namísto hromadného programování všech částí najednou 100 programátory. dokonalej návrh neexistuje.
6) U všech dnešních vysokých CAD bych našel něco co je nahoubelec a co by šlo udělat daloko lépe protože jsme toho za svuj krátkej čas co bastlím konstrukce nadělal už tolik a vrtám se v totální parametrizaci na takové urovni že vím kde maj ty CAD botu...
7) Takže jako hezky jsi to napsal za to máš u mě palec nahoru, ale to nic neměmí na tom že pustit se do toho smysl má a velkej!
Tiskni
Sdílej: