Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 15:24
Abychom se nepřeseděli, obdařil nás pan Jan Sedlák ze serveru Živě.cz na svém blogu dalším FUD postřehem, který nejednoho uživatele nadzvedne ze židle.
Pominu-li prostý fakt, že s autorem nesouhlasím, co se budoucnosti Linuxu týče, stále zůstává pocit, že text byl generován spíše za reklamními cíli. Když autor píše: "O tom, že se Linuxu na desktopech dlouhodobě nedaří, není třeba polemizovat, každému je to jasné.", tak to už skutečně zůstává rozum stát. Autor si klidně může myslet, že se Linuxu nedaří, ale jak to tak považuje za samozřejmost, že to přeci takto všichni vidí stejně jako on. Já si myslím, že se Linuxu daří i na desktopech. Můžeme se o tom přít, ale přeci nebudu psát, že všem je jasné, že se Linuxu daří.
Další věta a opět FUD perla: "O tom, že je to pro začínající uživatele systém „nepřátelský“, opět nemusíme dlouho diskutovat." Jak autor hodnotí míru nepřátelskosti? Kde zase bere tuto informaci za neoddiskutovatelný fakt? No prostě FUD jako vyšitá. Obešel snad pan Sedlák všechny začínající uživatele? Dělal si průzkum?
No a nakonec: "...nechme jméno jménem a dejme mu (Linuxu) anonymitu. Pak třeba bude k něčemu užitečný." Tak to je taky hustý. Linux podle pana autora zatím není k ničemu užitečný. Rád bych ho upozornil, že mnoho klíčových systémů na internetu je provozováno na serverech s Linuxem. Dále např. film Shrek byl renderovaný na Linuxu a není jediným filmem. Rýpavý čtenář by snad dokonce mohl autora podezřívat, že navrhuje používat v zařízeních Linux potají, neinformovat o tom spotřebitele a snad i zapřít práva vycházející z GPL?
Myslím, že každý má právo na svůj názor. Ve chvíli, kdy však svůj vlastní názor staví do roviny neoddiskutovatelného faktu, omezuje právo na názor druhých. A to by se dělat nemělo.
Tiskni
Sdílej:
asi jste nepochopil, co chtel autor rici - jedna se o FUDOriginal som necital (len tento blog), ale o FUD sa nejedna. Aspon ja som tam nenasiel ziadne zastrasovanie
Klaus take produkuje jenom FUD, jemu je totiz taky uplne putna, jestli bude teplejc, zrovna tak jako redaktorovi zive, jaky desktop je kdo nucen pouzivat ...To o tom Klausovi by mě zajímalo, co přesně je FUD? A nebo šlo jenom o FUD z vaší strany?
A to bohužel většina běžných uživatelů neumí...
Uživatelská přáteskost operačního systému je koncept od základu nesmyslný.Na teoretické úrovni to je samozřejmě pravda. Ale v praxi, nebo dokonce z pohledu laika to je velmi vlivná vlastnost...
- FTP connect: TC si pamatuje loginy hesla, vzdálené adresáře, atd.
- Branch View (Ctrl+B): Krusader podle všeho nic takového nemá
- Multirename Tool (Ctrl+M):
1. Krusader samořejemě s tímto umí pohodlně pracovat, jména, hesla, vzdálené adresáře.Pracovat s tím umí, akorát si v mém případě nic nepamatuje. Kdysi jsem měl Kubuntu, teď PCLinuxOS a naprosto stejná situace. Někam se připojím, zaškrtnu, že chci zapamatovat heslo a když tam jdu podruhé, tak to stejně na mě vybafne znovu, abych ho zadal. Navíc mi chybí takový ten "manažer" všech připojení co má TC. ten mi stačí otevřít, dvojkliknout na název připojení a šmytec. Ohledně SSH máš recht, pod Win to řeším přes WinSCP. Sambu ani ostatní věci nepoužívám, takže to mi je šumák.
2. Multirename - to mám pocit přesně obrácený, to co je v krusaderu mi přijde přehlednější a lepší, mj lze používat regexpy :)No to by mohlo být právě tím, co jsem psal výše. K čemu si člověk přičuchne, tomu se špatně odvyká ;) Já regulárním výrazům nikdy nepřišel na chuť a namáhat mozek se mi v tomhle směru nechce. V TC je to pro mě ideální a přehledné.
3. co dělá přesně Ctrl+B? nechce se mi věřit že by to neměl... jen nevím co přesně to má být nebo total commander pouzžívám jen okrajově.Jasan. Branch View umí zobrazit všechny soubory v aktuálním adresáři a jeho podadresářích v plochém seznamu a umožňuje s tímto seznamem dále pracovat jakoby ty soubory ležely všechny v jednom adresáři. V Krusaderu jsem to nenašel, možná (spíš určitě) je na to nějaký tool, ale nepátral jsem. Celé to je o tom, že je jeden výsledek, ale spoustu různých postupů, jak se k němu dobrat. Z pohledu jednoho se může zdát efektivnější ten, z pohledu druhého zase onen. Pokud trávíš drtivou většinu času v linuxovém distru, tak je logické, že výborně znáš (a preferuješ) Krusader. Já si na něj už zvykl, ale pořád jsem jistější v TC, takže stále něco málo věcí dělám skrz něj.
Někam se připojím, zaškrtnu, že chci zapamatovat heslo a když tam jdu podruhé, tak to stejně na mě vybafne znovu, abych ho zadal.Tohle funguje když máš v KDE kwalletmanager, mrkni se po tom. je to třeba, taková "peněženka" vedle hodin, ta si pamatuje hesla pro všechno možné a mj. i pro krusadrea, bez něj tohle opravdu nefunguje.
Pokud se na ní chcete dívat optikou tržního podílu, což je možná nejvýznamnější ukazatel (u každé věci na světě se měří její dopad a význam).Pokud se na ní chci dívat optikou tržního podílu, tak co?
A nejen ty [příspěvky], jen nelžete. Smazali jste i příspěvky věcně reagující na zcestné věci uvedené v článku.Asi takový komentář nesplňuje pravidla diskuze, hmm.
je to jen můj subjektivní pocit, že (l)živě naschvál píše o linuxu (bludy), aby zvýšilo návštěvnost?To by nezamykali diskuze. Poté, co jsem na vlastní oči viděl tohle, bych i věřil konspiračním teoriím, že jim za to někdo platí.
embedded systémy, kterým se článek věnujeROTFLMAO
Bootuje to (díky zbytečnostem typu depmod, udev, lvm, .. apod) výrazně déle než XPčka,To mi jako zbytečnosti nepřijde a doba bootování mi nepřipadá přehnaná, i když zlepšit by to určitě šlo.
suspend stále prakticky nefunguje (resume po STR se mi podaří tak v jednom případu ze dvou)?Na tohle mám asi zrovna štěstí, funguje mi to.
spouštění dynamicky linkovaných aplikací je díky demenci systému ELF taky ve srovnání s PE DLLky zoufale pomalé.I s prelinkem?
Na tohle mám asi zrovna štěstí, funguje mi to.Také a ve svěm okolí neznám nikoho, komu nefunguje.
Linux na desktopu je dlouhodobě použitelný opravdu jen omezeně. Obhajoba stylem "nojo, byla to katastrofa, ale poslední rok už je všecko vychytaný" slyším dobrejch 10 let furt dokola.Souhlas.
Bootuje to (díky zbytečnostem typu depmod, udev, lvm, .. apod) výrazně déle než XPčka,Dlouha doba bootovani bude spis zpusobena mnozstvym sluzeb ktery se spousti.
suspend stále prakticky nefunguje (resume po STR se mi podaří tak v jednom případu ze dvou),bohuzel souhlas
spouštění dynamicky linkovaných aplikací je díky demenci systému ELF taky ve srovnání s PE DLLky zoufale pomalé.ELF imho neni dementni ... ale rychly to asi nebude.
Prakticky jediná věc která se přiblížila uspokojivému řešení je podpora češtiny (s výhradama), a to je myslím na 15 let práce kurva málo.No nevim jesi to de takle zobecnit, prace se udelalo dost, ale do jiste miry mate pravdu, neco na privetivosti by to zlepsit chtelo. Hlavne by to imho chtelo neco jako je u windows:
Zvlastni, instalace Win (vcetne ovladacu a zakladniho SW) mi trva zhruba 4x dele nez instalace Lin na stejnem HW. A to nemluvim o serverech, kde reboot zabira peknou dobu (mraky BIOSu, ...)Cos to instaloval za distribuci? To musel bejt docela haluz. Me by dlouha doba instalace linuxu zas tak nevadila, vzhledem k tomu ze se nemusi reinstalovat kazdy 2 roky. Ale zas bych chtel kdyz uz tomu ten cas dam aby to pak fungovalo.
A Linux mi, az na par pripadu (problematicky HW), fungoval plne hned po instalaci. Maximalne jsem pridaval drivery grafarny - coz uz se da splachnout v ramci update pri zvoleni vhodneho repo.Problematicky HW, jo, to je presne to co ja mam. Ze by nektera distribuce fungovala napoprvy sem u svyho kompu este nezazil. Mozna mam proste smulu...
Cos to instaloval za distribuci? To musel bejt docela haluz. Me by dlouha doba instalace linuxu zas tak nevadilaHuh? Libovolná dnešní distribuce je za chvíli nainstalovaná, včetně všech nebo skoro všech programů, které chci používat, aniž by je musel hledat a instalovat každý zvlášť.
Problematicky HW, jo, to je presne to co ja mam. Ze by nektera distribuce fungovala napoprvy sem u svyho kompu este nezazil. Mozna mam proste smulu...To máš teda blbé, no. Nevím, podle jakých kritérií si hardware vybíráš, ale zkus do nich pro příště zařadit i stupeň podpory v Linuxu (GPL drivery přímo v Linuxu, nebo aspoň do něj směřující). Pro zajímavost - s jakým hardwarem jsi měl konkrétně problém?
Stále si myslím že velká část grafického API by měla být stejně jako u Windows přímo v jádru, s tím že pouze nízkoúrovňová primitiva by poskytoval nějaký lkm, klidně proprietární za cenu zabetonování jeho ABI.To si snad děláte jen blbou srandu, ne? Kdyby se někdy něco takového realizovalo, okamžitě přestávám Linux používat a přejdu na FreeBSD nebo Solaris. Tfuj, to je ale hnusná představa. Ale hřát u srdce mě může, že k takovémuhle humusu stejně nikdy nedojde
Mě se na PE nelíbí ta EXE hlavička, ale jinak mi přijde ok...Je už na Windows možné, aby DLL knihovna byla závislá na funkcích z hlavní binárky (a přitom se nepoužívaly všelijaké triky, jak toho dosáhnout)? Na Linuxu mi na to stačí parametr "export dynamic" při linkování binárky. Je také na Windows možné, aby se knihovna linkovala na jiné funkce, u kterých při linkování není jisté, v jaké knihovně ta funkce bude? Pokud říkáte, že toto je nesmysl, tak mně to připadá užitečné.
$ ls -l /usr/bin/Xorg -rws--x--x 1 root root 1848800 Apr 8 2007 /usr/bin/XorgA rychlost ?? Mac OS X Leopard je rychlejsi nez jakykoliv windows pri bootovani a grafiku nema v zadnym jadre, je to proste jen dobre optimalizovany a svisti to jak zbesily ... Oni to utáhnou hrubou silou. Když jsem viděl bootovat švagrova iMaca, tak jsem si žádného zběsilého svištění rozhodně nevšiml.
A rychlost ?? Mac OS X Leopard je rychlejsi nez jakykoliv windows pri bootovani a grafiku nema v zadnym jadre, je to proste jen dobre optimalizovany a svisti to jak zbesily ...Tak proč to, hernajs, nesviští i na Linuxu ?!?
Protoze OS X, krom toho, ze nema grafiku v jadre, nema grafiku na principu klient-server. Kdyz se navrhovaly X11, nikdo moc nepremyslel o uplne obycejnych desktopovych use cases... Vykon sel stranou, zajimala je modularita, vyuziti pres sit a podobny...AFAIK.A rychlost ?? Mac OS X Leopard je rychlejsi nez jakykoliv windows pri bootovani a grafiku nema v zadnym jadre, je to proste jen dobre optimalizovany a svisti to jak zbesily ...Tak proč to, hernajs, nesviští i na Linuxu ?!?
Linux na desktopu je dlouhodobě použitelný opravdu jen omezeně. Obhajoba stylem "nojo, byla to katastrofa, ale poslední rok už je všecko vychytaný" slyším dobrejch 10 let furt dokola. Bootuje to (díky zbytečnostem typu depmod, udev, lvm, .. apod) výrazně déle než XPčkaLinuxový desktop používám výhradně už 3 roky a opravdu mě neomezuje. A je pěkné, že zrovna věci, které mi připadají jako zásadní výhody, jste označil za zbytečnosti.
"O tom, že je to pro začínající uživatele systém „nepřátelský“, opět nemusíme dlouho diskutovat."Začnu asi psát pro živě.cz vo technu, rapu, básních, moderním umění, pravopise, kosmetice a módě, jsem pro tyto články ideálním autorem, taky tomu hovno rozumim...
začínající uživatele to pak může od Linuxu odrazovatCož je IMHO účel. MS je určitě rád a Živě z toho třeba dostává prachy navíc.
...i vy co nikdy ani kousek linuxoveho clanku nenapisete,...Naštěstí, tohle se mne netýká. Naopak. O Linuxu píšu už hodně dlouho.
Vazne to nechcete vyzkouset?Stalo se. Akorát ne zrovna na Živě.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.