abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    Luboš Doležel (Doli) avatar 18.12.2005 10:37 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.
    Ať nastavím cokoliv, moje disky mají pořád stejné výsledky :-(
     Timing cached reads:   1072 MB in  2.00 seconds = 534.90 MB/sec
     Timing buffered disk reads:  182 MB in  3.00 seconds =  60.58 MB/sec
    David Watzke avatar 18.12.2005 11:02 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.
    Jaktože tak pomalý čtení z cache?
     Timing cached reads:   3752 MB in  2.00 seconds = 1875.88 MB/sec
     Timing buffered disk reads:  164 MB in  3.01 seconds =  54.52 MB/sec
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    18.12.2005 12:05 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.
    Proč pomalý? Tak trochu asi záleží na tom jaký HW máš...
    /dev/hde:
     Timing cached reads:   872 MB in  2.01 seconds = 433.90 MB/sec
     Timing buffered disk reads:  186 MB in  3.00 seconds =  61.91 MB/sec
    
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    Luk avatar 18.12.2005 13:52 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.
    Přesně tak. Já mám například tyto výsledky:
    /dev/hda:
     Timing cached reads:   1856 MB in  2.00 seconds = 927.94 MB/sec
     Timing buffered disk reads:  148 MB in  3.02 seconds =  48.94 MB/sec
    
    /dev/hdb:
     Timing cached reads:   1836 MB in  2.00 seconds = 917.94 MB/sec
     Timing buffered disk reads:  176 MB in  3.02 seconds =  58.20 MB/sec
    
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    18.12.2005 14:05 VícNežNic | skóre: 42 | blog: Spáleniště | Ne dost daleko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.
    Prej pomalý.
     Timing cached reads:   348 MB in  2.02 seconds = 172.61 MB/sec
     Timing buffered disk reads:  110 MB in  3.04 seconds =  36.18 MB/sec
    
    :-)
    Copak toho není dost?
    wake avatar 18.12.2005 12:34 wake | skóre: 30 | blog: wake | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.
    -X69 je ještě radostnější ;-)
    Tento příspěvek má hlavičku i patičku!
    18.12.2005 14:31 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.
    Pokud to ten disk umi...
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    wake avatar 18.12.2005 20:01 wake | skóre: 30 | blog: wake | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.
    a kterej to dneska neumi ? ten muj je dvoulety, takze vpodstate dedecek.
    Tento příspěvek má hlavičku i patičku!
    18.12.2005 12:58 next | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.

    Obavam sa, ze si nic neroztocil ani nic nezrychlil:

    Pred:

    [root@compaq ondro]# hdparm -Tt /dev/hda
    
    /dev/hda:
     Timing cached reads:   428 MB in  2.00 seconds = 213.93 MB/sec
     Timing buffered disk reads:   66 MB in  3.08 seconds =  21.42 MB/sec
    

    Po:

    [root@compaq ondro]# hdparm -Tt /dev/hda
    
    /dev/hda:
     Timing cached reads:   948 MB in  2.00 seconds = 472.89 MB/sec
     Timing buffered disk reads:   64 MB in  3.07 seconds =  20.83 MB/sec
    

    "cached reads" je citanie z diskovej cache v pamati OS. Tam je to sice 2x rychlejsie, ale to vela neznamena. "buffered disk reads" je ozajstna prenosova rychlost disku - z platne do pamate OS. A tam to mas dokonca o 0.5 MB/s pomalsie.

    18.12.2005 13:45 Clojster | skóre: 4 | blog: clojsterovo | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.
    18.12.2005 13:59 WerK | skóre: 19 | blog: desktop
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.
    Ty testy se maji delat minimalne 3x a prumer z toho + pri nezatizenym systemu ... a stejne ty vysledky budou trochu litat
    18.12.2005 15:08 Jáchym Čepický | skóre: 29 | blog: U_Jachyma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.
    Dat je do pracky a zapnout odstredovani :-D
    vencour avatar 18.12.2005 19:30 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.

    Dík za info a tip, co testovat a jak. Mé výsledky na ASUS A7V600-X a Maxtoru 80GB/7200rpm/8MB "6Y080P0/6L080P0" jsou:
    Timing cached reads: 1248 MB in 2.00 seconds = 622.85 MB/sec
    Timing buffered disk reads: 118 MB in 3.00 seconds = 39.31 MB/sec
    Timing cached reads: 1296 MB in 2.00 seconds = 647.45 MB/sec
    Timing buffered disk reads: 150 MB in 3.01 seconds = 49.82 MB/sec
    Timing cached reads: 1288 MB in 2.00 seconds = 642.81 MB/sec
    Timing buffered disk reads: 154 MB in 3.00 seconds = 51.32 MB/sec

    Čili více méně ok?

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    18.12.2005 23:00 Sedeki | skóre: 17 | blog: sedeki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.
    Jenom koukám na ten tuning - zadávat hodnotu -X66 nebo dokonce -X34 je opravdu geniální. První je mód UDMA2 (můj několik let starý disk běží v módu UDMA5) a druhá je dokonce MultiWord DMA2 (pro CD-ROM mechaniky)

    Podobným stylem "tuninguje" většina machříků nejen počítač, ale třeba i auta. Podle toho to taky vypadá:)
    Mnozí spadnou dolů a jen málokteří spatří znovu slunce.
    21.12.2005 10:30 sykora | skóre: 18 | blog: LINUX
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.
    ano, ale pre každého je dobre niečo, iné, nerozumiem prečo tákáto výsmevná reč. Však Vás do toho nenutím, píšem o tom že si je dobre prečítať man hdparm. Pre ostatných nastaviť defaul čiže X0, a pre Vás hlavu hore a trochu úcty k iným ľudom, to k tomu machírku.
    24.12.2005 22:50 Sedeki | skóre: 17 | blog: sedeki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ako som roztočil platne disku na maximum.
    Já se nevysmívám snaze sám si něco ručně upravit, či zjistit, jak něco funguje. To je více než chválihodné a já rozhodně nejsem nějaký linux-guru, abych mohl sám machrovat. Ale z neznámých důvodů přepsat automatické nastavení moderního disku a vnutit mu mód pro 10 let staré 250 MB vykopávky mi přijde jako navařit na 120ku místo výfuku rouru od kamen a pak se předvádět po městě, jak krásně to řve při 80ce na dvojku.
    Mnozí spadnou dolů a jen málokteří spatří znovu slunce.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.