Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Nemam velmi slov. Chcel som na druhy disk vyskusat novu fedoru. stiahol som dvd obraz, vypalil, nabootoval, nakonfiguroval a nenajd enejaky xml subor. Stiahol som cd obrazy, vypalil, nabootoval a podla nich nakoniec ziadne cd neobsahuje fedora balicky. po skusenostiach so 4 a jej rozsypanym obrazom v instalatore koncim.
Pred chvilkou som sa pytal, aku distribuciu mi odporucite pri pomerne konkretnych poziadavkoch.
Neviem, ci sa nazov firmy p. Gatesa moze pisat bez kadeakych R v kruzku a podobne, tak som ho radsej v titulku napisal odzadu.
FreeDarwin je mladý projekt, který se snaží vytvořit BSD systém nad Apple Darwin. Používá balíčkovací systém pkgsrc z NetBSD a jeho vývojáři doufají, že se jim podaří nahradit DarwinBuild systém a GNU nástroje. Ty jsou dnes často v applích systémech používány. Místo nich chtějí dát uživatelům nástroje z BSD. Nyní byla pro všechny zájemce vydána první pre-release verze.
Ako stale, aj dnes sa zmienim o nakupe noveho prislusenstva. Po chvilke mi totiz ukoncila svoju cinnost klavesnica od A4Techu. Tak som ju vymenil za kvalitnu IBM Preferred Pro PS/2 stealth black. Dnes uz pisem tento zapis na nej.
Vela ludi sa stazuje, ze pri prechode na *NIX operacne systemy im vadi najma to, ze pridu o svoje oblubene aplikacie.
Neviem, ci ste niekedy vyskusali Olive, cize live CD postavene na OpenBSd, ale mna dnes velmi prijemne prekvapilo. Najprv tym, ako jednoducho sa konfigurovalo a potom pritomnostou mc, mplayera a najma enlightenmentu 17. Proste skvele. Na tych 109MB je to vazne vhodne na vyskusanie.
Dobry den, stale som rozmyslal, preco som ja vlastne presiel k alternativnym operacnym systemom, ako je GNU/Linux a klony BSD. A vlastne aj, preco som isiel (pre novacika) tazsou cestou neklikacich distribucii. Ved som si ako prvu distribuciu mohol namiesto Slacku vybrat kludne nejaky Mandrake, SuSe alebo v tej dobe este RedHat a vsetko si pohodlne naklikat. Ved som nebol prinuteny ucit sa samotne fungovanie toho ci onoho OS. No po tych par rokoch uz vidim, ze sa mi to oplatilo. Spustit mc (alebo pouzit cp, mv) je pre mna po te dobre rychlejsie, ako spustat nejaky konqueror ci gentoo (zvlast na stroji, ktory som mal donedavna k dispozicii - P@166MMX, 128MB RAM). Jaj, chcel som sa este v tomto monologu podakovat vsetkym, ktori mi pomohli. Aj na tomto portali, ci uz dobre mienenou radou, alebo dobre mierenym nasmerovanim na googla :-) Dakujem