Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Dobry den,
stale som rozmyslal, preco som ja vlastne presiel k alternativnym operacnym systemom, ako je GNU/Linux a klony BSD. A vlastne aj, preco som isiel (pre novacika) tazsou cestou neklikacich distribucii. Ved som si ako prvu distribuciu mohol namiesto Slacku vybrat kludne nejaky Mandrake, SuSe alebo v tej dobe este RedHat a vsetko si pohodlne naklikat. Ved som nebol prinuteny ucit sa samotne fungovanie toho ci onoho OS. No po tych par rokoch uz vidim, ze sa mi to oplatilo. Spustit mc (alebo pouzit cp, mv) je pre mna po te dobre rychlejsie, ako spustat nejaky konqueror ci gentoo (zvlast na stroji, ktory som mal donedavna k dispozicii - P@166MMX, 128MB RAM). Jaj, chcel som sa este v tomto monologu podakovat vsetkym, ktori mi pomohli. Aj na tomto portali, ci uz dobre mienenou radou, alebo dobre mierenym nasmerovanim na googla
Dakujem
Tiskni
Sdílej: