V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Novější verze linuxového BOINC klienta (zhruba někdy od 5.8.15) již podporují spuštění webových prohlížečů kliknutím na tlačítka, která si po levé straně aplikačního okna (v rozšířeném zobrazení) definují projekty. Pro úspěšnou funkci těchto tlačítek je ale třeba mít nastavenou proměnnou BROWSER.
Nejprve je ale vhodné uvést na pravou míru chybovou hlášku, která se uživateli zobrazí, když proměnnou BROWSER nemá správně nastavenou. V ní stojí, že proměnná BROWSER má ukazovat na složku, ve které je uložen webový prohlížeč, což ale není pravda. Proměnná BROWSER musí ukazovat přímo na binárku (případně symlink na binárku) používaného prohlížeče, jinak se nestane nic.
Nastavit systémovou proměnnou lze několika způsoby, ale asi nejjednodušší cestou je editace skriptu, kterým se BOINC spouští. Výhodou této cesty je, že ji lze provést pod běžným uživatelem a proměnná BROWSER bude priřazena pouze procesu programu BOINC a nebude zasahovat do zbytku systému. Dejme tomu, že používaný prohlížeč v systému je Opera, která má uložen spouštěcí skript v /usr/bin
. Řádky, které je třeba připsat do skriptu run_manager
jsou následující:
BROWSER=/usr/bin/opera
export BROWSER
Oba řádky je ale třeba umístit před originální obsah souboru, výsledek tedy bude vypadat nějakým následujícím způsobem:
#!/bin/sh
BROWSER=/usr/bin/opera
export BROWSER
cd "/home/pushkin/.boinc/BOINC" && exec ./boincmgr $@
BOINC ale systémové proměnné načítá pouze při spouštění programu, a tak pro aplikaci změn je třeba zavřít BOINC a znovu jej spustit. Po restartu by již mělo vše fungovat a při kliknutí na tlačítka s odkazy na web příslušného projektu by se měl spustit webový prohlížeč (nebo otevřít jeho nové okno/záložka).
Tiskni
Sdílej:
/usr/bin/opera
zkusit /usr/bin/opera -newpage