Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Tímto zápiskem bych chtěl uzavřít problém, který jsem řešil zde. Tedy problém výběru elektroakustické kytary pro příležitostné hraní za rozumnou cenu (5.000-7.000Kč).
Obsah:Nejprve několik postřehů z nákupu. Prošel jsem docela dost prodejen, vyzkoušel docela dost značek a suma sumárum jsem zjistl následující - v dané cenové kategorii je vetšina kytar výborně srovnatelných. Vyšší cena většinou nepřináší nějaký kvalitativní skok ani lepší výbavu (maximálně ke kytaře dostanete popruh a kabel, tj. přidaná hodnota kolem 400Kč), jediné, co opravdu získáte je známější jméno na hlavě kytary. Docela mne zklamal výběr co se týče značek. Docela není problém narazit na Corty, ty mě ale příliš zvukově neoslovily, Fendera jsem měl v ruce jediného, Yamah více, ale třeba na Takamine člověk moc nenarazí (Plzeň-město). Díky Houdkovi není problém se dostat ke slušnému výběru Deanů, ty mi ale přijdou drahé na to, co nabízí. Co mě vyloženě zklamalo byl obchoďák Kytary.cz, který podle webových stránek má mít na prodejně Děkanka minimálně pět kytar z dané cenové kategorie a nakonec jsem tam fyzicky našel jedinou a druhou, kterou mi prodavač vnucoval "měli jenom podobnou."
Pozn.: ona ale tak moc podobná nebyla. Jednak jsem hledal kytaru za 5.000-7.000Kč a ona "podobná kytara" byla asi za 16.000Kč, a navíc měla luby z jiného dřeva. Pro prodavače ale podobná byla. Co naděláte, když je to stejná značka, tak je holt podobná.
Výsledkem mého turné byl výběr kytary značky STAMAR v prodejně nazvané Hudebninky. I když jde o značku téměř neexistující, v několika obchodech mi nezávisle na sobě potvrdili vynikající zkušenosti s těmito kytarami. Jako bonus navíc prodejna nabízí po půlroce užívání kompletní servis kytary - seřízení, doladění dohmatu apod. To mě přesvědčilo a nakonec jsem po ní tedy sáhl.
Vlastnosti:
Po mechanické stránce je kytara velmi pěkně zpracovaná, což ještě více umocňuje matný lak, který je velmi příjemný na dotyk a tolik neklouže při pocení. Krk velmi dobře padne do ruky a i když má kytara z výroby dost tvrdé struny (12tky), není díky dobrému dohmatu (po chvíli hraní) problém umáčknout barré, i když je člověk zvyklý na mnohem tenčí struny (na staré kytaře máme devítky). Zvláště se mi pak líbí zpracování kobylky na těle kytary, ve které je vložka zapuštěna poměrně hluboko, takže se nenaklání.
Po estetické stránce jde o kytaru, kterých se po světě toulají mraky, viděl jsem třeba velmi podobného Tensona (tvar kobylky, tvar hlavy, tvar chrániče těla). Kosmetické doplňky (kruhy kolem otvoru, "perleť" okolo otvoru a v názvu) jsou většinou řešeny velmi levným způsobem - obyčejnou samolepkou, samozřejmě překrytou lakem. Nicméně vždy je lepší trochu ušetřit na vzhledu než na kvalitě. Obdobně je ušetřeno na značkách na boku krku, které jsou tvořeny pouze tečkami barvy, nikoliv plastovými špunty, jak bývá zvykem. Klasické špunty se nicméně nacházejí z přední strany krku. Jako docela dobré řešení mi připadá fakt, že hmatník není natřen barvou, nedojde tedy k jejímu vyhmatání.
Zvuk kytary je pak srovnatelný s konkurencí v dané cenové kategorii - třeba kytary Ashton s masivní deskou zní téměř stejně. Zvuk kytary je výrazný, má velkou hloubku, tóny jsou pevné a mají dlouhý dozvuk. Ve srovnání s některými jinými elektroakustikami (Ibanez, Yamaha, Hohner) hraje tato kytara "nasucho" velmi nahlas, což ale částečně přičítám tvrdým strunám.
Co se týče elektroniky, příliš informací o ní nevím. Na ekvalizéru je vyznačen pouze typ (EQ-7545R), díky kterému se lze dopátrat k jakémusi výrobci jménem Belcat a k tomu,že k tomuto ekvalizéru se dodává keramický piezo snímač. Vzhledem k tomu, že stejnou elektroniku jsem viděl i na značkovějších kytarách, nepředpokládám, že by v ní měl být nějaký problém. Trochu je škoda, že konektor kabelu je posazen do pravého dolního rohu těla, umístění ve "špuntu" na popruh, jako to mají třeba Ibanezky, se mi zamlouvá víc.
O čem ale nelze zjistit téměř nic je samotný výrobce kytar STAMAR. Uvnitř kytary je nalepen štítek, který udává pouze jméno STAMAR, typové číslo kytary a informaci, že je vyrobena ručně pro Čechy, Moravu a Slovensko. Dovozcem by měla být firma Stammar z Břeclavi, která ale (prý) nedávno změnila vlastníka a nyní sídlí v Ostrově. Výroba samotná se (prý) odehrává kdesi v Číně, ale to už jsme opravdu v kategorii Jak jedna paní povídala...
Co dodat - kytara tak jak jsem ji koupil nabízí vše, čím se mohou honosit její "značkoví" konkurenti s tím, že není třeba delat kompromisy a sahat například po kytaře s překližkovou vrchní deskou. Po několika hodinách hraní jsem si na ní dobře zvykl, i když už se docela těším na nějaké měkčí struny. O zvuku čerstvě zakoupené kytary si můžete udělat obrázek z přiložených nahrávek (ano, rozhodně nejsem žádný mág). Jak se bude kytara dál vyvíjet uvidíme časem, nicméně v současné době jsem přesvědčen, že jsem její koupí hloupost neudělal.
Jenom k ukázkám - jsou natočeny za pomoci Audacity 1.3.5-beta s nějakou low-endovou zvukovou kartou (CMI 8738), takže kombinací tohohle hardwaru a softwaru se občas vyskytují v nahrávkách skoky. A jenom pro zajímavost - zkuste uhádnout z kterých skladeb dané ukázky jsou
Pink Floyd - Wish You Were Here - odhalil Buff
David Bowie - Space Oddity poznal Bubert
Karel Kryl - Morituri Te Salutant á la Törr - uhádl Ku8aZ
R.E.M - Drive
Rage - Alive But Dead (intro)
Tiskni
Sdílej: