Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Někdy těsně před definitivním odchodem mého milovaného MP3 přehrávače jsem se rozhodl rozloučit se svým starým telefonem a pořídit nový. A jako vnuknutí z nebes nebo snad v tušení věcí nadcházejících mi padla do oka Nokia 5310 XpressMusic.
Nejprve důvody, proč jsem se rozhodl právě pro tento mobilní telefon:
Jako mobilní telefon je Nokia 5310 XpressMusic klasickým zástupcem své značky - bezproblémové ovládání, dobrá přizpůsobitelnost, příjemný kontrast a barvy displeje a (zatím) spolehlivost. Na svou velikost se dobře ovládá (původně jsem měl trochu strach z malých kláves), což usnadňuje provedení kláves, které mají lehce vyboulený tvar. Poměrně zajímavým prvkem je optočlen nalézající se vedle reproduktoru na přední straně, díky kterému si telefon přizpůsobuje jas displeje okolním podmínkám.
Překvapením pro mne byl MP3 přehrávač tohoto mobilního telefonu - s rozumnými sluchátky má pěkný vyvážený zvuk, který není třeba dolaďovat grafickým ekvalizérem. Oproti mému bývalému MP3 přehrávači pro mne byl značný nezvyk fakt, že telefon si v přehrávači (aplikaci) třídí hudbu podle ID3 tagů, nikoliv podle adresářové struktury, jak jsem byl zvyklý. Zároveň přehrávači schází funkce typu "přehrát vše", takže pokud si chcete pustit celý obsah paměťové karty, je třeba přidat všechna alba do playlistu a přehrávat tento playlist. Nicméně to hlavní - zvuk - je velmi dobrý.
Při připojení k PC přes USB nabízí Nokia 5310 XpressMusic tři dostupné režimy - PC Suite, Tisk a média a Přenos dat. Čtvrtým režimem je pak režim, kdy nevyberete ani jednu z voleb, pouze mobil připojíte. Tento režim je pak shodný s režimem Tisk a média a mobilní telefon v tuto chvíli pracuje jako klasický fotoaparát a pomocí PTP protokolu s ním lze komunikovat například pomocí DigiKamu. Zajímavostí je, že v tuto chvíli je zpřístupněn celý obsah paměti telefonu, což znamená, že DigiKam v tu chvíli vidí obsah jak paměťové karty, tak i vlastního telefonu, který je ale chráněn proti smazání.
V režimu přenosu dat pak telefon zpřístupňuje pouze paměťovou kartu a její obsah a právě nyní na ni lze uložit vlastní soubory. Jde jednak o hudbu (zkoušel jsem pouze mp3) a jednak o video ve formátu 3gp, díky čemuž můžete používat telefon i jako video přehrávač. Trochu škoda je, že Nokia více nezapracovala na rychlosti. V době USB 2.0 a nastupujícího USB 3.0 přenášet soubory rychlostí necelých 1MB/s je ostuda.
Svou Nokii jsem samozřejmě zkoušel potýrat i programem Wammu, který poskytl téměř plnou funkčnost. Konfigurace pro Nokii 5310 XpressMusic vypadá následovně:
[gammu] port = /dev/ttyACM0 connection = dku2phonet
a lze s ní kromě SMS zpráv a úkolů spravovat kompletní obsah telefonu na SIM kartě a v jeho vlastní paměti. Pro tuto funkčnost je třeba zvolit při připojení přes USB režim PC Suite.
Ano, Nokia 5310 XpressMusic umí vygenerovat 2MPix šumu i udělat z něj video.
Bug 1: vybavení
Hned první problém tohoto telefonu se týká vybavení - jsou k němu přiložena sluchátka, ale ta nelze prohlásit za nic jiného než za tragédii. To, že jsou designově nic moc, by se nechalo přežít, horší ale je, že mají velikost, která by seděla tak desetiletému dítěti, takže dospělému z uší vypadávají. Úplným vrcholem je zvuk - rock v podání sluchátek od Nokie zní zhruba jako když Šmoulové vyvážejí kovošrot.
Bug 2: správa paměti
Zajímavostí je nepovedená správa souborového systému na SD kartě. Pokud se pokusíte přejmenovat nějaký soubor či adresář, dojde k jeho zmizení, ale jeho velikost zůstane stále alokována. V tuto chvíli je dobré kartu z mobilu vyjmout a projet nástrojem fsck.vfat
ve čtečce karet, případně ji rovnou zformátovat.
Bug 3: správa MP3
Se správou MP3 souborů jsem bojoval nejdéle. Nakonec jsem zjistil, že přehrávač Nokie 5310 XpressMusic podporuje POUZE ID3V2 tagy a v případě, žejsou v MP3 souboru obsaženy oba (ID3V1 i ID3V2) tagy, je zmaten a skladbu považuje za neotagovanou. Naštěstí existuje nástroj EasyTag, kterým lze ID3V1 tagy převést na ID3V2 (doporučuji verzi 2.3) a staré ID3V1 smazat.
Další zajímavostí je, že MP3 přehrávač tohoto telefonu aktualizuje hudební knihovnu při každém spuštění a provádí to kompletním projetím celé paměti, což trvá několik minut. Osobně si myslím, že by bylo jednodušší pouze porovnat starý záznam FAT s novým a provést pouze úpravu knihovny na základě rozdílů. Budiž autorům přičteno ke cti, že aktualizace probíhá ihned po spuštění telefonu na pozadí a telefon mezitím lze používat.
Bug 4: grafický ekvalizér
Nokia 5310 XpressMusic (respektive její přehrávač) je vybavena pětipásmovým grafickým ekvalizérem s možností potlačení / vytažení dané frekvence o 12dB, ALE: při vytažení basů o více než 6dB dochází k přebuzování výstupu a reprodukce začíná ve sluchátkách chrastit. Naštěstí pro kvalitní přehrávání s rozumnými sluchátky není třeba grafický ekvalizér vůbec používat.
Nokia 5310 XpressMusic je za svou cenu dobrý mobil i MP3 přehrávač a pokud si zvykneme s ním žít a respektovat jeho "fíčury" (nebo bugy? ), je i dobrým služebníkem. Pravda je, že mu firma Nokia mohla věnovat více pozornosti, nicméně oproti jiným výrobkům, které se mi dostaly do ruky, jsem s ním spokojen, zejména pak možností volby sluchátek, díky čemuž nejsem odkázán na výrobcovo peklo.
Tiskni Sdílej:
Já mám E51 a předtím jsem měl SE K550, ten měl s ID3 ten samý problém.
(Třeba se ten pravopis jednou naučíš. ~_^) Hlavně mi někdo, prosím, ukažte telefon s 3,5mm jackem, který by neměl zásadní vady typu "nenabíjí se přes USB" apod..
sem tam se někdo z inženýrů zhulí a něco vymyslí... a nebo nedomyslí -> viz napájení z USB