Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ano, uznávám, pomalu, ale jistě to na mém blogu vyhnívá... hlavně kvůli nedostatku času a nápadů, co si budeme povídat :-/ No a jelikož se většina mých zápisků v poslední době čím dál tím více odchylovala od zaměření ABC Linuxu, rozhodl jsem se založit tématicky volný blog Letters from Earth, na který jsem zároveň přesunul zápisky odsud za poslední půlrok.
FuxBlog budiž tedy nadále ryze technickým blogem se zaměřením na IT. Snad na něj budu mít čas...
Varování! Stejně jako předchozí zápisek je i tento produktem utahané a nasrané mysli, které už více než jebe. Pokud vám přijde urážlivý, dehonestující, či sexuálně explicitní, zavřete okno či záložku svého prohlížeče a přejděte na svůj oblíbený pornoweb.
Po roce a půl, co k nám zavítal náš nezvaný východní host, se potvrzuje už to, co jsem uváděl minule a nevypadá to, že by se něco mělo zvrátit. Koronavirem se mohou nakazit téměř všichni (kromě určitých jedinců, což je dodnes ne úplně spolehlivě vysvětlený fakt [1]), ale k vážnému průběhu dochází prakticky výhradně ve věkové skupině 60 a více let [2], přičemž v nižších věkových skupinách mají sklon k vážnému průběhu lidé s jinými zdravotními problémy (zejména nadváha, cukrovka či různé formy rakoviny). Výjimkou jsou náhlé zvraty k extrémně vážnému průběhu - případy lidí se silnou imunitou, u kterých dojde k cytokinové bouři [3], díky které se jejich imunitní systém zblázní a vše často končí smrtí nakaženého.
Z tohoto pohledu se potvrzuje fakt, že COVID-19 působí jako dokonale cílená biologická zbraň, která prakticky nechává na pokoji zdravé jedince a děti.
No, moc toho není. Víme to, že koronavirus mutuje (což není překvapení), přičemž se vědci nemohou shodnout na tom, zda jde o mutace příliš rychlé, nebo příliš pomalé [4]. Každopádně se vše vyvinulo k tomu, že dnes je po světě nejrozšířenější varianta delta, která nemá mnoho submutací, je skutečně nakažlivější, než původní varianta (jak se předpokládalo), ale nezdá se, že by měla mít výrazně slabší účinky na cílový organizmus.
Nejzajímavější je ale aktuální zpráva z Japonska - podle ní koronavirus ve své finální mutaci ničí sám sebe [5]. Je to věc, která naprosto odporuje evoluční teorii, neboť by vedla k vymření daného druhu. Pokud mu toto chování nebylo naprogramováno...
Kdybych měl vytvořit biologickou zbraň, postupoval bych přesně takto - zacílil bych na nepřítelovo slabé místo, to bych se pokusil co nejvíce zdecimovat, a abych měl dále volnou cestu a způsobil pokud možno co nejméně ztrát ve vlastních řadách, naprogramoval bych ji tak, aby se po čase sama zničila. Přesně takovéto chování koronavirus vykazuje. Opravdu jde tedy o přírodní virus, který se dokázal přenést na člověka, nebo o dokonale promyšlenou biologickou zbraň?
[1] Část lidí je proti COVIDu imunní, potvrzuje vědec výsledky nových studií, https://www.respekt.cz/rozhovor/cast-lidi-je-proti-covidu-imunni-potvrzuje-imunolog-vysledky-novych-studii
[2] Pandemie neočkovaných se potvrzuje: tvoří většinu nakažených, hospitalizovaných i zemřelých, https://www.novinky.cz/domaci/clanek/neockovani-tvori-vetsinu-nakazenych-hospitalizovanych-i-zemrelych-40378287
[3] Cytokinová bouře – hlavní podezřelý u některých fatálních případů COVID-19: Je možné jí předejít?, https://www.prolekare.cz/tema/deprese-uzkost/detail/cytokinova-boure-hlavni-podezrely-u-nekterych-fatalnich-pripadu-covid-19-je-mozne-ji-predejit-121781
[4] Nový koronavirus neustále mutuje. Nutně to však nemusí znamenat větší hrozbu, míní vědci
Zdroj: https://www.lidovky.cz/orientace/veda/neustale-mutace-koronaviru-neznamenaji-nutne-vetsi-hrozbu-pise-agentura-afp.A200508_162503_ln_veda_ceh, https://www.lidovky.cz/orientace/veda/neustale-mutace-koronaviru-neznamenaji-nutne-vetsi-hrozbu-pise-agentura-afp.A200508_162503_ln_veda_ceh
[5] V Japonsku rapidně ubyli nakažení. Delta zřejmě ničí sama sebe, míní vědci, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-japonsku-rapidne-ubyli-nakazeni-delta-zrejme-nici-sama-sebe-mini-vedci-180798
Tiskni
Sdílej:
na zbraň je to ňáký slabý tadleta netopejří rýmička :D ;D touž spíš víc jakoby nějaká čínská důchodová reforma :D :D
u kterých dojde k cytokinové bouři
1 2 3 dead hele :D ;D
Co čas potvrdil
ale k vážnému průběhu dochází prakticky výhradně ve věkové skupině 60 a více let [2], přičemž v nižších věkových skupinách mají sklon k vážnému průběhu lidé s jinými zdravotními problémy (zejména nadváha, cukrovka či různé formy rakoviny).
Tohle jestli dřív platilo a nebylo to "ještě jsme neměli dost kompeltní data/ještě se ustavovalo vědění", tak se to právě změnilo. Na JIPkách už na jaře bylo a někdy umřelo dost mladších lidí, a že by to bylo jen těma rakovinama, cukrovkama a obezitama, pravda nebude. Asi může zabrat, když se nadýchaly hodně toho viru, nebo je to prostě smůla. Sice má ta skupina silnější imunitu a lepší prognózu, ale v 10milionový populaci klidně může zemřít dost úplně zdravých lidí i na nemoc s 1% šancí na smrt. jetli je to tím, že cytokinová bouře, nebo tím, že dostaly velmi vysokou dávku viru, nebo prostě měli smůlu nějakým jiným způsobem, je jedno. Může se to stát, říkat tomu vzácná výjimka to asi podceňuje.
Vím o dvou padesátnících s ještě neodrostlejma dětma, co umřeli - jeden nějak před rokem, ještě před možností vakcinace, druhej teď nedávno (oběť toho antivax "viru").
Na JIPkách už na jaře bylo a někdy umřelo dost mladších lidí, a že by to bylo jen těma rakovinama, cukrovkama a obezitama, pravda nebude.
Nesmysl. Ta korelace mezi věkem a rizikem je pořád velmi signifikantí. Akorát se změnilo mírně r s novými variantami.
pořád ti jakoby nejede taková ta malá profilovka tady v diskuzi :O :O
Tohle jestli dřív platilo a nebylo to "ještě jsme neměli dost kompeltní data/ještě se ustavovalo vědění", tak se to právě změnilo. Na JIPkách už na jaře bylo a někdy umřelo dost mladších lidí, a že by to bylo jen těma rakovinama, cukrovkama a obezitama, pravda nebude. Asi může zabrat, když se nadýchaly hodně toho viru, nebo je to prostě smůla. Sice má ta skupina silnější imunitu a lepší prognózu, ale v 10milionový populaci klidně může zemřít dost úplně zdravých lidí i na nemoc s 1% šancí na smrt.Data uzisu nic takoveho neukazuji.