Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tiskni
Sdílej:
Zrejme si uz ale neprecetla, ze delime-li cislo, napriklad jedna primo nulou, vyjde nam cislo, jehoz hodnota je PRIMO nekonecnaDůkaz je tak triviální, že ti na něj stačí matematika pro základní školy:
x = a/b => xb = a Pro b=0: x = a/0 => x*0 = 1 (??)Nemluvě o tom, že to málo co vím třeba o mohutnosti množin mi zabraňuje chovat se k nekonečnu jako k jinému číslu. Jednoduchý příklad. Kolik je celých čísel? Nekonečně mnoho. Kolik je reálných čísel? Taky nekonečně mnoho. Kterých je více? Matematik by se spíše zeptal, má množina reálných čísel větší mohutnost, než množina celých čísel?
http://en.wikipedia.org/wiki/Georg_Cantor
http://en.wikipedia.org/wiki/Cantor%27s_diagonal_argument
lim k/x=oo, kde k nalezi R x->0
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
den - noc slunce - mesic ----------------- nekonecno - nic nic := 0 ----------------- 0 - (+) nekonecno, (-) nekonecno ????
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
n * interval
dá délku hovoru. Bohužel v některých případech se stalo, že interval měl délku 0 a databáze cyklovala a cyklovala a ta 0 pořád nechtěla být větší než nenulová kladná délka hovoru...
Takže moje programátorská zkušenost je, že nulou dělit lze, ale nikdy jsem neměl trpělivost čekat na výsledek +OO
a -OO
a tyto "symboly" definovat jako vysledek tohoto podilu. Je to v zasade otazka dohody..
Pes je vsak (dle meho nazoru) zakopan jinde. A sice v tom ze pri "legalizaci" deleni nulou by prestaly platit pravidla, ktera jsme byli zvykli brat jako fakt.
Mnozina realnych cisel R tvori teleso, to znamena ze splnuje nekolik pravidel.
a) Operace scitani a nasobeni jsou komutativni, asociatvini a scitani je distributivni vuci nasobeni. b) Existuje nulovy prvek vuci scitani (v nasem pripade cislo 0) c) Exsituje jednotkovy prvek vuci nasobeni (v nasem pripade cislo 1) d) Ke kazdemu prvku existuje opacny -x (socet da nulovy prvek) e) Ke kazdemu prvku <> nulovy existuje inverzni x^-1 (soucin da jednotkovy prvek) f) Nulovy prvek <> jednotkovy prvekOdcitani pak definujeme jako pricteni opacneho, podobne deleni jako vynsasobeni inverznim. Uz ted je videt, ze s delenim nulou bude trosku problem, protoze nepredpokladame existenci inverzniho prvku. Predpokladejme na chvili, ze by existoval...
Lze dokazat ze, x*nulovy prvek = nulovy prvek v nasem pripade x*0=0 Predpokladejme vyraz a * x^-1 * x ; a<>0 podle a) muzeme psat a * x^-1 * x = (a * x^-1) * x = a * (x^-1 * x) dosadme nyni x=0; dostavame: 1. (a * 0^-1) * 0 = 0 (vdzyt neco nasobime nulou) 2. a * (0^-1 * 0) = a * 1 = aNyni jsme dostali pro jeden vyraz dve ruzne hodnoty, jen diky preuzavorkovani, ktere by ale dle axiomu asociativity hodnotu zmenit nemelo.. Myslim, ze delni nulou je zakazano prave z tohoto "bezpecnostniho" duvodu.
Budes li delit limitou, cislem, ktere se neustale blizi nule, dostanes cislo, ktere se neustale blizi k nekonecnu a jeho velikost je spocetne velka :)... zatimco kdyz delis nulou, dostas cislo, jehoz hodnota je nekonecna, tutis nespocetne velka, prakticky neznazornitelna. A trochu mimo misu: z toho vyplyva, ze vesmir nemuze byt nekonecny, jeho velikost se jen blizi nekonecnosti, tudis je spocetne velky.Limita je číslo? Co je to spočetně velké číslo (mluvilo se o spočetných a nespočetných mohutnostech množin)? Prakticky neznazornitelná, to je zase co? No a to začínající "trochu mimo mísu", to už je čirá filozofie. Další příklad filozofie na téma den, noc, 0 a nekonečno.
Limita je číslo?Limita je číslo. :) Dokonce jsem Lenku, kterou doučuju matiku, naučil konečně na otázku "Co je limita?" odpovídat "Limita je číslo". Původně odpověď začínala "limita je když..." a pak už byla jenom kopec nesmyslů. Pak jsme udělali ještě další krok, když už na "Co je derivace?" odpovídáme "Derivace je číslo". Proč? Protože derivace je limita. Mazec, jsme šikovní. :)