Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Nedavno jsem narazil na velmi zvlastni stranku s popisem jakehosi alpskeho monstra: http://gebirgehund.ezin.cz/. Je vic nez rok stara a nuti k premysleni.
Vsechny zname obludy byly vzdy daleko (prisera z Loch Ness, Mokele Mbembe, Olgoj Chorchoj a tak), ale Gebirgehund je takrka na dosah ruky - v Alpach.
Mel by to byt jakysi pes, ktery ma jedove zlazy v drapech, coz ma i ptakopysk, takze neni duvod, aby nedoslo ke konvergentnimu vyvoji. Mnohem podivnejsi je, ze ma mit misto ocasu chapadlo i s prisavkami. Tohle v risi savcu znamo neni.
Je samozrejme mozne, ze se jedna o plaza, ktery prezil z davnych dob, ale ani plazi nejsou vybaveni chapadly a takovy mix telnich planu se naposledy nachazi v geologickem zaznamu Ediakary, takze by takovy tvor musel prezit pres pul miliardy let a nekolik masovych vymirani.
Podle me by se mohlo jednat o nejakou zmenu ocasu, ktera jen vypada jako chapadlo, ale zase je divne, ze jsou primo zminovany prisavky. O zadnem savci s prisavkami jsem v zivote neslysel.
Faktem zustava, ze i hadi si drzi obet svym telem (ti ale konzumuji obeti vcelku ... ale o zpusobu Gebirgehundi konzimace jsem zatim nic nenasel), aniz by meli prisavky a pokud by na spodni strane ocasu mel Gebirgehund barevne skvrny, nebo vyrustky podobne prisavkam, patrne by mohl tento dojem vzbudit.
Myslim, ze nejzajimavejsi by bylo zjistit, zda je teplokrevny, ale to bude bez jeho odchytu obtizne. Ale i kosterni pozustatky - ktere by mely jit nekde v Alpach nalezt, pokud tam opravdu zije - by prozradily hodne.
Nemate nekdo v planu vylet do Alp?
Dalsi informace napisu hned, jak se je dozvim.
Tiskni
Sdílej:
A existuje nejaké zviera (nie nutne cicavec), ktoré je niekoho schopné držať chvostom? A hadov vynechajme, had je v podstate len chvost a nič iné
No, už sú to roky, čo som to čítal a väčšinu príšer som zabudol. Už si dokonca ani nepamätám, ako sa tá kniha volala Tak rád by som si ju prečítal znova. Skúsim pogoogliť.
Hm, viem, že vedia chvost používať ako končatinu keď skáču po stromoch. Ale fakt sú v ňom schopné aj niečo ťažšie udržať?
Aha, možno som nepochopil, ako si myslel slovo držať. Ja som myslel zdvihnúť nad zem a tam podržať. Podobne ako to robia slony s chobotom
Tak to napríklad ja sám seba na strome udržím (~85 kíl) aj na jednej ruke, ale v jednej ruke rozhodne zo zeme toľko nezdvihnem, nehovoriac o nejakom udržaní. Je obrovský rozdiel medzi visením a držaním/zdvíhaním niečoho.
Wow, o dikobrazoch lezúcich po stromoch ešte nepočul. Na druhej strane, keď po nich môžu loziť ryby, tak ma asi už nič neprekvapí