Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Nedavno jsem narazil na velmi zvlastni stranku s popisem jakehosi alpskeho monstra: http://gebirgehund.ezin.cz/. Je vic nez rok stara a nuti k premysleni.
Vsechny zname obludy byly vzdy daleko (prisera z Loch Ness, Mokele Mbembe, Olgoj Chorchoj a tak), ale Gebirgehund je takrka na dosah ruky - v Alpach.
Mel by to byt jakysi pes, ktery ma jedove zlazy v drapech, coz ma i ptakopysk, takze neni duvod, aby nedoslo ke konvergentnimu vyvoji. Mnohem podivnejsi je, ze ma mit misto ocasu chapadlo i s prisavkami. Tohle v risi savcu znamo neni.
Je samozrejme mozne, ze se jedna o plaza, ktery prezil z davnych dob, ale ani plazi nejsou vybaveni chapadly a takovy mix telnich planu se naposledy nachazi v geologickem zaznamu Ediakary, takze by takovy tvor musel prezit pres pul miliardy let a nekolik masovych vymirani.
Podle me by se mohlo jednat o nejakou zmenu ocasu, ktera jen vypada jako chapadlo, ale zase je divne, ze jsou primo zminovany prisavky. O zadnem savci s prisavkami jsem v zivote neslysel.
Faktem zustava, ze i hadi si drzi obet svym telem (ti ale konzumuji obeti vcelku ... ale o zpusobu Gebirgehundi konzimace jsem zatim nic nenasel), aniz by meli prisavky a pokud by na spodni strane ocasu mel Gebirgehund barevne skvrny, nebo vyrustky podobne prisavkam, patrne by mohl tento dojem vzbudit.
Myslim, ze nejzajimavejsi by bylo zjistit, zda je teplokrevny, ale to bude bez jeho odchytu obtizne. Ale i kosterni pozustatky - ktere by mely jit nekde v Alpach nalezt, pokud tam opravdu zije - by prozradily hodne.
Nemate nekdo v planu vylet do Alp?
Dalsi informace napisu hned, jak se je dozvim.
Tiskni
Sdílej:
A existuje nejaké zviera (nie nutne cicavec), ktoré je niekoho schopné držať chvostom? A hadov vynechajme, had je v podstate len chvost a nič iné
No, už sú to roky, čo som to čítal a väčšinu príšer som zabudol. Už si dokonca ani nepamätám, ako sa tá kniha volala Tak rád by som si ju prečítal znova. Skúsim pogoogliť.
Hm, viem, že vedia chvost používať ako končatinu keď skáču po stromoch. Ale fakt sú v ňom schopné aj niečo ťažšie udržať?
Aha, možno som nepochopil, ako si myslel slovo držať. Ja som myslel zdvihnúť nad zem a tam podržať. Podobne ako to robia slony s chobotom
Tak to napríklad ja sám seba na strome udržím (~85 kíl) aj na jednej ruke, ale v jednej ruke rozhodne zo zeme toľko nezdvihnem, nehovoriac o nejakom udržaní. Je obrovský rozdiel medzi visením a držaním/zdvíhaním niečoho.
Wow, o dikobrazoch lezúcich po stromoch ešte nepočul. Na druhej strane, keď po nich môžu loziť ryby, tak ma asi už nič neprekvapí