Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Sepsal jsem (s pomocí pár lidí) stránku o alternativních OS a přechodech na ně. Spadá do tématu "#3 - obecné šíření povědomí o software". Myslím si, že takto obsahuje základní informace, o kterých by správně měl mít povědomí skoro každý uživatel PC. Navíc se mi zdá, že ani není redundantní - podobně zpracované téma jsem na českém inetu nenašel.
Zhruba v podobném duchu, rozsahu a hloubce bych rád připsal další stránky (Kancelářský software, Internetové prohlížeče, Multimediální přehrávače, Telefonování přes Internet, Ostatní).
Stránka je zde: GtTF/Cs/Opera%e8n%edSyst%e9my, co si o ní myslíte, co byste upravili nebo přidali? Nebojte se upravovat sami.
Tiskni
Sdílej:
Myslíš, že je přehnaně složitý?Myslim, ze nynejsi styl (samozrejme beru v uvahu, ze to je pre-alpha) neni ani pro BFU, ani pro administratory. Je to jakysi mix trivialnosti podavanych jako zasadni informace. Osobne bych radil nesnazit se tvorit systematickou prirucku (tak to totiz vypada), ale nejdriv si opravdu si ujasnit cilovou skupinu ctenaru.
Mám dojem, že nejodbornější pojmy, které nejsou blíž vysvětleny, jsou "program", "instalace", "pevný disk", "alternativa". Očekávám, že to bude běžný čtenář zvládat. Když prolistuješ čsp. "Počítač pro každého", těžko najdeš text bez těchto pojmů.Jiste, jenomze tohle rozhodne neni to prvni, co by me jako pripadneho BFU, navic pravdepodobne nekolikaleteho vicemene uzivatele Windows, na OpenSource zajimalo. Opravdu mam z toho dojem, ze chcete zahajit kurs "Pocitac pro kazdeho" v opensource baleni - v tom pripade se ale obavam, ze neni "getthetruefacts" ta prava firma ;) Vim, ze existuji ruzne typy lidi, nekteri to maji radi systematicky od Adama, nekteri nejradeji zacinaji tim podstatnym. Ja preferuji v didaktickych pripadech to druhe, a zda se mi to lepsi v pripadech, kdy chcete predevsim necim zaujmout.
Dále jsou tam "odbornější" pojmy jako "unixový OS" nebo "multiplatformní", ale ty jsou myslím náležitě vysvětleny. V žádném případě bych o tomto textu netvrdil, že je "prospikovany odbornymi terminy".Ja vim, ze se zasvecenym nezda, ale ten text neni terminologicky jednoduchy a odkazy na slovnicek to nenapravi. Nesnazite se doufam o druhou "Ucebnici Linuxu"? Byt BFU, co nekde "slysel cosi" o tom, ze existuje jako Linux a pak narazil na vasi stranku, kde najdu jednu definici vedle druhe ... asi bych nebyl o nic moudrejsi (pokud bych to vubec vydrzel cist). Cili nejde ani tak o jednotliva slova, ta samozrejme srozumitelna jsou, ale o to, ze ten text je (zatim?) snuska definic. Dejte si pozor na to, abyste nepsali pouze pro technicky zamerene uzivatele, co si ale diky tomu pohodlne najdou informace jinde. Jestli chcete muj nazor, tak piste stylem, ktery by zaujal vasi pritelkyni, manzelku... hlavne lidi, co neni IT jejich denní chleba, ani se o ne aktivne nezajimaji. Protoze ty, co se zajimaji, a jsou ochotni se prodirat OpenSource pojmoslovim, uz to asi davno delaji na abicku, na rootu... Mel jsem puvodne dojem, ze chcete oslovit ty, pro ktere je i abicko prilis vysoka uroven v dane oblasti, a to je co rict. Zatim si troufam rict, ze se s touto cilovou skupinou mijite. Jako korektiv vam muze mozna slouzit zdejsi projekt Ucebnice - tak ten, ktery je schopen a ochoten cist tuto ucebnici, by asi vasim "klientem" byt nemel. Nerad to rikam, ale vas zamer je zretelene blize PR-webu (v dobrem slova smyslu) nez webu odbornemu. Proto byste se asi meli snazit pracovat metodami PR, nikoliv stylem psani manualu. Ale mozna jsem to vsechno jen spatne pochopil... berte to jako nazor kolemjdouciho ;)
Nicméně, pokud se jedná jen o nějaká konkrétní místa, můžete stránku poeditovat podle svých představ.Jelikoz mi vubec neni jasne, koho tim chcete (krome zdejsich ctenaru zapalenych pro misii) jeste oslovit, tak se k tomu editovani neodhodlam. Nedovedu si zkratka z dosavadni prezentace projektu predstavit (zamysleny) profil vaseho navstevnika, pro ktereho to tvorite. Treba na to tema muzete napsat dalsi blogpost :)
ani Microsoftí "GetTrueFact" není určena běžným uživatelům, předpokládal jsem, že ani váš web jim určen nebude a bude zaměřen spíše na IT manažery apod., proto bych tam klidně nechal odbornější terminologii a hlavně bych to neřešil - pokud tomu někdo nerozumí, tak at si to najde na webu k tomu určeném - což ten váš IMO není.Hm tak nevim, ja to zase pochopil trosku obracene... sice se tam odvolavaji na ten microsofti web, ale nabralo to uplne jiny smer, takze jsem ani nemyslel, ze by chteli lezt do zeli LinuxBizWorld (zapomente, ze nejaci manazeri budou studovat komunitni cancy jeste k tomu a la wikipedia), ale naopak se zamerit na nefiremni, tj. obycejne BFU, pro ktere jsou portaly jako abicko nebo linuxsoft prilis "odborne" - protoze je fakt, ze tady se treba resi vice problemy a alpha/beta verze nez propaguji hotova reseni. Zamereni na IT manazery predpoklada predevsim profesionalni zpracovani a to tahle banda (s dovolenim) nezvladne. Mozna kdyz se LBW nejak pochlapi, ale chapu, ze to je beh na dlouhou trat... Zamereni na power users a adminy ma zase ABCLinuxu apod., takze co zbyde?
V tomhle s vami nesouhlasim. IMHO veskere deni kolem OSS svedci o tom, ze "banda" zvladne lecos, co by do ni jeden nerek. Nechci rypat, ale nerikal byste stejne tak pred patnacti lety "pcha, operacni system ktery berou profici a IT manazeri vazne, to tahle banda nemuze zvladnout"?Nerikal :) Aby nedoslo k omylu, nemyslel jsem to nijak hanlive. Pouze jsem vyslovil, jakym dojmem na me pusobi nynejsi vyprava projektu. Uz jen to, ze mohou dva lide pochopit uplne rozdilne jejich planovane zamereni, o necem vypovida. S organizaci par webu (vcetne neuspesnych) mam nejake zkusenosti, a proto na me nepusobi prilis duveryhodne jejich nynejsi koncepce, ktera evidentne jako spousta podobnych (a davno mrtvych) zameru pocita s tim, ze se na jeden napad (byt muze byt i dobry) spontanne vrhne pilna a takrka profesionalni praci odvadejici komunita prispevatelu... Nevrhne.
Mimochodem, IMO LinuxBizWorld je zameren spise na PR zvasty (nic ve zlem, taky je to asi potreba) nez na fakta, a to IMO nema na urovni komunity vubec cenu resit - v PR a propagaci ve stylu "Microsoft" komunita nejakou svepomoci absolutne nemuze Microsoftu konkurovat, sorry, ale pokouset se o neco takoveho je IMO skoda namahy.Ano, LBW budiz toho dukazem - ackoliv za nim stoji zazemi, ktere by mohlo nabidnout dokonce takrka profesionalni podminky, utece jeste hodne vody, nez si vyladi koncepci, najdou kvalitni lidi atd., aby ten web mel nejaky smysl. Ja verim, ze puvodne mel LBW byt neco jako zdroj "faktu" podporujicich OpenSource reseni pro byznys sferu... zatim je to ovsem neco demo, jak by to mohlo z dalky vypadat, kdyby to nekdo naplnil smysluplnym obsahem. Kdybych si mel ale vsadit mezi LBW a GetTheTrueFacts na vyssi pravdepodobnost osloveni profesionalni klientely, GTTF by svym konceptem rozhodne nezabodovalo. Jak rikam, vlastne jsem nepochopil, na koho se hodlaji obracet - mozna podle toho pak taky budou volit, co chteji poskytovat. Az se tedy autori vyjadri k tomuhle (zatim jsem to nikde nenasel, vsude jen, ze "je treba poskytnout pravdive informace", ale nikde neni receno, komu), bude mit asi vetsi smysl vyjadrovat se k obsahu. Zatim to vidim jako misijni piskoviste pro linuxaky (napr. ctenare ABCLinuxu) s prebytkem energie :)