Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V praze na Letné se koná volně přístupná akce Letná bez komunistů. I letos KSČM nestihla Letnou zaklajmovat, aby na ní demonstrovala svou popularitu a moc pompézním průvodem. To je určitě dobře. Správné je i to, že zaplacený prostor nebyl ponechán prázdný a že se tam něco děje. Jak to na mne zapůsobilo?
U vchodu stojí několik armádních stanů. Jeden obsahuje fotografie vybraných obětí politických procesů, poměrně kvalitní komentáře, odkazy na www.totalita.cz a fotografie potomků vybraných obětí politických procesů. Několik dalších armádních stanů nabízí (a tiskne!) trička proti komunismu. Některá hezká, nápaditá a vkusná, jiná méně, převážně dobrá. Výběr je velký.
Hlavní pódium ve velkém stylu obsadili řečníci. Moc mne nezaujali, krom jednoho číňana hovořícího skvělou angličtinou, kterou se kdosi špatně snažil tlumočit. Hudba se nekonala, ale moc mi nechyběla.
Oproti loňské akci zde dle mého zdání přibylo péče o hmotné statky: mnoho stánků s pivem, vuřty, nudlemi, pivem, cukrovinkami, pivem a tak. Nacházím i stánky s nesouvisejícími keramickými figurkami, kaleidoskopy a šperky. Proč ne.
Stánek na podporu raketové základny v ČR. Až po vyjádření V. Putina jsem došel k názoru, že základna žádoucí je, ale nepodepisuji se na petici. Nejde mi o vybudování základny, ale o to, aby populisté všeho druhu nemanipulovali veřejnost proti ní. Nechci se polarizovat a snažit se jejich tlaky kompenzovat. Ani ten balónek s raketkami jsem si nekoupil.
Atrakcí je i papírová stěna s nadpisem: Napiš vzkaz komunistovi! Bohužel většinu návštěvníků - včetně mne - nenapadá nic zajímavého a objevného, co komunistům vzkázat. Plní se to tedy anonymními nápisy typu "pro rudé svině se už vaří voda" nebo "komunisty mám rád, jako v prdeli ostnatej drát". (Světlou výjimkou je citát R. Reagana "komunista je ten, co četl Marxe a Lenina. Antikomunista je ten, kdo je pochopil". Tato věta mi přijde hluboce pravdivá.) Připisuji prosbu, aby lidi zůstali "nad věcí" a nesnižovali se k urážkám, ale samozřejmě marně. Být organizátor, dám tu stěnu do minuty pryč.
Podstatnou část plochy zabírá hnutí Falun Gong, zejména pak jejich plakáty a stánky znázorňující neuvěřitelně brutální postup ČKS proti jeho členům, počínaje lámáním kloubů a ani nevím čím konče... Sugestivní. Aspoň pro děcka, která tam postávají a zírají na krvavé fotky. Lidi včetně mé Šedivosti a Průměrnosti spíše procházejí se sklopenými zraky a odnášejí si všudypřítomné papírky. Diskutuji s pánem u pultu o důvodu represí ze strany ČKS a mimo jiné zjišťuji, že asi nikdy neporozumím učení Falun Gong a nedovedu vycítit jemnou energii, kterou mám ve svém těle. V řadě věcí s ním nesouhlasím, ale moc rád bych zajistil, aby svůj názor mohl vždy a všude bez obav vyznávat. (Z jejich strany by bylo ale marketingově lepší se držet výhradně politického pohledu a filosofii nechat stranou, aspoň v přítomnosti studentů fyziky.)
Překvapen vstupuji do největšího stanu s velkoplošnými barevnými malbami zmučených a zabitých členů Falun Gongu, jejich plačících partnerů a dětí. Útok na city? Náznaky křesťanské symboliky? Kýč? Proč? Pokud bych si to pověsil doma na zeď, vyvážil by pocit dobročinnosti z tohoto nesmírně hrdinného počinu pocit hrůzy z toho, co je na obraze?
Asi nejpodivnější atrakcí jsou skutečné klece s falešnými (a dobrovolnými?) vězni. Stojí svázáni, v zakrvavených šatech, někteří něco stále dokola úpí v česky vyslovované čínštině. Dozorce v mundúru rozpačitě dělá, že je tluče obuškem. Lidé uhýbají zrakem před pohledem vězně i věznitele. Oběma stranám to zřejmě připadá patetické, morbidní a veskrze blbé.
Vzhledem k všestrannosti atrakcí tam zřejmě část lidí přišla demonstrovat proti totalitě, část poslouchat muziku, část se poučit o naší nepříjemně nedávné historii a část sežrat vuřta. Chtělo by to oddělit. Ta akce je trochu vážná, trochu legrační, veselá i smutná zároveň.
Chtělo by jí to dát konkrétní téma a program předem důkladně navrhnout. Vložit do toho nápad - když se třeba jeden rok budeme věnovat Kubě, tak zařídit originál kubánskou muziku, rozhovory s politickou opozicí z Kuby, udělat stánky informativní co do historie, zeměpisu, mezinárodních vztahů, současného stavu i možností změny. Nabídnout lidem konkrétně, co můžou podniknout. Ukázat, že to všechno není jen kvůli tomu, aby bylo 1. května na Letné co dělat.
Tiskni
Sdílej:
kromě Francie, tam je národní sport neumět anglickyTo už dávno neplatí.