Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Náhodou jsem navštívil webové stránky ICQ (ano, pověstného "nejhoršího IM"), srovnal jsem je s oficiálními webovými stránkami Jabberu a uvědomil jsem si, jaký je mezi nimi propastný rozdíl. Je typickým jevem u open source projektů, že jejich tvůrci zanedbávají marketing a zejména u Jabberu mi to přijde škoda.
Zatímco ohledně ICQ člověk najde řadu barevných, obrázky a animacemi přeplněných stránek, Jabber toto postrádá. Stránky jemu zasvěcené jsou většinou technicky strohé, obsahují mnoho (ač dobrého) textu, a proto průměrného uživatele nezaujmou. Na veledůležité adrese jabber.cz je dobrá a poměrně čitelná encyklopedie světa okolo XMPP, přesto se obávám, že je marketingově neúčinná. Více na běžného uživatele by měl být zaměřen web jabbim.cz, ale i zde je na můj marketingový vkus příliš mnoho textu a málo barviček; kromtoho se jedná o stránky jednoho serveru (byť s otevřeným protokolem).
Je důležité, aby existoval web, na který budu moct potenciální uživatele odkázat s klidným svědomím, že se tam chudák neztratí. Jestli mají stránky zaujmout, musí být přímočaré, lamovzdorné, stručné, originální a barevné. Musí tam být tolik a právě tolik informací, kolik bych dotyčnému řekl já (a na další by vedly odkazy). Bohužel, nic takového jsem na netu nenašel.
K věci: udělal jsem orientační návrh, jak by takový web mohl vypadat. Co si myslíte o nápadu a provedení?
Tiskni
Sdílej:
Briskní úvaha. Na druhou stranu si je představuji tak, že by obsahem neměly překročit to, co bych řekl v 5ti minutách. Jejich tvorba by tudíž opravdu neměla být náročná.V 5 minutách ze sebe člověk většinou vyžvejkne převážně jen eee... ehm... ahm... a ech. Ze zkušenosti soudím, že vyjádřit se stručně a výstižně je těžší než nažvanit haldy nesouvisejícího. Stručný text pak časově a intelektuálně náročnější než dlouhý. Ale však se do toho "stručného" nejdůležitějšího dejte, právě co nejdřív. To byl smysl mé reakce, určitě vám to chválím :)
Fórum, hypermegastar, seznamka apod. určitě ano. (Možná jsem se při tvorbě návrhu málo odvázal.) Na druhou stranu si myslím, že jednoduchost a přímočarost je spíše plus - i kdybychom něco ztratili na teenage-lákavosti, dohnali bychom to na větší účelnosti webu. Kromtoho mi to zapovídá i ten zbytek webdesignérské etiky co ve mně zůstal. :)Jasně, jen si rozmyslete, jestli to má být reprezantivní stránka pro vaše známé, na kterou je chcete odkazovat, anebo stránka, která bude přitahovat lidi k jabberu. Dokud něco není kult, tak to holt nefrčí. Viz Mozilla. Potíž je v tom, že tohle (my) intelektuálové máme tendenci spíše odsuzovat. Zkuste už jenom zformulovat, proč by měl takový vášnivý debatér přejít z ICQ na jabber, když mu zatím všechno báječně (a mezích potřeb) funguje. Podobná situace je IE vs. alternativní prohlížeče. Očekávejte stejný, ne-li ještě těžší zápas, protože tentokrát jde nejen o osobní používání, ale o komunikaci, kdy musíte k jabberu přemluvit i váš protějšek (anebo si to nějak zaonačit). Iniciativa ovšem chvályhodná a nemyslím to ironicky :)
Na stránkách ICQ aby se prase vyznalo, hlavně že je tam tři prd*le zku*venejch obrázků. Jabber.org má stránky naopak střídmé a dá se na nich vyznat. Nevidím důvod pro to, aby se pro stránky zaobírající se jabber protokolem vymýšlely omalovánky, ve kterých by se nikdo nevyznal.Stejně tak mraky lidí nevidí důvod, proč by se měli o něco jako je Jabber vůbec zajímat. Když to nemá ani omalovánkový stránky ;) Kolega tady vyslovil něco jako misijní zápal, to je něco, co prostě nejde dělat střídmě.
na strankach ICQ jsem ani nenašel jak u nich zrušit kontoOno to jde?
Tím, že používají výhradně ICQ, nutí i všechny ostatní používat ICQ. Síťový efekt, uzavřené protokoly, už se to tu asi tisíckrát řešilo.
ano, to se tu doopravdy resilo a dosel jsem k zaveru, ze je to naprosty nesmysl. ja pouzivam jabber a pokud me nekdo chce zkontaktovat pomoci IM, musi ho pouzit. ja se nikoho doprosovat nebudu. jinak klidne by ty stranky mohli mit peknej rozcestnik jako je na opera.com, kde by byl velkej barevnej odkaz na stranku preplacanou pastelkovejma kramama a kde by se jim na peti radcich vysvetlilo, proc jabber rulezz a nam ostatnim by holt stacilo presmerovani na ty stavajici
i kdyz jak koukam na tu tvoji paticku, tak se mi zda, ze k tomu pristupujes spatne. ***pokud chces presvedcit nekoho k pouzivani jabberu, musis mu vysvetlit jeho vyhody a ne zacit mektat o nevyhodach icq*** takze spravna patka ma byt Nejlepší IM je jabber!!!
jenom mě mrzí nefunkčnost indikace, jestli druhá strana píše.Zaplať si za VIP PyICQ transport na jabbim.cz a i oznámení o psaní bude.
asi tak. na strankach ICQ jsem ani nenašel jak u nich zrušit kontohehe, tos nenašel správně :)
Většina lidí si frázemi typu "... a open source protokol" vytírá hnědou. A pak slova jako "wiki" atd. To slovo nemá pro obsah významNaprosty souhlas. Informace o open source protokolu nema na titulni strance co delat, max. zamaskovana za nejakou hlasku o kompatibilite a funkcnosti s ruznymi klienty. Nekde ve FAQ nebo About samozrejme byt muze a mela by.
"Jabber" není pro běžné lidi.Asi by se to tak dalo rict. Ja vnimam Jabber jako technologicky plnohodnotnou vec, ale z medialniho hlediska takovy polotovar. Jsou geeks, kteri na to kaslou a syrovy Jabber jim staci (resp. on staci i BFU, ale proste ta cesta k sipkove ruzence neni prosekana...jestli si rozumime) a pak je ten zbytek sveta, pro ktery tu jsou firmy, ktere na Jabberu stavi sve sluzby a prichazi s nimi. A nejlepsi na tom je ta kompatibilita