Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
V praze na Letné se koná volně přístupná akce Letná bez komunistů. I letos KSČM nestihla Letnou zaklajmovat, aby na ní demonstrovala svou popularitu a moc pompézním průvodem. To je určitě dobře. Správné je i to, že zaplacený prostor nebyl ponechán prázdný a že se tam něco děje. Jak to na mne zapůsobilo?
Čas od času se v diskusních bitkách mezi stoupenci operačních systémů setkávám s tvrzeními, s nimiž nesouhlasím. Většina z nich pochází od obhájců Microsoftu, ačkoli mnoho nekorektností pozoruji i u stoupenců OpenSource resp. jakýchkoli alternativ. Takových diskusí se pokud možno neúčastním a místo toho zde popíšu 5 nejčastějších (dle mého) bludů na podporu Microsoftu.
Letní čas má sloužit k přesunu hodiny světla z rána na večer. Myslím ale, že je spíše na škodu.
Pamatuju si, že dokončit autoškolu nebylo úplně jednoduché a příjemné. Mám dojem, že celý systém autoškol je dost špatně udělaný a budu se snažit s tím něco udělat, nebo to toho přinejmenším "rejpat", jak to půjde. Také mám dojem, že lidé, kteří dokončí autoškolu si oddychnou: "uf, mám tu hrůzu za sebou" a přestanou se o ni zajímat; protože většina lidí dělá AŠ v mladém věku, převažuje většina lidí po autoškole a důsledkem je zachování současného stavu. Jedním z nejmarkantnějších projevů jsou velmi neprofesionální testy. Mám dojem, že taková zodpovědnost vůbec úředníkům z ministerstva dopravy svěřena být neměla. Podívejme se na nejsnáze pojmenovatelnou chybu - písemné testy.