Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mam jeden malej příklad. Rok snad 1994, na trhu docela jasně zářily Ami Pro 3.0, nějakej word se na ně nečapal, jenže proč snad nechodily dobře s w95 ... nevim. Prostě o jejich další verzi nevim.
Mam dojem, že ve vrcholnym byznysu se nějak nosí ostrý lokty a tak se i dělá "bundlování", nějakej soft (word) chodí líp ... o windows API se tu předpokládám taky dočtu
Abych teď nepřipomněl: lze přispět přes PayPal už i z Čech
Malá informovanost zákazníka je nanejvýš důsledkem monopoluTo je samozřejmě nesmysl. Informovanost zákazníka monopolního dodavatele není významně jiná než informovanost zákazníka na silně konkurenčním trhu. Záleží totiž v první řadě na tom, jak informovaný zákazník být chce. A on bohužel většinou nechce. Je to částečně ještě pozůstatek z dob předlistopadových, ale částečně jen pouhá zabedněnost.
Existují i bohatší firmy a není mi známo, že by se proti nim tato "závist" tolik projevovala.Ale projevuje. Např. žaloby o mnoho milionů dolarů vůči velkým firmám v oblasti fast-foodů a snaha o jejich sankcionování kvůli všelijakým nesmyslům. Totéž třeba tabákové firmy, banky, pojišťovny atd.
Myslím, že získat monopolní postavení a silně omezit tržní systém je výrazně blíže totalitním praktikám komunismu.Ani náhodou. Získat monopolní postavení poctivou cestou není nic špatného. Navíc monopolní dodavatel nijak neomezuje tržní systém. Něco jiného by bylo, kdyby si monopolista zajistil svůj monopol nějakou politicko-administrativní cestou (např. administrativním omezením přístupu do oboru - jako se o to snaží třeba Sazka).
Převážná většina software, který Microsoftu dopomohl k většinovému zastoupení na trhu, nepřinesla žádný inovativní prvekInovativní prvek, který se obchodně neuplatní, jako by nebyl. A byl to právě Microsoft, kdo tyto věci dokázal a dokáže obchodně protlačit. Vynálezcem žárovky také nebyl Edison, byl to však on, kdo žárovku představil světu a zasloužil se o její rozšíření. Podobně třeba pánové Křižík a Siemens, ani oni nepřinášeli ani tak výrazně inovativní věci, jako je spíš dostali mezi lidi.
Nechápu ale neomluvitelně krátkozraké a stádní jednání většiny uživatelů počítačů, které často zajímá jen "mě to takhle stačí".Právě tohle je alfa a omega všeho. Kdo nemá chuť hledět někam dál, nepomůže mu ani svěcená voda. Co říct třeba člověku, který byl důrazně varován před službami jedné pokrývačské firmy, a přesto si od ní nechal dělat střechu (se zcela předvídatelným výsledkem). Prostě, kdo chce kam...
Vynálezcem žárovky také nebyl Edison, byl to však on, kdo žárovku představil světu a zasloužil se o její rozšíření.To je hodně divoké tvrzení. Edison možná nepřišel s principem, jak vyrobit žárovku (to opravdu nevím), ale rozhodně byl první, komu se ji povedlo vyrobit tak, aby vydržela svítit víc, než několik dní. Byl držitelem všech patentů na první funkční žárovky, dokud je nebyl nucen prodat, aby byl schopen financovat své další projekty (Pearl Street například)
Získat monopolní postavení poctivou cestou není nic špatného.Což se ovšem netýká MS, že? Například dumping a další techniky, které MS k rozšíření Win3.1 použil, za poctivé považovány nejsou.
Zrovna dumping za příliš nepoctivý nepovažuji.Dupingové ceny jsou všeobecně považovány za nečestnou obchodní praktiku určenou k odstranění konkurence za cenu krátkodobých ztrát způsobených prodáváním pod cenou.
Ono je to leckdy těžké - dodavatel se pohybuje v úzkém koridoru, kde ho na jedné straně čeká obvinění z dumpingu, a na druhé z předražení.To je nesmysl. MS nic takového řešit nemusel. Jejich taktika spočívala v levném OEM prodeji Win3.0(1), které se tak dostaly na téměř každé nové PC.
Dupingové ceny jsou všeobecně považovány za nečestnou obchodní praktiku určenou k odstranění konkurence za cenu krátkodobých ztrát způsobených prodáváním pod cenou.Tohle je věc názoru. Vzpomínám na případ našich hutí, které byly v EU postihovány za "dumping", přestože prodávaly za cenu u nás obvyklou. Kromě toho, v situaci otevřeného trhu (bez administrativní regulace) může sice dumping poškodit konkurenci, ale současně jeho aktéra vyčerpá, proto pro další období oslabí jeho konkurenceschopnost a umožní nově příchozím hráčům relativně snadno získat trh.
To je nesmysl. MS nic takového řešit nemusel. Jejich taktika spočívala v levném OEM prodeji Win3.0(1), které se tak dostaly na téměř každé nové PC.Musel. Kdyby byla cena vyšší, zvedla by se zase vlna odporu proti tomuto. A to nechávám stranou fakt, že v některých zemích (třeba u nás) byla většina instalací Win 3.x nelegální, proto bylo zcela lhostejné, za jakou cenu to MS prodával.
Není. To je zákon.Dupingové ceny jsou všeobecně považovány za nečestnou obchodní praktiku určenou k odstranění konkurence za cenu krátkodobých ztrát způsobených prodáváním pod cenou.Tohle je věc názoru.
Vzpomínám na případ našich hutí, které byly v EU postihovány za "dumping", přestože prodávaly za cenu u nás obvyklou. Kromě toho, v situaci otevřeného trhu (bez administrativní regulace) může sice dumping poškodit konkurenci, ale současně jeho aktéra vyčerpá, proto pro další období oslabí jeho konkurenceschopnost a umožní nově příchozím hráčům relativně snadno získat trh.Tohle ale nebyl případ MS. Tvoje úvahy v obecné rovině jsou sice pěkné, ale realita prostě byla jiná. Ostatně - firma, která by zavedla dumpingové ceny za cenu vlastního vykrvácení a ztráty konkurenceschopnosti, by byla tak akorát hloupá. A jak vidíš, MS tím nijak netrpěl.
Musel. Kdyby byla cena vyšší, zvedla by se zase vlna odporu proti tomuto.Ale houby. Jaká "vlna odporu"? V tu dobu bylo považováno za samozřejmé, že se za operační systém platí. Nehledě na to, že i kdyby se nakrásně nějaká "vlna odporu" zvedla, tak by to MS neopravňovalo k dumpingovým taktikám. Základní problém byl v tom, že zatímco Windows člověk dostal rovnou s počítačem, tak jiný systém (např. OS/2) si musel ještě dokoupit.
v některých zemích (třeba u nás) byla většina instalací Win 3.x nelegální, proto bylo zcela lhostejné, za jakou cenu to MS prodával.Což však bylo už důsledkem monopolu, který byl ve světě upevněn dlouho předtím, než se u nás trh s PC nějak výrazněji rozvinul.
Jj, dodávaly se snad jen okna, pamatuju na OEM verze oken nebo dosu v papírovém pytlíku. Ale platilo se za ně, sice míň než, za krabici, ale platilo.
Není. To je zákon.Zákon může být špatný. Když zákon zavede třeba softwarové patenty, také to ještě neznamená, že jsou v pořádku.
Základní problém byl v tom, že zatímco Windows člověk dostal rovnou s počítačem, tak jiný systém (např. OS/2) si musel ještě dokoupit.Jenže to je právě ono. Úplně stejně jako MS mohli postupovat i jiní, třeba zrovna IBM (firma tehdy kapitálově mnohem silnější něž MS).
Což však bylo už důsledkem monopolu, který byl ve světě upevněn dlouho předtím, než se u nás trh s PC nějak výrazněji rozvinul.To nebyl důsledek monopolu, ale hlavně neúcty k duševnímu vlastnictví. Zejména ve státech, jako bylo tehdejší Československo, kde si s dodržováním autorských práv nelámal hlavu ani samotný stát.
Zákon může být špatný. Když zákon zavede třeba softwarové patenty, také to ještě neznamená, že jsou v pořádku.OK, ale o tomhle zákonu jsem přesvědčen, že je správný. Monopolní praktiky prostě tržnímu prostředí (a v důsledku zákazníkovi) škodí.
Bóže, přečti si něco o tom, jak vznikly Windows a OS/2 a jak se vyvíjela spolupráce MS a IBM při psaní těch systémů. A pokud nechceš, tak mi věř, že MS v té době kardinálně zneužil situace a vyšachoval ostatní hráče skutečně nefér způsobem. Nebavíme se přeci o nějakém hypotetickém modelu, ale o historii, která už se stala tak, jak se stala :-).Základní problém byl v tom, že zatímco Windows člověk dostal rovnou s počítačem, tak jiný systém (např. OS/2) si musel ještě dokoupit.Jenže to je právě ono. Úplně stejně jako MS mohli postupovat i jiní, třeba zrovna IBM (firma tehdy kapitálově mnohem silnější něž MS).
Důsledkem monopolu bylo to, že si lidi nelegálně kopírovali právě Windows a ne jiný systém.Což však bylo už důsledkem monopolu, který byl ve světě upevněn dlouho předtím, než se u nás trh s PC nějak výrazněji rozvinul.To nebyl důsledek monopolu, ale hlavně neúcty k duševnímu vlastnictví.
může sice dumping poškodit konkurenci, ale současně jeho aktéra vyčerpá, proto pro další období oslabí jeho konkurenceschopnostV případě "rozdávání" nosičů se softwarem, tedy v případě prodeje omezených licencí k používání tento dumping nejenže aktéra prakticky vůbec nijak nevyčerpává, ani výrobně ani logisticky. Prakticky nijak se nepromítně do nákladů, když prodáte namísto 1 miliónů třeba 10 milionů za desetinovou cenu. Pouze tím opravdu dokonale odstavíte konkurenci a naopak si konkurenceschopnost pouze posílíte. To je báječná společná vlastnost "duševního produktu" a prakticky beznákladového kopírování a okamžitého šíření v digitalizované podobě (např. přes Internet) - to prostě nemá jako mašina na peníze chybu.
Tohle je sice hezké, ale podmínky měli všichni stejné.
Takže zbývají dva důvody - buď neměli k dispozici srovnatelný produkt, nebo nebyli dostatečně zdatní obchodníci. A oba tyto důvody zde skutečně figurovaly.Viz můj komentář výše... podmínky nebyly pro všechny stejné. A srovnatelný (totiž lepší) produkt k dispozici byl. Dokonce MS o OS/2 mluvil jako o lepším systému, kterému patří budoucnost (říkali tomu Windows Plus). To bylo samozřejmě ještě předtím, než došlo k neshodám, které měly za následek rozvázání spolupráce. A co se obchodního talentu týče... ano, vybudování monopolu je nesporně důkazem velkého talentu. Nepochybně by se něčemu takovému IBM nebránila. Ale to nic nemění na tom, že to (zvláště s odstupem času) můžeme zhodnotit jako nefér jednání. Kdyby se totéž povedlo IBM, říkal bych totéž o IBM.
<môj názor>
za rozšírením m$ stojí štátna sféra (koncoročné míňanie rozpočtu, vyraďovanie strojov a nákup zamestnancami, nutnosť nechať si schváliť nákup iného počítača nadriadeným orgánom), čo nie obchodný duch, ale korupcia. A za korupciu strielať do tretieho kolena.
</môj názor>
S tímto se setkávám dnes a denně v textilním průmyslu.V textilním průmyslu (myšleno českém, příp. evropském) je dnes spíš problém s dovozem z Asie (z Číny, Vietnamu, Malajsie...). Zatímco evropští výrobci jsou podřízeni (v dobrém i špatném) celé řadě omezení (min. mzdy, bezpečnostní a ekologické předpisy atd.), výrobci v Asii se na takové věci neohlížejí - a to přesto, že některé z nich se vlády těchto státu zavázali dodržovat v rámci přijetí do WTO.
Ani náhodou. Získat monopolní postavení poctivou cestou není nic špatného. Navíc monopolní dodavatel nijak neomezuje tržní systém. Něco jiného by bylo, kdyby si monopolista zajistil svůj monopol nějakou politicko-administrativní cestouV tomto pripade je pro zakaznika uplne jedno, zda firma ziskala monopol trznim jednanim nebo politicko-administrativni cestou. Pokud uspory z rozsahu a bariery pro vstup na trh jsou natolik velke jako u operacniho systemu, tak je monopol ziskany trznim jednanim prakticky neohrozitelny trznimi prostredky a tedy je firma ve vztahu k zakaznikum ve velice podobne pozici (zakaznik je ve stejne nevyhodne situaci) jako firma, ktera ma monopol zajisten politicko-administrativni cestou.
&hellp; které by byly dostupné každému, podobně jako jsou dostupné jízdní řády nebo zákony.Vite neco o dostupnosti zakonu? Podle zakona o Sbirce zakonu je sbirka zakonu jedinou pravne zavaznou prezentaci textu zakona a odpovida za ni MV CR. MV CR si vybralo jednu tiskarnu (Moravia Press), prostrednictvim ktere siri zakony. Podle stavajici legislativy neni mozne ziskat Sbirku jinak, nez zakoupenim vytisku od tohoto vydavatelstvi. Vsechny ostatni pokusy vcetne stejnopisu na webu MV (ktery je po graficke strance naprosto identicky s tim novinovym papirem, na ktery se tisknou castky) maji vahu jedna pani povidala. Aby to nebylo tak okate, tak zaroven vsechny obecni urady maji povinnost umoznit obcanovi nahlednout do Sbirky. Takze vetsina obci odebira onu zakonnou formu Sbirky. Hruby odhad 2000 obci * 10000 Kc/rok je docela dobry byznis pro malou breclavskou tiskarnu.
Absolutne souhlasim.
Ale kdyz se tak nad tim zamyslim, tak OpenOffice.org tu uz mame. Gimp neni spatny, ale potreboval by jeste neco na presvedseni Photoshopaku. Ted jeste aby byly verze ucetnich a podobnych programu i pro Linux, pak treba veci od Autodesku, a nejaky super video editing pro obycenjne uzivatele. No a posledni je portace her.
Proste je to v tom software a ani by nemusel byt za darmo. Rad si soft koupim i na Linux. Pro me je proste lepsi pouzivat Linux OS, tak proc bych kupoval Win verzi?
Rozšíření produktů Microsoftu vyžadovalo odstranění konkurence, která již předtím nabízela produkty srovnatelné.Co srovnatelneho (co do vetsinove-uzivatelske privetivosti) bylo pro stejny HW k Windows 3.11. Mozna uz jsem na to moc mlady, ale fakt nevim.
okenní systém užívaný Windows byl firmami Xerox a Apple používán již několik let před vydáním 1. verze Windows v roce 1985 apodTisickrat dokola omilana veta, z hlediska nasi diskuse s naprosto zanedbatelnou informacni hodnotou
Co srovnatelneho (co do vetsinove-uzivatelske privetivosti) bylo pro stejny HW k Windows 3.11.OS/2
O Amize tu ještě nikdo nepromluvil? Co to?
Verze 6.0 (1994) byla zase tak nenažraná, že s méně než 16 MB paměti v podstatě nešlo editovat dokument o více stránkách. Navíc to byl děsný padavka.V Wordu 6.0 (Win 3.11) jsem na notebooku se 4M RAM běžně psal práce o 20-30 stránkách. Sice to nebyl žádný blesk, ale že by to nešlo editovat... (ovšem bez rovnic a mnoha tabulek, takže podmíněně). Padalo leccos, takže nějaké extra zážitky s Wordem si teď nevybavuju.
V Wordu 6.0 (Win 3.11) jsem na notebooku se 4M RAM běžně psal práce o 20-30 stránkách.Něco takového bych už nechtěl podstoupit. Byl jsem několikrát donucen upravovat dokument s několika tabulkami a pár obrázky místo v AmiPro ve Wordu 6.0 (předtím 5) a byl to pokaždé horor. Na mém počítači se 4 MB to byly čekací doby na přestránkování kdekoliv v rozmezí 5 - 15 minut. A na pracovním se 16 MB to sice šlo rychle, ale zase to padalo jak švestky. Děs.
Byl jsem několikrát donucen upravovat dokument s několika tabulkami a pár obrázky místo v AmiPro ve Wordu 6.0 (předtím 5) a byl to pokaždé horor.Měl jsem holt štěstí bez větších tabulek a bez obrázků. Ale taky to bylo v době, kdy se pomalu ale jistě stávaly z textových procesorů hybridy mezi kancelářským psacím strojem a programem pro sazbu typograficky náročných dokumentů (DTP), což asi není ten nejšťastnější vývoj (který se ovšem už zvrátit nedá). Tehdy se myslím DTP dal dělat s Venturou či jaxe to jmenovalo...
Jj, Ventura publisher, při instalaci se rovnou generovaly fonty. Zážitek Leč co do použitelnosti dobrý. Dokonce už nevim jak jsem tehdy dodělával ruský fonty, ručně
Mam dojem, že stačilo 8MB? Aspoň snad u Warpa (Merlina?), OS/4.0.
Já bych spíš řek, že OS/2 byla co do nároků to samé, co NT 3.5x. Tedy spíš méně náročné. A bohužel pro ně bylo míň softu. A možná menčí propagace.
P.S. copak si toto někde přesně pamatuje?
Já bych spíš řek, že OS/2 byla co do nároků to samé, co NT 3.5x. Tedy spíš méně náročné.Na tehdejší dobu byly WinNT 3.5 naopak náročné docela dost. Už jenom proto, že se např. instalovaly z CD-ROM, což nebylo zas tak úplně běžné... Ale i paměťové a diskové nároky byly úplně jinde než Win3.1 (a OS/2). WindowsNT 3.5 měly původně vycházet z OS/2 3.0 - Microsoft vyvíjel OS/2 společně s IBM. OS/2 2.x byl naopak srovnatelný s Win3.1 (i když např. verze 2.1 obsahovala v podstatě kompletní kód Win3.1, aby na tom šly spouštět Win3.1 aplikace). Takže o menším množství softu se nedá mluvit. Obyčejně bylo daleko stabilnější spouštět Win3.1 programy v rámci OS/2 než z Win... Navíc OS/2 obsahoval Workplace Shell, který byl daleko vyspělejším uživatelským rozhraním než ten slavný Program Manager ve Win3.1.
Dejme tomu, že své téze přesvědčivě dokážete na tomto místě. Dejme tomu, že se stanou uznávanou a nepopiratelnou pravdou a budou v učebnicích. Co se změní? Nic.
Lidé si budou nadále pořizovat Win.
Protože nebudou tušit že existuje něco jiného.
Protože na něm se už naučili a učit něco jiného se nechtějí a nebo prostě nemají čas.
Protože k Win. nejbezbolestněji připojí všechna další mašinky, foťáky, mobily, skenery...
Kolik lidí, třeba i těch přísahajících na Tuxe a všechno free, bojujících s MS mečem a slovem plamenným, se zajímá, používají-li mobil, auto, boty nejzasloužilejší a nejčestnější firmy?Pokud by byl nejaky clanek s podlozenymi informacemi o nejake firme vyrabejici mobily, auta ci boty, ktery by presvedcive argumentoval, proc by ji zakaznici nemeli podporovat nakupem jejiho zbozi, tak bych po jeho precteni produkty te firmy nekupoval.
A staci mit klient-server aplikace na bazi webovych sluzeb.Jak komu. Když už si ten software musím koupit nebo nechat napsat, tak si radši zaplatím někomu šikovnějšímu, kdo napíše server i klienta jako program. Webové aplikace jsou pomalé a zdržují v práci.
Jestli neni háček v tom, že technici mají jiný názor na řešení, než obchodníci. Něco jako "to se vyřeší" x "to se prodá".
Tiskni
Sdílej: