Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Současné podobě webu getthetruefacts.com byla silně vytýkána zaujatost. Původně jsem to opravdu mínil jako "Čím Microsoft škodí a proč je správné používat alternativy", na čemž podle mého není nic špatného, pokud se to udělá slušně a pravdivě (to v této počáteční fázi asi fakt nebylo). Ostatně "getthefacts.com" je také "proč je Windows nejlepší a proč se Linux nevyplatí" a medvědí službu si tím asi MS nedělá.
Po přečtení komentářů pod minulým GtTFblogem jsme se s pár lidmi dohodli změnit postup: poukazovat jen na opravdová "true facts" a pokusit se o zásadní dodržování objektivity (kromě současného obsahu úvodní stránky, jež vyjadřuje náš záměr). Pokud už nějaký názor, potom ve formě "někteří lidé tvrdí, že". Jinak jen pevné, podložené skutečnosti; odkazy na zdroje; argumenty protistran. Získá se tím důvěryhodnost a navíc předkládání ověřitelných informací není napadnutelné ani právně, ani morálně.
Samozřejmě, v určité malé míře zaujaté to bude vždy - už jenom tím, jaký volíme obsah. Tomu se ale asi nelze vyhnout. Účelem webu je mapovat vlivy, které omezují svobodu používání softwaru - je vcelku zákonité, že tyto vlivy najdeme spíš u proprietárního SW než u OSS. Pokud se k tomu dobrovolně přiznáme, považuji to za zcela korektní.
Na úvodní stránce jsou sepsány 3 hlavní vlivy omezující svobodu volby používaného SW. Jsou to
V souladu s tím navrhuji web obsahově rozdělit na 3 hlavní sekce a do nich navrhuji tyto kapitoly. Pokud vás napadnou další, určitě je navrhněte.
1. Monopolní postavení firem v některých oblastech 1.1 Problémy s HW ovladači, jejich specializace na MSW a uzavřenost 1.2 Specializovaný SW dělaný jen pro Windows, win jako živné prostředí pro rozvoj komerčních programů (antiviry, firewally, aj.) 1.3 vznik standardů "de facto", jejich užívání jako nucení ostatních k témuž 1.4 Absence konkurence - ztráta tlaku na kvalitu -> technické nedostatky (jako obecný princip, nejen pro MS) 2. Mimotržní vlivy na zákazníka čili aktivní potlačování konkurence 2.1 BSA a podobné organizace, stručně a podloženě zmapovat jejich působení 2.2 Aktivní vytváření závislosti zákazníka - zavádění nekompatibilních formátů, přestože existuje standard 2.3 MS: Plány na kampaň proti OSS, Halloween documents (Časem možná překlad?? Vzhledem k rozsahu to je možná sci-fi, snad části.) 3. Informace o alternativním softwaru, srovnání 3.1 OS: Stručné (a snad objektivní) srovnání, odkazy, p 3.2 Kancelářské balíky, MSO, OOo apod. 3.3 IM: uzavřené, otevřené, ICQ/AIM/MSN vs. Jabber 3.4 Telefon: Skype, Wango, podobné jako 6. 3.5 Webové prohlížeče 3.6 Ostatní multiplatformní programy, náhrady 4. Stručný slovník pojmů 5. Odkazy (mají vůbec smysl? Většina jich bude v rámci textu. Možná na podobně zaměřené stránky.)
Nechci (nebo nechceme s lidmi, s kterými jsem to diskutoval) to dělat jako primárně protimicrosoftí. Už proto jsme ji nezařadili do webringu, protože by se zařadila do společnosti >60 "plivátek" na MS. Myslím, že se ale shodneme na tom, že MS má na omezení svobody užívání SW nezanedbatelný podíl.
Ale jinak samozřejmě všichni víme, že Microsoft je dílo ďáblovo a Bill Gates se snaží ovládnout zeměkouli a vždycky když spustíte ty odporné windoze tak umře nevinná kočička!!! >:] Muhehe!!
Tiskni
Sdílej:
Myslím, že se ale shodneme na tom, že MS má na omezení svobody užívání SW nezanedbatelný podíl.
Tak s tímhle rozhodně nesouhlasím. Vůbec nechápu, jak by MS mohl omezovat něčí svobodu užívání SW.
Smysl webu mi také uniká. Pro koho to píšete? Sami pro sebe?
Viníš, ale fuj.. Viníte MS z toho, že používá a prosazuje svoje uzavřené formáty? Ale na to má přeci plné právo a donutit ho k opaku můžeme jedině tak, že si jeho produkt nekoupíme a ještě mu řekneme důvod, proč jsme tak neučinili. Dejme tomu, že na trhu s limonádami jsou dvě firmy - výrobce Coco Coly a výrobce Kofoly. Coca Cola má bezvadnou televizní reklamu, sexy lahve a vůbec je všeobecně oblíbená. Kofola nic takového nemá, ale chutná skoro stejně. Je chyba výrobce Coca Coly, když okolí tvoji matku přesvědčí, že musí pít dražší Coca Colu, jinak bude totální looser? Můžeme výrobci Coca Coly vyčítat, že k těm sexy lahvím musíte mít také speciální otvírák, který m Kofolu neotevřete? Není to náhodou přirozené chování toho výrobce? A není to náhodou chyba tvojí matky, že kolegy nepřesvědčila, aby tlačili na výrobce Coca Coly, aby používal otvíráky "standardní" nebo aby začaly s ní pít Kofolu?
Nevím, jestli si tu něco řešíte nebo ne, každopádně mi to je jedno. Jen říkám, že tomu (stejně jako vaší patičce) nerozumím.