Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Současné podobě webu getthetruefacts.com byla silně vytýkána zaujatost. Původně jsem to opravdu mínil jako "Čím Microsoft škodí a proč je správné používat alternativy", na čemž podle mého není nic špatného, pokud se to udělá slušně a pravdivě (to v této počáteční fázi asi fakt nebylo). Ostatně "getthefacts.com" je také "proč je Windows nejlepší a proč se Linux nevyplatí" a medvědí službu si tím asi MS nedělá.
Po přečtení komentářů pod minulým GtTFblogem jsme se s pár lidmi dohodli změnit postup: poukazovat jen na opravdová "true facts" a pokusit se o zásadní dodržování objektivity (kromě současného obsahu úvodní stránky, jež vyjadřuje náš záměr). Pokud už nějaký názor, potom ve formě "někteří lidé tvrdí, že". Jinak jen pevné, podložené skutečnosti; odkazy na zdroje; argumenty protistran. Získá se tím důvěryhodnost a navíc předkládání ověřitelných informací není napadnutelné ani právně, ani morálně.
Samozřejmě, v určité malé míře zaujaté to bude vždy - už jenom tím, jaký volíme obsah. Tomu se ale asi nelze vyhnout. Účelem webu je mapovat vlivy, které omezují svobodu používání softwaru - je vcelku zákonité, že tyto vlivy najdeme spíš u proprietárního SW než u OSS. Pokud se k tomu dobrovolně přiznáme, považuji to za zcela korektní.
Na úvodní stránce jsou sepsány 3 hlavní vlivy omezující svobodu volby používaného SW. Jsou to
V souladu s tím navrhuji web obsahově rozdělit na 3 hlavní sekce a do nich navrhuji tyto kapitoly. Pokud vás napadnou další, určitě je navrhněte.
1. Monopolní postavení firem v některých oblastech 1.1 Problémy s HW ovladači, jejich specializace na MSW a uzavřenost 1.2 Specializovaný SW dělaný jen pro Windows, win jako živné prostředí pro rozvoj komerčních programů (antiviry, firewally, aj.) 1.3 vznik standardů "de facto", jejich užívání jako nucení ostatních k témuž 1.4 Absence konkurence - ztráta tlaku na kvalitu -> technické nedostatky (jako obecný princip, nejen pro MS) 2. Mimotržní vlivy na zákazníka čili aktivní potlačování konkurence 2.1 BSA a podobné organizace, stručně a podloženě zmapovat jejich působení 2.2 Aktivní vytváření závislosti zákazníka - zavádění nekompatibilních formátů, přestože existuje standard 2.3 MS: Plány na kampaň proti OSS, Halloween documents (Časem možná překlad?? Vzhledem k rozsahu to je možná sci-fi, snad části.) 3. Informace o alternativním softwaru, srovnání 3.1 OS: Stručné (a snad objektivní) srovnání, odkazy, p 3.2 Kancelářské balíky, MSO, OOo apod. 3.3 IM: uzavřené, otevřené, ICQ/AIM/MSN vs. Jabber 3.4 Telefon: Skype, Wango, podobné jako 6. 3.5 Webové prohlížeče 3.6 Ostatní multiplatformní programy, náhrady 4. Stručný slovník pojmů 5. Odkazy (mají vůbec smysl? Většina jich bude v rámci textu. Možná na podobně zaměřené stránky.)
Nechci (nebo nechceme s lidmi, s kterými jsem to diskutoval) to dělat jako primárně protimicrosoftí. Už proto jsme ji nezařadili do webringu, protože by se zařadila do společnosti >60 "plivátek" na MS. Myslím, že se ale shodneme na tom, že MS má na omezení svobody užívání SW nezanedbatelný podíl.
Ale jinak samozřejmě všichni víme, že Microsoft je dílo ďáblovo a Bill Gates se snaží ovládnout zeměkouli a vždycky když spustíte ty odporné windoze tak umře nevinná kočička!!! >:] Muhehe!!
Tiskni
Sdílej:
Myslím, že se ale shodneme na tom, že MS má na omezení svobody užívání SW nezanedbatelný podíl.
Tak s tímhle rozhodně nesouhlasím. Vůbec nechápu, jak by MS mohl omezovat něčí svobodu užívání SW.
Smysl webu mi také uniká. Pro koho to píšete? Sami pro sebe?
Viníš, ale fuj.. Viníte MS z toho, že používá a prosazuje svoje uzavřené formáty? Ale na to má přeci plné právo a donutit ho k opaku můžeme jedině tak, že si jeho produkt nekoupíme a ještě mu řekneme důvod, proč jsme tak neučinili. Dejme tomu, že na trhu s limonádami jsou dvě firmy - výrobce Coco Coly a výrobce Kofoly. Coca Cola má bezvadnou televizní reklamu, sexy lahve a vůbec je všeobecně oblíbená. Kofola nic takového nemá, ale chutná skoro stejně. Je chyba výrobce Coca Coly, když okolí tvoji matku přesvědčí, že musí pít dražší Coca Colu, jinak bude totální looser? Můžeme výrobci Coca Coly vyčítat, že k těm sexy lahvím musíte mít také speciální otvírák, který m Kofolu neotevřete? Není to náhodou přirozené chování toho výrobce? A není to náhodou chyba tvojí matky, že kolegy nepřesvědčila, aby tlačili na výrobce Coca Coly, aby používal otvíráky "standardní" nebo aby začaly s ní pít Kofolu?
Nevím, jestli si tu něco řešíte nebo ne, každopádně mi to je jedno. Jen říkám, že tomu (stejně jako vaší patičce) nerozumím.