Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Také se bojíte, že Vás chytrá karanténa přechytračí?
Říká se, že kde jiný vidí problém, hacker (v původním významu slova) vidí příležitost. A tak tu máme pomalu se rozjíždějící čistě tuzemskou výrobu respirátorů třídy FFP3, jednorázové obličejové štíty pro lékaře, první prototypy "diy" umělé plicní ventilace i rychlejší a levnější testy na přítomnost koronaviru v organismu. Kdo by z toho neměl radost a nebyl příjemně překvapený, možná přece jenom nedopadneme jako jedna velká márnice
Ovšem až na jeden "hack" (spíše v novém významu slova) ze kterého mám smíšené pocity. Projekt chytré karantény. Jedná se o systém, který má propojovat informace z databází bank, mobilních operátorů, sociálních sítí, státní správy a mnoha dalších a využívat je k monitorování nakažených občanů a k prevenci dalšího šíření choroby. Dovede si představit, že by něco takového někomu prošlo v jiných, klidnějších časech? Je to opět to staré známé dilema jestli má větší cenu lidský život nebo svoboda.
Tvrdí nám, že systémy vypnou, jakmile epidemie pomine. Jenže! Jak se to, prosím vás, pozná, že už je chytrá karanténa vypnuta? Nebude to škoda, vypínat takový drahý a pracně vybudovaný systém? Nemohla by ho například dál provozovat některá z tajných služeb? A pokud tato válka s koronaviry nikdy neskončí a covid-19 se stane sezónní záležitostí, nikdy neskončí ani chytrá karanténa?
Ale co, stále lepší než Indie
Tiskni
Sdílej:
To mi připadá fér, já se u tvých blogů také nesměji
Ale i tak jsem ti namaloval bonusový obrázek.
by se třeba chrpnik jako zasmál kdybys jako maloval apoň trošičku barevnějc ;D
Jak se to, prosím vás, pozná, že už je chytrá karanténa vyplá?Hovorko, nauč se rozdíl mezi trpným a činným příčestím.
sou křipkový prázniny!! se neuraz ale jako di někam s čédinou ;D
žeby to jako dotáhli tak daleko si jako zase nemyslim ale zneužívat stopro budou ;D
musí se předtim vidět i takovej ten seriál startrek next generation nebo to jako budu chápat i bez toho??
primula?? jako jedinej tomu všemu rozuměl a snad to jako všecko i myslel dobře. teďkonc když ho vyměnili se jako tepre začnou dít věci :O :O :D :D
„Kopeme jako IT komunita za to, aby se ta data nedostala státu,“ vysvětlil Šimeček.
...
Podle Šimečka je to přijatelná cesta, jak šíření nákazy zpomalit a přitom k datům o pohybu nepustit třeba rozvědku, jak to udělal Izrael. „Použije se to ze začátku jenom na pár stovek lidí (později by systém hygieny měl podchytit většinu nakažených, pozn. red.), kteří dají souhlas,“ uzavřel s tím, že všichni zúčastnění, tedy kromě Kebooly i společnosti Daktela a CleverMaps, na projektu pracují zadarmo.
Nie je jasné, kto za mapu stojí. Využil však dáta, ktoré boli dočasne dostupné na webe NCZI. To ich síce po čase stiahlo, avšak všetky informácie už boli z webu skopírované.
...
Premiér Igor Matovič nepovažuje uniknuté dáta za problém, keďže na mape neboli konkrétne čísla domov.