Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Život je jako bonboniéra. Nikdy nevíte, co ochutnáte příště.
Ohrané, že? A co takto: Bonboniéra je jako hra života. Nakonec stejně ochutnáte i ty bonbóny, kterým se celou dobu snažíte vyhnout a pojídáte pouze jejich sousedy.
Minulou sobotu zemřel matematik John Horton Conway, autor známého celuárního automatu nazvaného hra života. Zajímavé je, že on sám hru života neměl příliš rád, prý zastiňovala jeho významnější práce a objevy. Považuji za tragikomickou ironii, že právě v jednoduchému souboru pravidel hry života spočívá Conwayova nesmrtelnost. Je tu snad někdo, kdo by nehrál hru života?
Ale snad mu nedají vytesat buňky ze hry života i na náhrobek. Pravidla něco takového sice umožňují, etické by to zřejmě nebylo
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
18.4.2020 04:54hovorka ty mě jako pěkně děsíš :O :O :O :O si to zase prorokoval hele monitor napravo :O :O :O :O :O :O
když teda jako nepočítáme tamto čtení myšlenek z minulýho tejdne tak toje už třetí vobrázek kterej řiká cose jakoby stane!!!!!!!!! byse měla sestavit zláštní analytická komise která by jako ty tvý vobrázky zkoumala a snažila se znich jako vytahat co nás jakoby čeká protože todleto už začíná bejt dóóóóóóóóóst divný :O :O
Dobře to dopadlo.
Mezitím: Experti z Avastu a Esetu identifikovali virus, který ohrožuje nemocnice.