Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Celou dobu se na to těšíte. Jenže když je to najednou hned za dveřmi, tak Vás z ničehož nic nadšení opustí a najednou nevíte, co si vlastně o tom myslet.
Nepíši o konci prázdnin a začátku nového školního roku, mám na mysli novou umělou inteligenci GPT-3.
Už teď je téměř jako my, zvládá psát kaskádové styly, shellové příkazy, jednoduché programy... No, a považte, brzy možná bude i jako normální lidé!
GPT-3 je stále jenom hloupý automat bez sebeuvědomění nebo nějaké vnitřní motivace, dovede pouze tupě reagovat na daný vstup nějakým výstupem. Jenže už teď je z GPT-3 cítit, že i my se pravděpodobně dožijeme budoucnosti jak ze sci-fi románů. Tak snad to nebude žádný dystopický nebo postapokalyptický příběh
PS: poslední obrázek je můj pokus o umělecké ztvárnění této slavné filmové scény. GPT-3 by to pravděpodobně zvládla namalovat lépe, vždyť nakonec i to SVG je pro člověka relativně snadno čitelný XML soubor
Tiskni
Sdílej:
toje ze třetího dílu sluncesenojahody ne?? :O :O :D ;D
se neví. zatim se jakoby jenom ví že vopice používaj mac hele videjko :O :D :D ;D
Pro muj byznis je AWS nutnost, ne zebych nemoh mit zelezo v sklepe ale proste mam zakazniky po celem svete a CDN mi resi jak geologickou pristupnost, tak redundantnost.Proč ne, když to tvým klientům vyhovuje.
Ze je za tim nejaky kubernetes/sql/nosql/ngnix/tomcat o tom nechci vedet a architekt ma na to budget aby najal gurua co to jedonrazove nakonfiguruje.Dík, žes nám bezelstně ukázal jak tomu hovno rozumíš.
Jen kdyz vidim Sheldona jako Ales Kapica tak vim presne dobre cim ho nasrat…Už v dávné minulosti, když nám na první VŠ dělali psychotesty mi vyšlo, že jsem "cholerik, optimistický". S oblibou to vykládám tak, že jsem cholerik a optimisticky věřím, že mě ti druzí nechtějí nasrat. Děsně se pak totiž diví. A pokud jde o přirovnání k Sheldonovi, tak v mém okolí se vyskytují mnohem adekvátnější subjekty než jsem já. Na mě spíš sedí Leonard.
Kontejnery jsou fajn, ale vlastně se přehazuje správa serverů na developery, kteří tomu z velké části nerozumí, což je jasné, správa serverů a zabezpečení nebývá jejich scope, čest výjimkám.Tenhle trend je dost divný. Já jsem zažil ve firmě přechod na OpenShift. Developer najednou musí umět k vývojařině ještě celý stack OpenShiftu a zároveň dockeru a zároveň linuxu vevnitř a chápat jak to celé funguje a jak se to propojuje a konfiguruje (egresy, ingresy a tak dál, třeba nacpat do toho SSH je docela wtf kvůli user permissions v dockeru). Firma si gratuluje, jak se stala moderní, ale přitom lidí na infře neubylo a když teďkon něco řeší developer, tak na tom tráví pětkrát tolik času, co dřív trávil kolega z infry. Asi jediná fajn věc na tom je, že se to dobře automatizuje, ale to se dalo s nějakou tou orchestrací (nedávno jsem publikoval Trying Ansible alternatives in python) udělat i nad starým systémem.
třeba nacpat do toho SSH je docela wtf kvůli user permissions v dockeruSSH uvnitř docker kontejneru? Je to fakt nutné? Podle dokumentace OpenShift umí
exec
. Nebo je tam nějaká záludnost?
DeploymentConfig
potřebuješ mít uvedeny serviceAccount:
a serviceAccountName:
a v specifikaci kontejneru containers:
hierarchii securityContext: runAsUser: 2222
, kde 2222 je uid toho service accountu.
ale bystroušák je asi jako starší než jenda má děti a pistoli umí hledat mezi jetelama čtyrlístky a jako náhodou taky napsal uplně supr blogísek hele :O :O :D ;D