Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Když Vám shoří dům, nejspíše už nemá cenu volat hasiče. Ale také se již nemusíte obávat nebezpečí vzniku požáru .
Tiskni
Sdílej:
si pamatuju že tam už byl mockrát :O :O
jakože letter of intent?? :O :D
XP byly poslední Windows, které jsem používal jako svůj hlavní OS (resp. v té době jsem už měl dual-boot) a můžu říct, že občasnou přeinstalaci to chtělo taky. Ono, kdybys tam neinstaloval žádné programy, tak ti vydrží dlouho i ty 98, ale jinak ten systém prostě hnije, až se nakonec buď rozbije nebo alespoň dost zpomalí. Přeinstalace je způsob, jak to uvést do nějakého definovaného stavu a mít zase chvíli relativně předvídatelné chování.
.lnk
soubor může být domovským adresářem.
Rozbité jsou spíš Windows, když je potřeba používat speciální API a nefunguje to transparentně jako symlinky v unixových systémech. Resp. nelze to považovat za plnohodnotnou náhradu symlinků (v nějaké pozdější verzi jejich FS je tam pak dodělali).
Ten .lnk je spíš něco jako .desktop soubor, akorát binární a nečitelný.
Rozbité jsou spíš Windows, když je potřeba používat speciální API a nefunguje to transparentně jako symlinky v unixových systémech.WTF? Domovský adresář se na unixových systémech nezískává přes symlinky, ale pomocí proměnné prostředí
HOME
nebo přes getpwuid
a varianty.
Speciální API pro získání domovského adresáře ale tu obsluhu má. A aplikace která toto API nepoužívá je rozbitá... v podstatě na jakýchkoliv Windows po XP.?? na to mají windows api? já myslel že to je %userprofile% env proměnná a že se automaticky nastavuje dle nastaveného adresáře uživatele??