V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
vyuzit to mozes na hosting, ak mas na to nervy/casco treba java hosting? Tech, pokud vim, zrovna moc neni...
neco web2.0, socialniho a s videem.Tenhle univerzální recept zatím u nás ještě nikomu nevyšel (neboť bych si toho nejspíš všiml, kdyby ano). Já si ale myslím, že to je jen otázka času, a srandu bych si z toho pro jistotu moc nedělal
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
... neco snad umim
a nechci slyset ze vy nesmite ani naznacovat ;o)
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
bash/awk/bc/sed/grep/find
je prekonatelna snad jen perlem.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
To by ses divil, co vsechno jde v bashi.Samozřejmě, že v bash*/awk/bc/sed/grep/find jde napsat cokoli. Ale kdo nikdy nepsal SW (psal jen skripty), tak většinou neví, jakou hodnotu má rozšiřitelnost, přehlednost, znovupoužitelnost... *) přičemž z BASHe jde volat jakýkoli jiný program, takže tím jsou možnosti neomezené.
Tady je nekdo namachrovany jak svina.Píšeš o sobě, že?
To by ses divil, co vsechno jde v bashi.Mimochodem, nevidím důvod, proč bych se měl divit, co všecko jde v turing-complete jazyce napsat.
Tiskni
Sdílej: