Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Tiskni
Sdílej:
Já používám obyčejnou QWERTZ, co je v Xorgu a symboly, co jsou na číslicích, píšu přes Alt-Gr. Jedinej problém mám, když potom musím používat Windows, protože tam to takhle nefunguje a furt píšu blbosti. Nedávno jsem na nich musel dělat trochu víc a tak jsem si tam začal vytvářet vlastní rozložení...
`
, s tím byl na windows-cz-qwertz mám dojem taky problém, ale to neřešim, používám syntaxi $(...)
. Beztak je syntaxe `...`
afaik oficiálně deprecated.
To jsou afaik veškeré rozdíly podstatné pro programování, osobně vlastní rozložení kvůli nim nehrotim Dobrá náhoda, taky jsem se zrovna tento víkend zabýval rozložením klávesnice. Používám už roky vlastnoručně modifikovanou verzi tohoto ale neměl jsem to dotažené k úplné spokojenosti. Vždycky jsem si ale říkal, že jak bude někdy více času tak že si to dodělám pořádně. Příležitost se naskytla tento víkend :)
V současnosti píšu více obyčejného textu jak v češtině tak i v angličtině, proto jsem i své řešení tomuto přizpůsobil. Proto jsem udělal ústupek písmenům 'ů' a 'ú', kteréžto jsou na svých místech dostupné bez modifikátorů, a středník a '[' tak píšu s pomocí AltGr. Jako blok klasických písmen jsem ponechal qwertz rozložení (na qwertz jsem se naučil, takže je pro mně volbou číslo jedna). Všechny ostatní znaky jsou tam kde je člověk najde na EN klávesnici.
Dále používm AltGr + klávesu nalevo od BackSpace (na EN '=') jako modifikátor pro háčky a čárky nad těmi písmeny, které nejsou v té nejsvrchnější řadě, například 'Ž' a 'Š' a podobně. Tyto velké písmena se sice dají v originálním imega rozložení napsat pomocí CapsLocku, který přepne tu svrchní řádu na upper case, ale to nepoužívám.
Závorky píšu všechny s pomocí shiftu tak jak je to na EN klávesnici, akorát ty hranaté tedy kvůli 'ú' musím psát s AltGr.
AltGr otvírá možnost mít dostupnou celou řadu dalších speciálních znaků, autor toho Imega rozložení to použil na řeckou alfabetu + nějaké typografické vychytávky, já si to postupně předělávám dle toho co doopravdy potřebuju.
S tímto svým řešením jsem nadmíru spokojený, píše se mi v tom perfektně jak ten obyčejný text tak i zdrojový kód. Pohrávám si s myšlenkou dát tomu nějakou tu konečnou fazónu a někam to vystavit pro případné zájemce. Jen tak na okraj - nenarazil jste někdo na nějaký linuxový soft schopný pracovat s klc soubory generované Microsoft Keyboard Layout Creatorem? Zkoušel jsem googlit, ale na nic kloudného jsem nenarazil.