Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tiskni
Sdílej:
Já používám obyčejnou QWERTZ, co je v Xorgu a symboly, co jsou na číslicích, píšu přes Alt-Gr. Jedinej problém mám, když potom musím používat Windows, protože tam to takhle nefunguje a furt píšu blbosti. Nedávno jsem na nich musel dělat trochu víc a tak jsem si tam začal vytvářet vlastní rozložení...
`
, s tím byl na windows-cz-qwertz mám dojem taky problém, ale to neřešim, používám syntaxi $(...)
. Beztak je syntaxe `...`
afaik oficiálně deprecated.
To jsou afaik veškeré rozdíly podstatné pro programování, osobně vlastní rozložení kvůli nim nehrotim Dobrá náhoda, taky jsem se zrovna tento víkend zabýval rozložením klávesnice. Používám už roky vlastnoručně modifikovanou verzi tohoto ale neměl jsem to dotažené k úplné spokojenosti. Vždycky jsem si ale říkal, že jak bude někdy více času tak že si to dodělám pořádně. Příležitost se naskytla tento víkend :)
V současnosti píšu více obyčejného textu jak v češtině tak i v angličtině, proto jsem i své řešení tomuto přizpůsobil. Proto jsem udělal ústupek písmenům 'ů' a 'ú', kteréžto jsou na svých místech dostupné bez modifikátorů, a středník a '[' tak píšu s pomocí AltGr. Jako blok klasických písmen jsem ponechal qwertz rozložení (na qwertz jsem se naučil, takže je pro mně volbou číslo jedna). Všechny ostatní znaky jsou tam kde je člověk najde na EN klávesnici.
Dále používm AltGr + klávesu nalevo od BackSpace (na EN '=') jako modifikátor pro háčky a čárky nad těmi písmeny, které nejsou v té nejsvrchnější řadě, například 'Ž' a 'Š' a podobně. Tyto velké písmena se sice dají v originálním imega rozložení napsat pomocí CapsLocku, který přepne tu svrchní řádu na upper case, ale to nepoužívám.
Závorky píšu všechny s pomocí shiftu tak jak je to na EN klávesnici, akorát ty hranaté tedy kvůli 'ú' musím psát s AltGr.
AltGr otvírá možnost mít dostupnou celou řadu dalších speciálních znaků, autor toho Imega rozložení to použil na řeckou alfabetu + nějaké typografické vychytávky, já si to postupně předělávám dle toho co doopravdy potřebuju.
S tímto svým řešením jsem nadmíru spokojený, píše se mi v tom perfektně jak ten obyčejný text tak i zdrojový kód. Pohrávám si s myšlenkou dát tomu nějakou tu konečnou fazónu a někam to vystavit pro případné zájemce. Jen tak na okraj - nenarazil jste někdo na nějaký linuxový soft schopný pracovat s klc soubory generované Microsoft Keyboard Layout Creatorem? Zkoušel jsem googlit, ale na nic kloudného jsem nenarazil.