Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mé soužití s kočkami začlo když se ke mně před třemi lety nastěhovala moje přítelkyně, nastěhovala se i se svou 14-letou tonkinkou Miou. Mia byla zvyklá bydlet v domě s velkou zahradou, mít výběh, společnost dvou psů a tak na ruch, kteří působili i dva sourozenci mé přítelkyně. U nás v bytě prostě šťastná nebyla.
Rozhodli jsme se tedy s Veronikou, že jako první, zkusíme k Mie pořídit kotě a třeba se stará dáma bude cítit lépe. Moje Veronika byla jednoznačně proti kočce domácí, na druhou stranu se všema splátkama a nutností vybavit domácnost, jsme na nákup kočky měli omezený rozpočet. Nakonec jsme si dovezli z Humpolce překrásné modré kotě scottish straight. Kotě dostalo jméno Aisha, bylo po papírových rodičích od chovatelky skotských klapouchých koček (jelikož se ji v tom vrhu žádná klapinka nepodařila, paní vrh nepřiznala).
Přátelení se Mii a Aishy nakonec dobře neskončilo ani po delší době a my jsme se rozhodli Miu zavést zpět k k Veroničině mámě. Mia zde evidentně pookřála a nyní zde poklidně dožívá svůj kočičí život. Dle veterináře ji čekají tak dva roky života, neboť má neoperativní nádor.Pokud se veterinář nemýlí, dožije se Mia téměř dvaceti let.
Naše princezna Aisha nás oba neuvěřitelně nadchla, je to velice rozvážná kočka, rozená paní domu. Udivuje nás i když si hraje, není zdivočelá, ale každý pohyb má perfektně naplánovaný a neuvěřitelně přesný. Při lovu působí nesmírně elegantně. Od samého začátku jsem si přáli mít po Aishe koťata, bohužel se nám to zatím nepovedlo. Po prvním krytí si Aisha dovezla po kocourovi plíseň na ocase (byť kocour vypadal zcela zdráv) a byla ošklivě vykousaná za krkem. Vrcholem všeho bylo že ani nezapadla, byť jsme měli nárok na opakované krytí, po této zkušenosti bychom museli být šílení, abychom za tímto kocourem naši milovanou kočičku znovu vezli. Kryli jsme tedy jiným kocourem, ale bohužel opět to nedopadlo dobře, první dvě koťata se narodila přirozenou cestou, ale zadečkem napřed. Aisha je nedokázala včas vytlačit a přítelkyně ji nedokázala včas pomoci, dvě koťata se tak zadusila. Jakmile jsem přijel domů z práce, jeli jsme na veterinu, dle ultrazvuku měla na svět přijít ještě dvě koťata,ta přišla na svět o několik hodin později, císařským řezem. Aisha, ale po císaři neměla mléko a tak jsme se snažili krmit pomocí injekční stříkačky zředěným kondenzovaným mlékem. Dvě hodiny po císaři první kotě zemřelo a druhé se nedožilo rána. Tohle pro nás byla neuvěřitelně smutná chvíle.
Vše jsme si vynahradili s kříženkou norské lesní (bez PP), kočičkou Ninou, kterou jsme si pořídili asi rok po Aishe. Nedávný vrh měl pět krásných koťat, vše proběhlo bez komplikací a všechna koťata si jiř nasšla nové majitele.
My jsme se s Veronikou rozhodli, že se chceme chovu koček věnovat naplno, naše dvě kočičky tak dostanou v roce 2008 dva nové kamarády, prvním bude barmský kocourek Stjarnviks Iziboy, ze švédské chovné stanice Stjarnviks, kterého si dovezeme již v lednu a druhým přírůstkem bude barmská kočička z plánovaného vrhu jedné finské chovné stanice.
V prosinci jsem se stal členem ZO Olomouc-Prostějov, organizace spadající pod ČSCH a na začátku roku 2008 si chci zaregistrovat chovnou stanici. Nad čím ale tápu, je jméno chovné stanice (které se bude u koťat, která se u nás narodí, objevovat coby "příjmění"). A tak jsem se rozhodl zeptat se čtenářů ABC Linuxu. Byl bych rád, kdyby název byl v rámci možností snadno zapamatovatelný, měl by mít souvislost s Barmou a/nebo kočkami.
A abych Vás trošku více naladil, nejlepší návrh odměním skromným honorářem 200 CZK. Není to sice mnoho, ale jak my chovatelé barmských koček říkáme: "nemusí pršet, jen když kape!"
Tiskni
Sdílej:
dorastá do výšky 120 centimetrovCoze? 120 cisel vysoke. S cim to krizili? S levhartem?
Já bych navrhoval jméno "Junta". Je to první asociace, která se mi u Barmy vybaví a navíc to i vystihuje prostředí a metody těhle "papírovejch chovatelů"...