Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Matplotlib je knihovna umožňující kreslit docela pěkné grafy a to přímo z mého oblíbeného Pythonu. Dnes jsem řešil problém s kreslením grafu, kde jedna osa má být časová — s datumy.
Matplotlib v modulu pylab
obsahuje funkci plot_date()
, kterou jsem dříve používal a stačila mi. Tato funkce umí zobrazit ordinální hodnotu data, získanou pomocí date2num()
jako krásné, do řetězce formátované datum.
import pylab as pl import datetime as dt # Připravíme data. dates=[dt.date(2007, 5,10), dt.date(2008,11,13), dt.date(2008,12,11), dt.date(2009,5,19)] means=pl.randn(len(dates)) # Kreslíme. pl.plot_date(pl.date2num(dates), means, "-") # Hold your hats, it is show time! pl.show()Dnes jsem ovšem potřeboval vyrobit
errorbargraf, který má na vodorovné ose data, což asi vylučuje použití
plot_date()
.
Jak už to bývá, řešením je RTFM, ale tentokrát toho na toto téma v TFM nebylo mnoho napsáno. Ovšem stačilo to a vykouzlil následující kód, který snad všecko vysvětlí sám
import matplotlib.dates as md # Příprava dat. variances=pl.randn(len(means)) mean_vars_plot = pl.subplot(1, 1, 1) # Kreslíme. pl.errorbar(pl.date2num(dates), means, variances) # Tady je to kouzlo -- změníme lokátor ticků na ose dl = md.AutoDateLocator() mean_vars_plot.xaxis.set_major_locator(dl) # a změníme formátovač popisků. mean_vars_plot.xaxis.set_major_formatter( md.AutoDateFormatter(dl) ) # Pochlubíme se výsledkem pl.show()
Pokud si ještě trochu pohrajete se zoomem a polohou, výsledný graf může vypadat třeba nějak takhle pěkně:
Nakonec bych rád upozornil, že když jsem měl nastavování xaxis
někde před kreslícími příkazy, dostával jsem záhadné výjimky
ValueError: ordinal must be >= 1
, tak si na to dávejte pozor.
Update: vyměnil jsem graf za nějaký, který lépe ukazuje data i s měsíci, ale taky to, že mám ještě problém s diakritikou. Matplotlib evidentně používá nějaký neobsáhlý font.
Tiskni
Sdílej:
ano-taky už jsem to kdysi řešil - je třeba nastavit jiný font.
Ba ne, právě jsem zjistil, že jsem kecal - chyba byla asi v kódování. matplotlib používá, myslím, gtk a to chce zřejmě unicode, kdežto já předával popisky v utf8. Takže použití U"" stringů pomohlo.