Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Matplotlib je knihovna umožňující kreslit docela pěkné grafy a to přímo z mého oblíbeného Pythonu. Dnes jsem řešil problém s kreslením grafu, kde jedna osa má být časová — s datumy.
Matplotlib v modulu pylab
obsahuje funkci plot_date()
, kterou jsem dříve používal a stačila mi. Tato funkce umí zobrazit ordinální hodnotu data, získanou pomocí date2num()
jako krásné, do řetězce formátované datum.
import pylab as pl import datetime as dt # Připravíme data. dates=[dt.date(2007, 5,10), dt.date(2008,11,13), dt.date(2008,12,11), dt.date(2009,5,19)] means=pl.randn(len(dates)) # Kreslíme. pl.plot_date(pl.date2num(dates), means, "-") # Hold your hats, it is show time! pl.show()Dnes jsem ovšem potřeboval vyrobit
errorbargraf, který má na vodorovné ose data, což asi vylučuje použití
plot_date()
.
Jak už to bývá, řešením je RTFM, ale tentokrát toho na toto téma v TFM nebylo mnoho napsáno. Ovšem stačilo to a vykouzlil následující kód, který snad všecko vysvětlí sám
import matplotlib.dates as md # Příprava dat. variances=pl.randn(len(means)) mean_vars_plot = pl.subplot(1, 1, 1) # Kreslíme. pl.errorbar(pl.date2num(dates), means, variances) # Tady je to kouzlo -- změníme lokátor ticků na ose dl = md.AutoDateLocator() mean_vars_plot.xaxis.set_major_locator(dl) # a změníme formátovač popisků. mean_vars_plot.xaxis.set_major_formatter( md.AutoDateFormatter(dl) ) # Pochlubíme se výsledkem pl.show()
Pokud si ještě trochu pohrajete se zoomem a polohou, výsledný graf může vypadat třeba nějak takhle pěkně:
Nakonec bych rád upozornil, že když jsem měl nastavování xaxis
někde před kreslícími příkazy, dostával jsem záhadné výjimky
ValueError: ordinal must be >= 1
, tak si na to dávejte pozor.
Update: vyměnil jsem graf za nějaký, který lépe ukazuje data i s měsíci, ale taky to, že mám ještě problém s diakritikou. Matplotlib evidentně používá nějaký neobsáhlý font.
Tiskni
Sdílej:
ano-taky už jsem to kdysi řešil - je třeba nastavit jiný font.
Ba ne, právě jsem zjistil, že jsem kecal - chyba byla asi v kódování. matplotlib používá, myslím, gtk a to chce zřejmě unicode, kdežto já předával popisky v utf8. Takže použití U"" stringů pomohlo.