Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
S dvoupruhovými objezdy je zase potíž - lidi se bojí najet dovnitř.Nejen to, ale takové okruhy (hlavně ty menší) jsou docela nebezpečné. Samozřejmě vina za konkrétní nehody je na řidičích, ale stavební řešení prostě určité chování implikuje. V Kolíně se ŘSD spálilo dvakrát (možná si někdo vzpomene, jak jsem tu před lety komentoval vybudování kruháku u Lidlu - to byl ten druhý případ), pokaždé to po vysoké četnosti nehod vedlo ke změně režimu.
ono kde o to ze to je dvoupruhovy a co vetsina lidi nechape tak je tam i odbocovaci pruh rovnou na mohelnici a odbocovaci pruh z obchvatu do globusu .... a ty ale nejsou kruhovym objezdem ....
ZIP je definován pro zúžení! Pravidlo zipu nefunguje kdykoli se někdo snaží přejet do jiného pruhu kdekoli na víceproudé silnici.
Pokud se někdo snaží najet do průchozího pruhu nesmyslně brzo, tak:
Co konkrétně je na blokaci levého pruhu špatného? Na konci článku píšu, že právě takto se budu chovat, protože to považuji za ode mě nejlepší řešení.Tohle myslis vazne???
...treba u pridaneho druheho pruhu v kilometrovem useku do kopce, aby pomalu funici nakladaky nebrzdili tolik provoz. Taky bys jel v levem pruhu stejne rychle jako ten nakladak?Nejel, protože tohle je úplně jiná situace. Špatná analogie. V kopci jsou lidé již zvyklí vjíždět do rychlejšího pruhu a jedou v něm až na konec a tuší, že nahoře nebudou mít problém se zařadit kvůli agresivitě řidičů jedoucích v pomalém pruhu, které jim brání. Situace na kopci JE ZATÍM JINÁ, než před kruhovým objezdem v Olomouci.
Zamysli se k cemu tam ten druhej pruh je, je tam jenom pro okrasu? Nebo proto aby se husta doprava smrskla na kratsi usek a kolony nezasahovali do dalsich krizovatek a nezpusobovali zacpy, tam kde byt nemusi?Zamyslel jsem se nad tím v blogpostu, tohle mi vyšlo. Jaké je tvoje řešení?
Jestli si myslis ze umyslnym blokovanim leveho pruhu prispejes k plynulosti dopravy a mensi agresivite za volantem, tak bych ti sebral ridicak.Myslím, že hlavně naštvu ty lidi, co předjedou kolonu pouze proto, aby nemuseli čekat. Ale také mnohem méně nasírám lidi, co jsou v koloně.
Mimochodem v predpisech se o umyslnem blokovani a zpomalovani dopravy neco pise...O tom vím. A myslím, že tu dopravu o mnoho nezpomalím, když se takhle budu chovat. Snažím se vyřešit problém slepice-vejce, což může být bráno jako kompenzace mnou způsobeného zpomalení dopravy.
V kopci jsou lidé již zvyklí vjíždě...V dopravnich predpisech neni zadna zminka o tom, ze tam kde je vypestovany "zvyk" plati predpisy jinak. Jak je mozne ze se vypestuje nekde zvyk, kdyz dopravni predpisy jsou vsude stejne? Prave proto, ze tam muze jet nekdo poprve co to tam nezna se ma jet podle predpisu a ne podle zvyku co znaji jen mistni. Me ta analogie spatne neprijde.
Zamyslel jsem se nad tím v blogpostu, tohle mi vyšlo. Jaké je tvoje řešení?Jezdit podle predpisu!! Nebo alespon tak aby jsi bezduvodne neohrozil/neomezil...
Myslím, že hlavně naštvu ty lidi, co předjedou kolonu pouze proto, aby nemuseli čekat. Ale také mnohem méně nasírám lidi, co jsou v koloně.Take se mi stava, ze jsem v pomalejsim pruhu (murphyho zakon u me v tomhle pripade funguje bezvadne), ale na ty rychlejsi nasranej nebyvam, protoze nic mi nebrani zmenit pruh. Nasranej byvam na lidi jako jses ty, co napisi ze vedi ze umyslne blokovani dopravy je v predpisech zakazano a zaroven napisou
A myslím, že tu dopravu o mnoho nezpomalím, když se takhle budu chovat.Mimochodem rychlejsi jizda v soubeznem pruhu se NEPOVAZUJE za predjizdeni :)
Jj. Tímpádem by se lidi řadili podle toho, ze kterého výjezdu chtějí kruháč opustit. V té Anglii to IMHO funguje celkem dobře, aspoň podle toho, co jsem tam viděl.
Jinak já se taky snažím dojet až na místo spojení dvou pruhů a až tam se zařadit. Tady v Brně už to lidi celkem chápou a tady to funguje celkem dobře. Spíš se najde někdo, kdo se cpe do levého pruhu brzo a zablokuje tak příjezd - nestalo se mi, že by mě nikdo nechtěl pustit na konci toho zúžení.
Jinak se tomu dá IMHO pomoct právě tím, že ten, kdo chápe pravidlo zipu, bude opravdu najíždět až ke konci zúžení. Čím víc lidí to bude dělat, tím dřív si na to ten zbytek zvykne ... čímž snad ubude těch "vychováváčů", kteří by zasloužili klikovkou po palici !
U toho Globusu je to s těma kruháčema fakt zajímavý... Jednou jsem tam jel autobusem z náměstí hrdinů a z těch třech kruháčů se mi skoro točila hlava... do té doby jsem si vždycky myslel, že jsou tam "jenom" dva...
teda jinak.... z těch čtyř, a myslel jsem si, že jsou tam "jenom" tři...
Zatím... jak už je tam dlouho? 5 let? 10 let?