Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
1) Asi to do zámoří přišlo trochu zkreslené. Předsednictví nám nikdo zakázat nemůže, vyplývá z mezinárodních smluv a jejich změnu by museli schválit všechny členské státy (včetně ČR).
2) Předsednická země má na starosti organizování schůzek tad ministrů, taky řídí nějaké summity a asi i reprezentuje EU na venek (zahraniční politika). Není to tak, že bychom měli větší podíl na moci, spíš budeme budeme moderovat hádky.
3) Nejsem ekonom.
1) Ale osobně vnímám podobně jako autor článku už jen to, že se vůbec snaží napadnout ten princip střídání předsednictví. Zatímco to tak prostě funguje (v předsednictví se střídají různí členové EU), tak se Francie všemožně snaží, aby nám v tom zabránila a aby se co nejdéle udrželi na můstku oni. Faktický dopad to na nás má také - zpochybňují naši autoritu a potažmo také šance EU předsedat. Jak může člověk vést ostatní, když z něj těsně před tím udělají debila? Mocí ano, ale o tom to snad není, ne? Nebo by nemělo...
No jo, v ramci tvurciho rozletu se obcas upise kazdy
Ale stejne diky, takhle zasveceny komentar se moc nevidi ... Obcas mi pripada, ze politika, skolstvi a fotbal maji spolecne to, ze jim kdekdo "rozumi".
Inisder jsem, to je pravda, a přemýšlel jsem i nad blogem, ale... hovořit za nás by měl jedině tiskový mluvčí úřadu Pravda, únik informací o evropské agendě ve školství asi válku nevyvolá, ale přece jen jsem jistými regulemi vázán a může se stát, že bych vypustil něco, co jsem neměl... Druhý problém je v tom, jak psát. Spousta věcí, o kterých bych mohl psát, je pro nezasvěcené nezajímavá nebo nepochopitelná (ověřeno na rodině a známých) a "veselé historky z natáčení" jsou veselé jen do jisté míry, protože oprávněně vyvolávají pochyby o kompetenci i vysoce postavených úředníků státní správy. A neuvěřitelná byrokracie, která se na všechno váže, snad ani za komentář nestojí.
Možná to zvážím podle toho, jak se nám to bude dařit.
hovořit za nás by měl jedině tiskový mluvčí úřaduObávám se, že informace poskytnuté tiskovým mluvčím bývají málokdy zajímavé.
Pravda, únik informací o evropské agendě ve školství asi válku nevyvolá, ale přece jen jsem jistými regulemi vázán a může se stát, že bych vypustil něco, co jsem neměl...To je fakt, nicméně třeba tvůj předchozí příspěvek není problém. Těch nepřesných a zkreslených informací o EU je jak se zdá víc než dost, takže jenom uvádění všeho na pravou míru by mohlo stačit
Premiér pak bude v jisté míře reprezentovat Unii navenek, protože není schválena Lisabonská smlouva, která tuto funkci deleguje na Javiera SolanuTak proto se u nás dělá kolem Lisabonské smlouvy takové haló s Klausem a Ústavním soudem! Topolánek nechtěl, aby mu to Solana vyfouknul, tak se u nás zdržuje![]()
V tom je prave ten for, ze se u Francie nikdo neptal. Protoze proste pripravena byla, tak nikoho nenapadlo otazku vznaset.
Je povoleno 3% hranici prekrocit. A myslim, ze Irsko, Slovensko i Dansko (ktere neni clenem EMU) to brzy radi vyuziji a vubec se nebudou vzpouzet, kdyz to pravidlo bude jeste dale rozvolneno.
Mohl byste rozebrat jakym mechanismem dojde ke znehodnoceni meny, kdyz si stat pujci penize (oproti soukrome osobe/firme)? BTW, kdyz uz hovorite o deficitech, co tam u vas, v pokrokovem svete, tam to pravicakovi Jirkovi Krovi predpokladam vsechno licuje na centiky. Jeste ze jste utekl tady z toho socialismu.
Mohl byste rozebrat jakym mechanismem dojde ke znehodnoceni meny, kdyz si stat pujci penizeSlyšel si někdy slovo inflace? Peníze jsou jako jakákoli jiná komodita, když jich je na trhu moc, tak jejich tržní cena klesá a klesá tak i kupní síla dané měny.
tak potom zostava uz len jedna moznost a to zaclenenie do Ruskej federacie :)
Já si myslím, že by to referendum v Rusku schválilo.
To bude zase flame.
Odpůrce - jak čeho
Předsednictví bychom měli zvládnout stejně, jako to zvládlo Slovinsko. Ale Lisabonské smlouvě moc nevěřím.
Asi tu nejsou ti správní lidé
Na to je nas moc. My nemuzeme byt danovym rajem, protoze by to zpusobilo chudobu. Danove raje jsou male, a vydelavaji na sluzbach pro bohate. Bohatych neni tolik, aby uzivili danovy raj s 10 miliony obyvatel.
Spousta lidi zada snizeni dani, ale neuvedomuji si, ze optimalni vyse dani je s velkou pravdepodobnosti zavisla na velikosti zeme.
Tak nizke dane, abychom mohli byt danovym rajem (radove procenta), by nas skutecne neuzivily. Ale i kdyby se dane snizily na vyssi hodnotu, dejme tomu 10%, tak by ceska ekonomika zkolabovala. Prudce by se zvysila socialni nerovnost, a tim by se drasticky snizila spotreba.
Proste, zivotni uroven se odviji od spotreby. Tu spotrebu mohou bud udelat ti bohati, ktere prilakaji nizke dane (na tom principu prave funguji danove raje), nebo ji muze delat stat nejakymi zakazkami (napr. vojenskymi, jako to dela USA), nebo ji mohou delat obcane te zeme sami od sebe (stredni trida). Z vysich dani je tedy mozne bud platit sirokou stredni tridu, jako to delaji socialne-demokraticke staty, nebo je mozne spotrebu provadet primo.
Dalsi vec je, ze pokud ma zeme nizke dane, tak se de facto nechava vykoristovat od ostatnich zemi. Cizi podnik, ktery investuje do takove zeme, ma ze svych investic vetsi zisk (at uz investuje do lidi nebo do prirodnich zdroju - lidska prace je vlastne take urcity prirodni zdroj). Firma pak tento zisk muze spotrebovat v zahranici, kdezto vybrane dane se vzdy spotrebuji (nebo prerozdeli) na obcanech te zeme. Mala zeme to snese (protoze tam nejsou zadne velke investice do tezby surovin nebo lidske prace), ale pro velke zeme je to problem.
Proste, zivotni uroven se odviji od spotreby.
Proboha, co je to za pitomost. To je pověra, na které leží celé učení levicově orientovaných lidí! Je to přesně naopak. Spotřeba se odvíjí od životní úrovně. Životní úroveň je přímo ovlivněna výkonností ekonomiky, tj. kvalitou a technickou úrovní výroby a služeb. Dnes se v Evropě moc nevyrábí (bohužel), tak je to o těch službách. Pokud produkty najdou uplatnění a jsou konkurenceschopní, přicházejí peníze, životní úroveň a s ní i ta spotřeba.
Z vysich dani je tedy mozne bud platit sirokou stredni tridu
Další kardinální omyl. Střední třída je nositelem hodnot a největším přínosem ekonomice příslušné země. Nikoliv ti bohatí. Všimněme si, že právě chudé země mají bohatou třídu a chudinu (Rusko), zatímco vyspělé země mají silnou a koupěschopnou střední třídu. Ta totiž tvoří základní masu peněz, kterou je možné utratit.
Jinak ovšem souhlasím, že určitá výše daní musí být stanovená optimálně pro podmínky příslušné země. Neplatí, že čím vyšší daně, tím vyšší příjmy do státního rozpočtu. Ale zbytečně nízké daně způsobují odliv peněz do zahraničí.
Asi si nerozumime. Je jedno, jestli budete tvrdit, ze spotreba je dana zivotni urovni nebo naopak (je to, alespon z ekonomickeho pohledu, totez). Ale bez spotreby nebude obchod, a bez obchodu nebude zadna vyroba (nebo sluzby, to je jedno), proste nepobezi ekonomika. Na druhou stranu, muzete mit vyrobu, ale zadnou spotrebu. Muzete mit otrokarsky system - lide vyrabeji, ale nespotrebovavaji. Pracuji treba na nejakeho diktatora. A to je pointa - k vysoke zivotni urovni musite mit populaci, ktera hodne spotrebovava, nestaci populace, ktera hodne pracuje.
K te druhe namitce. Danove raje jsou zalozene na tom, ze lakaji bohate lidi, kteri tam spotrebovavaji, a diky tomu zivi obcany techto zemi na sluzbach. Proto se tam maji lide relativne dobre. Ale je to proto, ze jich je malo, a prave proto si mohou dovolit, aby je zivili bohati. U velkych zemi to nejde, protoze neni dost bohatych, a proto se o poptavku po tech sluzbach musi postarat stredni trida.
Ano, už rozumím.
Příklad s otrokářským systémem, kde lidé vyrábějí (např. stavějí pyramidu) ale nespotřebovávají, je správný (dovedený ad absurdum - to je v pořádku) , ale není reprezentativní - zde je ta výroba naprosto neefektivní. My ale nyní mluvíme o demokratické společnosti západního typu přelomu 20/21.století. Není jedno, zda je životní úroveň daná spotřebou nebo naopak: nutné je nezaměňovat příčinu a následek, i když se to v praxi vzájemně prolíná. Ano, bez spotřeby nebude obchod - ale to bereme ze špatného konce. Nejdříve musí být prostředky, za které můžeme nakupovat. Ale ty prostředky získáme ve výrobě nebo službách. Jestliže vytvoříme pracovní příležitosti, budou lidé mít peníze, budou chtít kupovat a to rozhýbe obchod. Spotřeba (výsledek práce a obchodu) je až na konci tohoto řetězce.
Dańový ráj je extrém - tam to o té spotřebě bohatých lidí částečně platí, to uznávám. V běžné společnosti je tomu ale jinak: bohatí lidé sice přispívají hodně, ale je jich početně málo a nezasáhnou příliš do chodu ekonomiky jako spotřebitelé - příklad: nákup pěti luxusních Ferrari nezachrání ekonomiku, ale nákup milionu běžných Renaultů a Opelů ano.
Ano, podle novějších výzkumů se ukazuje, že pyramidy skutečně stavěli dělníci za mzdu - ale to na principu toho, co jsem chtěl vysvětlit, nic nemění: jedná se o obrovskou jednoúčelovou stavbu,pohlcující rozpočet země a která nemá z ekonomického hlediska žádný racionální účel. Za běžných okolností by tito dělníci stavěli domy, vodovody, přehrady, pěstovali obilí a dobytek. A ekonomické vědy se právě opírají o běžný hospodářský život, nikoliv o extrémy a jedinečnosti.
jedná se o obrovskou jednoúčelovou stavbu,pohlcující rozpočet země a která nemá z ekonomického hlediska žádný racionální účel.Nedávno tady v RSS čtečce byl zajímavý článek ze scienceworldu, podle kterého nemáš tak úplně pravdu. http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/historie/4A508966971CA43BC12574F5003E6AD5?OpenDocument&cast=1
Ano, tohle je ten pravicovy blud, rikaji tomu nabidkova ekonomika a po ctvrt stoleti tento koncept dospel do sve finalni a znicujici faze a jeste uvidime, co vsechno pri presunu do propadliste dejin vezme sebou. Ideologicky rozpor mezi nabidkou a poptavkou mi pripomina debatu o tom, jestli byla driv slepice, nebo vejce.
V realu jedno zavisi na druhem, delnik si vyrobou tkanicek v tovarne vydela penize, se kterymi jde do obchodu a tam je utrati za tkanicky, takze zitra bude moci jit do prace a vyrobit dalsi tkanicky za ktere dostane penize, aby mohl jit do obchodu a tam... a tahle porad dokola. Zadny "zacatek" neexistuje, je to kruh (nebo pro vyznavace rustu rustu vzestupna spirala), ktery svym socialnim inzenyrstvim muzete akorat tak prerusit. A to se nyni podarilo. Tak dlouho se snizovali dane, zpruznoval trh prace, outsorcovalo do ciziny, privatizovalo a bouraly se bariery, az dluhy a nesplacene pujcky, ktere nahrazovaly stale nizsi realne platy a stale drazsi (drive verejne, dnes privatni) zakladni sluzby, a docasne tak udrzovaly iluzi, ze se stredni tride zije lepe, konecne dostoupily sveho vrcholu.
Verte, ze kdyz ted snizite dane (mimochodem opravdu genialni tah ubrat z odvodu na nemocenskou a podporu v nezamestanosti v dobe, kdy nezamestnanost bude stoupat), tak lide tech par desetikrun/stokorun nepujdou hned utratit do hypermarketu za nejaky nesmysl, ktery kapitalista vyrabi, ale nacpou si je "do slamniku" v predtuse veci pristich, nehezkych. A panu tovarnikovi nizsi dane a mene byrokracie take nepomohou, protoze kdyz nikdo vase vyrobky nekupuje, tak vas nezachrani ani nulove dane a otroci makajici zadarmo. Takze bude propoustet, tim se dale snizi poptavka po zbozi (lide nedostavaji mzdy), a mame tu kladnou zpetvou vazbu, a uz to jede a uz to frci.
Ale neni nad osobni zkusenost. Jedna z mala nadchazejicich zabav bude sledovat byvale pravicaky pote, co je vyrazi z prace, oni dorazi na pracak, tam jim daji par tisic podporu (aby byla "motivace", krom toho nejsou penize, snizili jsme vam dane), po pul roce (praci si muze najit kazdy, kdo ne je nemakacenko a lina socka) pujdou rovnou na socialku a budou zit z zivotniho minima (motivace, nizke dane, atd.). Jsem zvedav, jestli i pak se budete dozadovat spoluucasti ve zdravotnictvi a snizeni dani firmam.
Mohl bys sem odkazat zdroje, ktere dokazuji ze:
Děkuji.
[1] Kraj poskytuje službu X. Následně její poskytování převede na nově zřízenou a.s. Y kterou vlastní. Jedná se o privatizaci?
Tak ty data ohledně vývoje reálných mezd lze najít tady. Nicméně obrázek řekne víc než tisíc sov .
Než z toho však začnete dělat nějaké uzávěry o kkapitalismu a podobně tak se na tu časovou řadu je potřeba podívat i historicky. Například ty dva obří zuby v 70. letech jsou ropné šoky atd.
Mylite se, vetsinu jich poskytovali soukromnici.
Nejde jen hypoteky, ale i o kreditni karty (tam fakt zadna podpora statu neni). Domy byly take pouzivany jako bankomaty - za rok se zvedne cena o deset procent, tak si sjednate novou vyssi hypoteku, splatite tu starou a rozdil vam zustane, atd.
Takze platy vymazala inflace zpusobena explozi cen domu? Nevim, nevim, zatimco domy rostly o deset a vice procent, inflace (ktera se pouziva na "zrealnovani") byla vcelku normalni 2-4 %. A zustava nam tu problem s rustem produktivity (kterou platy nenasledovaly). Ja bych rekl, ze tohle je slepa ulicka.
A co je to podle tebe "neoliberalismus"? Nějak na to nemůžu přijít...
Pokud jde o Evropskou unii jako celek, tak to asi není ideální seskupení, ale myslím, že nemáme na vybranou; nemáme sílu, abychom nějak kráčeli sami.Pche. Jednak je to zbytečné sebepodceňování, druhak to není buď a nebo. Třeba takové Švýcarsko přistupuje k EU z hlediska volného pohybu zboží, služeb, lidí, ale už ne z hlediska přijímání veškerých hovadin, které si ouřada v Bruselu vymyslel. TOHLE jsme měli udělat.
Mimo jiné "boj proti klimatu" je krásný výraz...Jo, premyslim, ze bych si na nej udelal trademark, pokud mne uz nepredstihli zeleni komisari.
To mi připomíná jako jeden výraz z minulých dob - "sovětské byliny"
Takže, pokud chcete hodného šéfa velikosti medvěda, s mimokonfekční velikostí nohy a se sklonem k bordelářstvíTady se krásně ukazuje, jak funguje reklama, protože celé to mělo končit "...a který je naprostý magor." Jenže to by asi nemělo požadovaný efekt. (Hm, tak mi to s tou slušností nevyšlo.)
cesko je proste bananova republika sto let za opicemiNo jo, holt dokud se nezbavíme lidí, kteří za to můžou - třeba tebe - tak se to nezmění.
Je Česko pripraveno na predsednictvi EU?Ano. Reklamní kampaň už je vyvěšená.
Jak k tomu ti zodpovednejsi prijdou, kdyz jim ted z jejich uspor nekdo znehodnoti menu a zadotuje tim odborare z koncernu Opel nebo nekde ve Francii?Hrrr, honem rychle musíme zavést Euro, ať se nás to dotkne taky...
Evrope to osladime
Tiskni
Sdílej: