Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Prvni generaceAdam a Eva?
Z hlediska výnosů se nic nevyrovná včasnému vstupu do průběžného penzijního systému. Pečlivé americké statistiky evidují záznamy o první důchodkyni, která odešla do penze v rámci federálního systému Social Security Administration (SSA). Jmenovala se Ida May Fullerová. Do průběžného systému se přihlásila v roce 1937 a celkově během následujících tří let zaplatila na důchodové dani ohromující obnos v hodnotě 24 dolarů a 75 centů. První důchod obdržela 31. ledna 1940 ve věku 65 let. Šlo o částku 22 dolarů a 54 centů. Slečna Fullerová (nebyla vdaná a neměla děti) se dožila sta let. Během pětatřiceti let na penzi obdržela sumu v celkové výši 22 888 dolarů a 92 centů: pohádkové zhodnocení necelých pětadvaceti dolarů, i když uvážíme vliv inflace.
Ale představuji si to tak, že platit budete stále, protože nějaké předky jste jistě měl. Ale nebudete-li mít vlastní děti ani nevychováte nějaké cizí, nebudete mít nárok na penzi => odhlásil jste se.Pro mne by byla daleko schůdnější představa, že se s bráchou oba odhlásíme, naši rodiče přestanou dostávat důchod a my je holt budeme živit. Nechápu, proč bych měl živit předky někoho jiného.
No, znie to vcelku rozumne. A keď to dovedieme o krok ďalej: načo je nám vlastne vláda? Keby sa každý staral sám o seba a všetko bolo súkromné, tak nikto nemá žiadny problém, nestrácali by sa miliardy, atď. Veda súkromne riadená byť môže. Justícia a zákonodarstvo, to by sa muselo trochu premyslieť. Istý problém vidím so súkromnou armádou -> vedie zasa k diktátorstvu, prípadne k občianskym vojnám, ak súkromných armád bude viac (názornou ukážkou v praxi môžu byť drogové kartely). Ale celkovo by bolo zaujímavé premyslieť takýto koncept štátu bez vlády. Nespravil to už niekto?
Samozrejme, že je to úplná blbosť. Lebo zastupiteľská demokracia je tak úžasný a dokonalý systém vlády, že nemá vôbec zmysel rozoberať, či by sa na nej nedalo niečo zlepšiť.
No, mestské štáty sú v princípe celkom fajn a v Grécku im to celkom fungovalo.
A podľa mňa previesť niektoré sektory vlády pod súkromnú sféru by často k zlepšeniu viedlu vzhľadom k fenomenálnej neschopnosti s akou sa štát o veci obvykle stará (všetko v štáte je všetkých a teda nikoho, nikto nemá za nič zodpovednosť, za nič odmeny, atď.). Len som to doviedol do extrému, čo by sa stalo, keby sa zrušila vláda úplne. Súhlasím, že je to utópia, podobne ako napríklad komunizmus. Ale že by vôbec nemalo zmysel diskutovať o alternatívnych formách vlády si nemyslím (zvlášť po tom, čo komunizmus dlhé roky dostal a stále dostáva možnosť skripliť životy miliónom ľudí). Ale fajn, nemusíme to ďalej rozoberať, myslel som, že niekto prispeje niečím konštruktívnejším než tým, že je to blbosť...
Nevidím veľkú súvislosť. Najprv mali diktátorstvo, teraz republiku. Kde je tá absencia vlády? Navyše je rozdiel medzi krajinou s rozvinutou trhovou ekonomikou a krajinou, kde nemajú čo do úst...
No to sú veci; takže ono tie sprostosti, čo som písal, fakt aspoň čiastočne fungovali. To by ma ani vo sve nenapadlo Dík za link.
Hm, priznám sa, že o tom moc neviem. Skúsim na to pozrieť, či to má nejaký súvis.
kterou vyzbrojil a vycvicil ten ktery vojevudceZa státní peníze.
Pane JiKu, budte trochu chlap, kurva uz, a nebrecte nam tady po celym abicku, kdo se ma v tech potocich slz porad brodit. No tak jste nejvetsi socka sveta, ktera je tak neschopna, ze se svoji rodinou skoncila v komunistickem kralovstvi uprostred evropskeho stalinismu. Nikdo nejsme dokonaly (pro vas to plati desetinasobne), ne kazdy muze byt inteligentni, sikovny a samostatny (dtto).
Jestli po nas chcete penize, tak se nestydte a neskovavejte se za nejaky dane na vedu, proste si normalne reknete, to neni hanba. My vas tady mame radi a urcite vam nekdo nakou petku hodi, treba se najde nejaky zamoznejsi mecenas (kapitalista Jilek?) a i na cestu do Mogadisa vam prispeje...
soukromá společnost jaksi na svojí prosperitu hledí
No prave...
Pojišťovny jsou docela dobře fungující firmy, zákazník je spokojen i pojišťovna je spokojena.mate pravdu, ale jenom dokud se neco nezvrtne... za vsechno bych jmenoval tri pismena: AIG
Stane se ... muže se to stát každé firmě.tak a ted si predstav, ze si cely zivot stradas duchodove pojisteni/sporeni, zivotni pojistku, je ti 60 a chces to konecne pouzit... a oni ti reknou: sorry, ale my jsme vase prachy projeli v las vegas (nebo treba na burze)
Prečo pletieš dokopy poistenie a sporenie? To sú dve úplne nezávislé veci (hoci sporiteľne a banky ponúkajú občas dosť nevýhodné rudimentárne poisťovacie balíčky).
vzhledem ke lstive nastavenemu volebnimu systemu v Ceske Republice je hlas pro SSO nebo (jinou podlimitni formaci) hlasem vyhozenym,OK, koho potom volit? Fakt je, že raději dám hlas straně "bez šance", než abych volil nějakého zmrda, co se v parlamentu 4 (a více let) choval jako prase v žitě a evidentně v tom hodlá pokračovat. To bych musel chodit kanály. (Kdyby nikdo z těch, co má dost současných politických stran nevolil "menší zlo", ty dnes menší strany by to možná někam dotáhly - bohužel, musely by je za 4 roky vystřídat zase jiné a tohle opakovat tak dlouho, než se politici naučí, že krást se nemá.
Potrebujeme politiky, vladu ... na to abysme rano vstali a sli do prace ?
Vážený anonym, odporúčam Vám najprv sa trochu zamyslieť, kým niečo napíšete. Napr. veda je často na západe financovaná súkromne, pretože firmy majú oveľa väčšie prepojenie s univerzitami a sami majú záujem na výsledkoch výskumu. Samozrejme sa to týka hlavne aplikovaného výskumu; základný výskum -- aj keď zjavne najdôležitejší zo všetkých, ako ukazujú dejiny -- nikto len tak ľahko sponzorovať nebude, lebo výsledky sú viac než neisté. Každopádne by však vede pomohlo, keby sa viac zosúkromnila. A nielen vede, ale aj iným sektorom. V tomto zmysle používam spojene "starať sa sám o seba". V zmysle trhovej ekonomiky namiesto socializmu (ktorý nám tu ešte stále v mnohých štruktúrach prežíva).
To som si len zafantazíroval, veď rovno v tom príspevku som písal, že by to asi nefungovalo (ak teda narážaš na toto)
Ještě soukromou policii by to zřejmě chtělo.No, už tady jedna taková je. Nebo přinejmenším zárodek. Taky je otázka, jak moc je Policie ČR veřejná, nebo soukromá...
Zminene zalezitosti, to je vec poslednich max. 90ti let, doby, kdy nam ambiciozni socialisticti inzenyri lidskych dusi (lide jako JS, xkesh, sinuhet) naplanovali raj na zemi a ziskali peklo, peklo, ze ktereho se utikalo pres ostnaty drat, peklo ze ktereho jsme zdedili krachujici demografii, dluhy, omezeni svobody, 2 svetove valky a stamiliony mrtvych "nepratel pokroku..."Sice na tvé blogy nikdy nereaguji, ale tohle je fakt projev chorého mozku. (Socialistický) státní dluh v roce 1989 činil méně, než 1 % HDP. A pokud jde o Pakt Ribbentrop-Molotov, tak rozhodně nebyl iniciován Ruskem, nýbrž nacistickým Německem, a Stalin moc na výběr neměl. Ale jasně, za všechno mohou komunisti. To jsem slyšel za posledních 20 let mnohokrát…
(Socialistický) státní dluh v roce 1989 činil méně, než 1 % HDPTo sice ano, ale věřejný dluh může být i někde jinde, třeba ve stavu infrastruktury, stavu životního prostředí,...
ve stavu infrastrukturyPokud vezmu nejlépe viditelnou součást infrastruktury, tedy dopravu, mám pocit, že se "dluh" zatraceně prohloubil
stavu životního prostředíSubjektivně pozorováno, byly lesy a hory v mnohem lepším stavu, než jsou dnes. Některá města si pomohla díky tomu, že zkrachovalo, co mohlo, takže průmysl tolik nezamořuje ovzduší, a pokud jde o šetření životního prostředí výfukovými plyny a podobně, to není otázka politiky, ale moderních technologií. A na druhou stranu, dnes je životní prostředí zamořeno spoustou záření, které nevidíme, necítíme a zatím nemáme dlouhodobé zkušenosti s vlivem na zdraví. Kdo ví, jak se na nás všechny ty GSM, WiFi a spol. podepíšou…
Mas tu taky verejna prostranstvi a dalsi veci.ve stavu infrastrukturyPokud vezmu nejlépe viditelnou součást infrastruktury, tedy dopravu, mám pocit, že se "dluh" zatraceně prohloubil
Tak to pozorujes velice spatne. O malych zazracich jako navratu pstruhu ci raku nemluve.stavu životního prostředíSubjektivně pozorováno, byly lesy a hory v mnohem lepším stavu, než jsou dnes.
Některá města si pomohla díky tomu, že zkrachovalo, co mohlo, takže průmysl tolik nezamořuje ovzdušíByli jsme naprosto zbytecne orientovani na tezky prumysl (kvuli pripravam na valku, ktera nastesti nenastala). Jeho krach a redukce byli tedy nevyhnutelne.
a pokud jde o šetření životního prostředí výfukovými plyny a podobně, to není otázka politiky, ale moderních technologií.Ktere za komunismu evidentne nebyly, co? Uz vidim, jak reditel statniho podniku podava hlaseni, ze kvuli vydajum na odsirovaci zarizeni splnili plan na 80%. Nevzpominam si, ze bych kdy videl pole bile od hnojiva. Za komunistu bezny jev.
A na druhou stranu, dnes je životní prostředí zamořeno spoustou záření, které nevidíme, necítíme a zatím nemáme dlouhodobé zkušenosti s vlivem na zdraví.Hrusky a jabka? Co ma s timhle spolecneho stat? Ze nezakazal mobily tak, jako by to urcite zakazali komunisti, kdyby tehdy nejake byly? Za komunistu jsme byli zamoreni smogem, o kterem se vedelo jak ucinkuje zcela presne. Nechces-li vypadat jako pokrytec, zcela jiste zrusis veskera sva zarizeni (pokud je tedy vlastnis), ktera funguji na principu vysilani a prijimani zareni.
Mas tu taky verejna prostranstvi a dalsi veci.Neboj, vidím je kolem sebe, vím, jak vypadala a vím, jak vypadají dnes. Ale opravdu zlepšení nepozoruji. O mnohá prostranství se staraly státní podniky, které dnes neexistují a ona prostranství vypadají strašně. Nebo to ani nemusí být takto, stačí, že vlastníkovi na daná místa nezbývají finance.
Jeho krach a redukce byli tedy nevyhnutelne.Myslím, že nevyhnutelné bylo hlavně to, aby na tom někdo vyrýžoval těžké peníze z rozprodeje.
Ktere za komunismu evidentne nebyly, co?Samozřejmě, že byly. Jenže jsme o dvacet let dál. Bez ohledu na politiku.
Ze nezakazal mobily tak, jako by to urcite zakazali komunisti, kdyby tehdy nejake byly?Jasně. Určitě by je zakázali. I drátové telefony byly zakázané, a my jako protistátní živlové, jsme jeden měli doma… Prostě technologie jsou dál, zbavili jsme se jednoho zamoření a máme tu nové, na které se hůř ukazuje.
Nechces-li vypadat jako pokrytec, zcela jiste zrusis veskera sva zarizeni (pokud je tedy vlastnis), ktera funguji na principu vysilani a prijimani zareni.Jo, odmítám mít doma bezdrátové kraviny, WiFi na VoIP routeru, které tam je, mám vypnuté, telefonuji, co jde, z pevné linky, a pokud potřebuji mobilně telefonovat déle, než minutu, používám drátové handsfree. Možná jsem paranoidní, ale to už lepší nebude.
Tezko rici. Ja vidim, jak nase obec prosla rekonstrukci, cisticku, o ktere se mluvilo za komunistu desetileti mame taky (muj stryc mi takhle vypravel, jak za komancu udelal zavazek na cisticku, kolegove mu nadavali do ceho je uvrtal, ale pozvaji na na narodni vybor, predali jim nejakou bonbonieru a neco chlastu a hle, vsichni az na nej a jeste jednoho, v dobty kdy mi to vypravel uz byli davno po smrti a cisticka nikde). Za komunistu se na prostredi sralo ve velkem stylu.Mas tu taky verejna prostranstvi a dalsi veci.Neboj, vidím je kolem sebe, vím, jak vypadala a vím, jak vypadají dnes. Ale opravdu zlepšení nepozoruji. O mnohá prostranství se staraly státní podniky, které dnes neexistují a ona prostranství vypadají strašně. Nebo to ani nemusí být takto, stačí, že vlastníkovi na daná místa nezbývají finance.
Ano, kdyz se kaci les, tak letaji trisky. Mne taky vadi, ze se toho tehdy dost rozkradlo. Ale poukazovat na to jako by tohle bylo za komunistu nemyslitelne mi prijde ujete.Jeho krach a redukce byli tedy nevyhnutelne.Myslím, že nevyhnutelné bylo hlavně to, aby na tom někdo vyrýžoval těžké peníze z rozprodeje.
Jasne ze byly. Ale komunisti s jejich nasazenim moc nespechali. Nejde o technologicky pokrok, ale o snahu nasadit ta zarizeni. A ta proste nebyla.Ktere za komunismu evidentne nebyly, co?Samozřejmě, že byly. Jenže jsme o dvacet let dál. Bez ohledu na politiku.
Tuhle reakci nechapu. Ja byl ironicky, takze jsi to mozna pouze nepochopil, ale pak teda nechapu, proc nadavas na dnesni dobu, kdyz za komancu by to bylo to same a jedine co tomu ranilo byla nedostupnost tech mobilu.Ze nezakazal mobily tak, jako by to urcite zakazali komunisti, kdyby tehdy nejake byly?Jasně. Určitě by je zakázali. I drátové telefony byly zakázané, a my jako protistátní živlové, jsme jeden měli doma…
Prostě technologie jsou dál, zbavili jsme se jednoho zamoření a máme tu nové, na které se hůř ukazuje.A komunisti na to meli jaky vliv, ze to zminujes?
Zasadovost si cenim. Nicmene neco pouzit a nepouzit je volba jednotlivych lidi. S tim nema statni zrizeni co delat. A co treba ta jiz zminena mikrovlnka. Mas?Nechces-li vypadat jako pokrytec, zcela jiste zrusis veskera sva zarizeni (pokud je tedy vlastnis), ktera funguji na principu vysilani a prijimani zareni.Jo, odmítám mít doma bezdrátové kraviny, WiFi na VoIP routeru, které tam je, mám vypnuté, telefonuji, co jde, z pevné linky, a pokud potřebuji mobilně telefonovat déle, než minutu, používám drátové handsfree. Možná jsem paranoidní, ale to už lepší nebude.
Tezko rici. Ja vidim, jak nase obec prosla rekonstrukci, cisticku, o ktere se mluvilo za komunistu desetileti mame taky...Obec, z níž pocházím, byla krásná, dnes je vidět, že se prostranstvím věnuje jen nezbytné minimum, aby z toho nebyl prales. Okolní lesy bývaly nádherné, dnes si tam člověk místy přijde jak po válečném aktu. No netvrdím, že je to obecné pravidlo.
Nejde o technologicky pokrok, ale o snahu nasadit ta zarizeni. A ta proste nebyla.Nemyslím, že máš pravdu.
Tuhle reakci nechapu. Ja byl ironicky, takze jsi to mozna pouze nepochopil,...Ironii ve větě o tom, že by komunisté určitě zakázali mobily, jsem opravdu nepochopil, do tvých reakcí mi nesedí. Prostě mi tvrzení, že by komunisté zakázali mobily, přišlo úplně trapné.
A komunisti na to meli jaky vliv, ze to zminujes?Tam jsi možná nepochopil souvislost, ve které jsem o tom psal - že moderní technologie na jednu stranu ulehčily našemu prostředí, na druhou stranu ho zamořily jiným svinstvem. S politikou to nesouviselo.
A co treba ta jiz zminena mikrovlnka. Mas?Ne, nemám. Má drahá ji strašně chce, takže ji asi koupíme, ale já z toho jíst rozhodně nebudu. Už proto, že je mi jídlo z mikrovlnky chuťově odporné. Na většině věcí poznám, že byly ohřáty v mikrovlnce - úplně stejně, jako okamžitě poznám třeba odpornou "čokoládovou" polevu z rostlinného tuku. Nesnědl bych ani pečivo namazané margarínem. Dneska si lidé libují v odporných pokrmech.
Jenom technická drobnost: mikrovlnky bývají vybaveny nejen MW, ale ohřevem horkým vzduchem apod. Možnosti jsou.
Nemyslím, že máš pravdu.Ale má. Proč se snažit zavést co nejvíc telefonů, když z toho je jenom práce. Jo po revoluci, když z toho byly kromě práce taky prachy, to už bylo něco jinýho. Fakt si myslíš, že kdyby tady šéfovali komunisti, tak že má dneska každej člověk vlastní mobil? Zapomeň.
Proč se snažit zavést co nejvíc telefonů, když z toho je jenom práceZavést co nejvíce telefonů? Předpokládám, že tím myslíš rozšířit signál (telefon by si pořídil každý sám, pokud nebereš v úvahu absolutní komunistickou společnost, kdy každý dostane to, co potřebuje, což samozřejmě nikdy nemůže fungovat). Nedokážu odhadnout, jaký by byl rozdíl oproti současnému pokrytí signálem, pravda je, že před "revolucí" lidé práci flákali, jak to šlo. Na druhou stranu se stát snažil nějak držet krok s vyspělými zeměmi, takže věřím, že pokrytí by bylo, i když ne třemi operátory.
Fakt si myslíš, že kdyby tady šéfovali komunisti, tak že má dneska každej člověk vlastní mobil? Zapomeň.Proč ne? Klasický telefon sice každý neměl, ale nikdo mu v pořízení nebránil, televizi, rádio a další věci také nebyl problém normálně koupit. Největší problém byla studená válka, která silně omezovala dostupnou produkci na RVHP, pouze vyvolení s devizovými příjmy si mohli nakoupit i jiné věci, ale nebylo to o tom, že by to někdo zakazoval.
Zavést co nejvíce telefonů? Předpokládám, že tím myslíš rozšířit signálTo předpokládáš špatně. Telefon se za komunistů (až na výjimky, ale ty snad měli jenom v televizi) tahal drátem.
věřím, že pokrytí by byloKdyž už se přesouváme k mobilům, tak pokrytí by bylo. V současném rozsahu tak během dvaceti let. Proto i když se režim snažil držet krok se západem, prakticky to vypadalo jako "neztratit stopu"
Klasický telefon sice každý neměl, ale nikdo mu v pořízení nebránil, televizi, rádio a další věci také nebyl problém normálně koupit.A teď tu o červený karkulce. Ach jo, už se těšim, až všichni tihle "nejlepší léta jsem prožil za komunistů a všechno bylo báječný" vychcípou. Pak by možná i KSČM mohla táhnout do věčnejch lovišť
My jsme se ale bavili o mobilech. Reagoval jsem totiž na tohle:Zavést co nejvíce telefonů? Předpokládám, že tím myslíš rozšířit signálTo předpokládáš špatně. Telefon se za komunistů (až na výjimky, ale ty snad měli jenom v televizi) tahal drátem.věřím, že pokrytí by byloKdyž už se přesouváme k mobilům...
Ze nezakazal mobily tak, jako by to urcite zakazali komunisti, kdyby tehdy nejake byly?Nevidím důvod, proč by měli zakazovat mobily, když tehdejší komunikační technologie také nezakazovali. Telefon si doma pamatuji "odkjakživa" - tedy měli jsme ho minimálně od doby, kdy jsem byl ve školce. Byli jsme úplně obyčejná rodina, která žila na hranici životního minima, bylo nás 5, rodiče měli každý cca 2.000 měsíční plat, neměli žádné zvláštní postavení, mamka ani nebyla v KSČ a přesto jsme nikdy neměli žádné problémy s ničím, o čem se dnes mluví, že bylo běžné, a "dokonce" jsme doma měli komunikační technologii, kterou "by určitě komunisti zakázali". Já netvrdím, že všechno bylo ideální, ale nemám rád to černobílé vidění světa, které se nám předkládá ("dříve bylo všechno špatné a dnes se máme báječně").
Byli jste zrejme bud proziravi, takze jste si zavedeni pozadali uz v padesatych letech.Přesné roky nevím, ale máme fotky s rozestavěným domem a malou sestřičkou, takže odhaduji, že začali stavět dům přibližně v roce 1967. Takže žádali o telefon spíš začátkem sedmdesátých let. A jak jsem psal, pamatuji si doma telefon "odjakživa" (narodil jsem se 1971). Takže to skutečně šlo mnohem rychleji. Ale tím neříkám, že ti nevěřím. Když jsem za "hlubokého kapitalismu" žádal před 5 lety o zapojení elektřiny v bytě (jen "otočit kohoutkem", zavedená tam byla), čekal jsem 5 měsíců a dočkal jsem se jen díky tomu, že se za mne přimluvil jeden z bývalých vysoce postavených lidí v Eon. Pak to bylo najednou do týdne hotovo. Každý den jsem si tam předtím tahal dobíjecí zářivku a elektriku na práci tahal od sousedů.
Těžko odhadovat. Ale když se podívám na stav pevné telefonní sítě ještě na začátku 90. let (kdo nemá představu, viz dále), dost o tom pochybuji. Nějaká síť by třeba vznikla, ale mobilní telefon by rozhodně nebyl dostupný každému. Technologicky jsme na to jako stát, resp. v rámci RVHP, měli. Vývoj v oblasti mikrovlnné techniky a polovodičových součástek byly v ČSSR na velmi dobré úrovni. Celková organizace průmyslu, centrální plánování, minimální motivace pracovníků (... byla by z toho jenom práce ...) neumožňovaly, abychom se nějak víc přiblížili západu. Vliv měla samozřejmě i obtížná dostupnost technologií z produkce mimo RVHP. Takže, mobilní telefon by si těžko každý pořídil sám, když by jich průmysl nebyl schopen dostatek vyrobit, a ani by nám je nikdo ze zahraničí neprodal, protože jsme neměli co nabídnout jako protihodnotu.Proč se snažit zavést co nejvíc telefonů, když z toho je jenom práceZavést co nejvíce telefonů? Předpokládám, že tím myslíš rozšířit signál (telefon by si pořídil každý sám, pokud nebereš v úvahu absolutní komunistickou společnost, kdy každý dostane to, co potřebuje, což samozřejmě nikdy nemůže fungovat). Nedokážu odhadnout, jaký by byl rozdíl oproti současnému pokrytí signálem, pravda je, že před "revolucí" lidé práci flákali, jak to šlo. Na druhou stranu se stát snažil nějak držet krok s vyspělými zeměmi, takže věřím, že pokrytí by bylo, i když ne třemi operátory.
S klasickými telefony to za socialismu zdaleka takhle nebylo. Jak už tu v diskusi padlo, o zřízení telefonní linky se žádalo - a běžně lidé po podání žádosti čekali na zřízení telefonu klidně 10 let. Nevím, jak si to představuješ, ale ta nedostupnost byla daná především kapacitou ústředen a kabelových vedení z ústředny do domu. U nás používané telefonní ústředny byly technologicky desítky let zaostalé oproti tomu, co bylo běžné na západě. Tím byla dána i jejich omezená kapacita (+ špatná spolehlivost, takže nutná neustálá úržba a opravy). Na konci 80. let v ČSSR běžně sloužily telefonní ustředny technologicky na úrovni 2. světové války. Telefon - jako přístroj - se teoreticky koupit dal, ale k čemu by byl, když vám jediný poskytovatel telefonních linek tu linku prostě nezřídil (nebo v termínu 10 let+). Vůbec nešlo o to, že by lidé na pořízení telefonu neměli peníze. Socialistický průmysl prostě zdaleka nebyl schopen pokrýt poptávku, tak došlo na pořadníky.Fakt si myslíš, že kdyby tady šéfovali komunisti, tak že má dneska každej člověk vlastní mobil? Zapomeň.Proč ne? Klasický telefon sice každý neměl, ale nikdo mu v pořízení nebránil...
... televizi, rádio a další věci také nebyl problém normálně koupit. Největší problém byla studená válka, která silně omezovala dostupnou produkci na RVHP, pouze vyvolení s devizovými příjmy si mohli nakoupit i jiné věci, ale nebylo to o tom, že by to někdo zakazoval.Nevím, sám jsem to nezažil. Od všech starších lidí (známí, rodiče, prarodiče) jsem slyšel, že tyhle věci jako televize, rádia, pračky, kola apod. se velmi težce sháněly. Čekalo se týdny i měsíce, a až se náhodou tyhle věci objevily v obchodě, stála se fronta třeba celý den. O technické úrovni spotřební elektroniky ve srovnání ze západní produkcí se tady snad nemusím rozepisovat. Nebyla to taková tragédie, ale vývoj byl zabíjen třeba nárazovou nedostupností některých běžných součástek nebo naopak přebytkem jiných součástek – pak se museli konstruktéři krutě přizpůsobovat tomu, co není a co se "musí spotřebovat" protože toho jsou plné sklady.
Nějaká síť by třeba vznikla, ale mobilní telefon by rozhodně nebyl dostupný každému.Z hlediska politického, nebo technologického? Tato debata začala z hlediska politického.
jsem slyšel, že tyhle věci jako televize, rádia, pračky, kola apod. se velmi težce sháněly.Televize i rádia byly běžně dostupné. U nás (dědina 3000 lidí) byl v obchodě normální výběr různých typů (samozřejmě v rámci tehdejší produkce). To si velice dobře pamatuji, protože jsme jako děcka chodili očumovat, co všechno se dá koupit. S jízdními koly máš pravdu, to bylo skutečně na čekačku, a koupils to, co zrovna přišlo, když na tebe došla řada. S pračkama nevím. Ty mne nezajímaly, doma jsme měli velkou nesmrtelnou pračku, když se pokazila ždímačka, naši šli a z obchodu přinesli novou, určitě jsme na ni nečekali. Takže s těmi týdny a měsíci a dlouhými frontami, o nichž jsi slyšel, někdo zatraceně zveličoval a globalizoval. Kromě kol, co pamatuji, nebylo běžně dostupné tropické ovoce, to se navezlo ve velkém vždy před Mikulášem, přes rok to bylo horší, Amatérské rádio nebo ABC se dalo prakticky koupit jen prostřednictvím předplatného, nebo třeba nanukové dorty k nám navezli každé úterý, napočítané tak, aby se všechny prodaly (v pátek už nebyly). A stávaly se pověstné fronty na čerstvé maso. Produkce, pracovitost a další spojené věci, to je jiná oblast, když jsem viděl produktivitu u nás ve fabrice, nestačil jsem se divit (v negativním smyslu). Byl debilně nastavený systém, jehož princip nikdo neodboural do dneška - ve státní sféře stále funguje, že když neutratíš peníze, další rok jich dostaneš méně, nemůžeš si je na příští rok ušetřit…
Ze Stalin nemel na vyber? WTF? On mohl tu smlouvu treba nepodepsat. To te nenapadlo?
A napadlo nekdy vas co by se stalo, kdyby si tenkrat ve tricatym devatym Stalin zahral na jedinyho cestnyho blba na zemi a s Hitlerem vyrazil dvere?
Poucte vy nas, kdyz tak jasne vite, co se melo udelat. Jiste jen tak neplacate do vetru, ale promyslel jste par nasledujicich tahu.
Aha. Takze Polakum by to nepomohlo vubec, jenom by na Stalina Hitler zautocil o rok driv a s plnou silou, samozrejme zcela bez podpory zapadu, ktery jiz rok pred tim dokazal, jak umi byt na Hitlera prisny, a ktery byl obecne velkym fanouskem SSSR.
Shrnuto: jediny, kdo by na tom vydelal, by byl kapitalisticky zapad, ostatni by na tom byli v lepsim pripade stejne, v horsim pripade by Hitler tazeni na vychode vyhral a my dva bychom tu dneska podobne picoviny vubec neresili, protoze bychom neexistovali (vas arijsky puvod neznam, ale mi rodice by asi neprolezli).
Zly, zly, osklivy Stalin, takhle nadradit zajmy sve zeme (a neumyslne i zajem nasi zeme) nad zajmy a blaho zapadnich statu!
Bylo receno, ze Stalin na vyber nemel, na coz jsem opacil, ze na vyber mel, coz je pravda. Co vic k tomu chcete? Rozvinout debatu o geopoliticke situaci?Poucte vy nas, kdyz tak jasne vite, co se melo udelat. Jiste jen tak neplacate do vetru, ale promyslel jste par nasledujicich tahu.
Aha. Takze Polakum by to nepomohlo vubec, jenom by na Stalina Hitler zautocil o rok driv a s plnou silou,Jakou plnou silou? Vite v jakem byla v te dobe nemecka armada stavu? A jak asi mohli zautocit plnou silou, kdyz si museli chranit zapadni hranici? A to jako potom Hitler na Rusko zautocil silou polovicni nebo jakou kdyz uz si tu zapadni hranici tak moc chranit nemusel?
samozrejme zcela bez podpory zapadu, ktery jiz rok pred tim dokazal, jak umi byt na Hitlera prisny, a ktery byl obecne velkym fanouskem SSSR.Tomuhle nerozumim. Kdo mel byt zcela bez podpory zapadu? Rusove? Bez jake podpory? Ekonomicke? Existuje nejaky duvod proc by tu podporu nemeli mit? Tim spis kdyz uz by notabene valcili se statem, ktery napadl spojence Anglie a Francie?
Shrnuto: jediny, kdo by na tom vydelal, by byl kapitalisticky zapad, ostatni by na tom byli v lepsim pripade stejneJak by na tom vydelal? Ze by valka mohla teoreticky zkoncit driv? Ze by se bojovalo prevazne na uzemi Polska, takze by Nemci nejspis nepronikli tak hluboko do Ruska?
v horsim pripade by Hitler tazeni na vychode vyhralTo jako ze pokud by se valcilo o rok driv, tak by byla vetsi pravdepodobnost Ruske prohry? Ja se nestacim divit.
Zly, zly, osklivy Stalin, takhle nadradit zajmy sve zeme (a neumyslne i zajem nasi zeme) nad zajmy a blaho zapadnich statu!Mate alespon elementarni tuseni, o cem byla tahle debata nebo mate rudo pred ocima protoze nekdo netleska Sovetskemu Svazu dostatecne nadsene?
Co vic k tomu chcete? Rozvinout debatu o geopoliticke situaci?
O cem jinem chcete debatovat, nez o tehdejsi ((geo)politicke) situaci? Ovsem to asi u vas bude problem, protoze kdyz se nekdo vyznamne pta, v jake stavu byl Wehrmacht v roce 1940... No v katastrofalnim, prece! Proto taky projel zapadni Evropou jako nuz maslem.
Západnou Európou? Tak sa na to pozrime: Taliansko -- spojenec, Španielsko -- neutrálne, ale de facto spojenec, Francúzsko -- nikdy nevedeli bojovať, armáda bola v príšernom stave (v podstate v rovnakom v akom skončila po 1. svetovej), UK -- nikdy sa tam nedostali (prvá krajina, ktorá kládla skutočný odpor). To isté na východe. Dostali sa len cez krajiny, ktoré nemali žiadne vojsko, neboli pripravené, etc. Rozhodne nepotrebovali najlepšiu armádu na svete (ktorú samozrejme mali Amíci), aby dobili polozaspatú Európu
Fracouzi nikdy neumeli bojovat, nejlepsi armadu meli Americani, UK byla prvni, kdo kladl odpor...
No nic, pratele, takhle na nedelni podvecer uz je te srandy nejak prilis, radsi toho nechame.
Prvé je čistá pravda, druhé závisí od konkrétneho roku, tretie je AFAIK pravda (ak sa myslí skutočný odpor, tj. že nebol prevalcovaný do pár dní). Čo je na tom srandovného netuším.
Kdyby nebyla Británie za kanálem, tak by nespoléhala na nejsilnější loďstvo a měla i schopnější armádu. V dané situaci měla to, co pro svůj účel potřebovala - BEF.
A Frantíci a "kdyby" ... kdyby USA zůstaly neutrální a Německo mělo díky VŘSR volné ruce ... viděl bych to na vítězství Trojspolku.
Podľa mňa to nezmysel nie je. Väčšina vojen pre nich v histórii dopadla úplne zúfalo a buď utrpeli zdrvujúci porážku, alebo ich zachránil niekto iný.
Dáva to zmysel, lebo ja som presvedčený, že vojsko, ktoré vyhralo vojnu, bolo predovšetkým americké. Jasné, pomáhali všetci, ale vojnu ovplyvnili len tým, že sa niečo dosiahlo o trochu rýchlejšie.
Myslím viditeľný odpor, ktorý by s Nemcami trochu pohol Jasné, partizáni boli v každej krajine, robili sa prepady, atď., ale nie je to nič, čo by extrémne narušilo nemecké plány.
O výhode USA za oceánom nepolemizujem.
Prvni je nesmysl (byt si z Frantiku casto a rad delam prdel) protoze tihu prvni svetove valky nesli z nejvetsi casti oni.Největší tak maximálně proto, že se boje odehrávaly na francouzském území. Jinak to táhli Angličani a hlavně Američani. Francouzští vojáci za první světové akorát tak stávkovali.
nebyt amerika za oceanem, dostavala by zhruba stejny klepec jako rusove.Tenhle nesmysl podložíš jak? Rusové dostávali na prdel kvůli neschopnému vedení a nedostatku moderních bojových prostředků. Ani jeden ze zmíněných problémů během první i druhé války Američani nikdy neměli - měli dost na to, aby ostatním dodávali spoustu materiálu a ještě aby mohli válčit sami.
Čo konkrétne z toho, čo som napísal, nie je pravda?
Francouzi, Belgičani a Holanďani především nefungovali koordinovaně. Za další armáda Francie jako celek doplatila na vnitřní spory, nekompetentnost vedení. Napadá mne jistá paralela s Ruskem v prosinci 1941: Rusáci měli zálohy, vojska na hranicích s Japonskem apod., mohli a použili je. Francouzi v květnu 1940 měli letecké armády na jihu i v severní Africe a nechali je tam. A Němci používali tanky na útok a letectvo jako dělostřeleckou podporu.
V roku 1940 asi áno, ale hovoril som všeobecne. Amíci boli tí, kto vyhral vojnu (V Tichomorí prakticky výlučne, v Európe zásadne). Aspoň ja si teda trúfam tvrdiť, že nebyť Amíkov, tak to tu dnes vyzerá trochu inak
V idealnim a nejmene pravdepodobnem pripade by pomohli Polakum a valcili s Nemcema.Eeee... tem Polakum, se kterym relativne nedavno valcili? Tem Polakum, jejichz predstavitel se snazil o dohodu, podle ktere by Nemci a polaci zautocili na Sovestky svaz? Neco podobne veseleho by tam jeste nebylo?
No a? Taky mohli vyuzit toho, ze se bojuje na Polskem uzemi a ruske by nebylo tak moc (pokud vubec) zasazeno. Kdyz u nas existuji jisti jedinci, kteri si mysli, ze by nam prisli Rusove na pomoc (kontrolni otazka zcela ve vasem duchu: S kym pak to bojovaly nase legie v Rusku?) navzdory tomu, ze to bylo logisticky i logicky nemozne, povazuju moznost ruske pomoci Polsku za podstatne rozumejsi napad. Tim spise, a to jste patrne prehledl, kdyz podotykam, ze takovy pripad byl nejmene pravdepodobny.V idealnim a nejmene pravdepodobnem pripade by pomohli Polakum a valcili s Nemcema.Eeee... tem Polakum, se kterym relativne nedavno valcili?
Tem Polakum, jejichz predstavitel se snazil o dohodu, podle ktere by Nemci a polaci zautocili na Sovestky svaz?Tohle je podle me ciry nesmysl. Muzete dodat zdroj informaci? Polaci chteli obnovit puvodni Polsko pred trojim delenim. To, ze meli v hlave piliny a doufali, ze se s Nemci nejak domluvi ackoliv jim muselo byt jasne, ze Hitlerovi (ktery se bojem s komunismem nikterak netajil a doma komunisty kosil co to dalo) stoji v ceste je uz jejich blbost.
Neco podobne veseleho by tam jeste nebylo?Ne. S veselymi vecmi jste se predvedl sam.
Mezi silné kořeny dalšího dělení Polska v r. 1939 zřejmě patří i odplata za porážku Rusáků u Varšavy v r. 1920 ("Zázrak na Visle"). Snad i Katyně k tomu měla/má patřit.
Na zmínku o tom, že je Katyně oplácením, jsem taky narazil. I proto jsem to zmínil.
Rozumim vam, pane JiKu, snazite se v praxi aplikovat teorii, kterou jste probirali na posledni schuzce vasi oblastni bunky celosvetoveho masoveho hnuti "Somalsko do kazde dediny, Afghanistan do kazdeho statu!" Avsak uvazte, ze pokud ucinite v debate s tupymi otroky socialismu argumentacni ustupek, abyste byl tak nejak blize jejich nizkym, etatistickym pudum, vystavujete se riziku, ze ackoliv treba nektery schopnejsi z teto luzy v proudu vasich slov koutkem oka na okamih uzri nepopsatelnou genialitu myslenky bezstatniho zrizeni, velmi pravdepodobne vzapeti odhlali logickou mezeru v puvodne dokonale vystavene konstrukci libertarianismu, a cela vec pro nej bude navzdy ztracena.
I ten nejvetsi idiot totiz vi, ze jen trh a privatni spolecnosti dokazi efektivne a spravedlive organizovat pravo, soudy, vezeni, policii a armadu. Neni na svete veci, kterou by trh nezvladl lepe, nez kdokoliv jiny, a kazdy, kdo pred ostatnimi, byt s dobrymi umysly, tuto zakladni pravdu vesmiru zamerne taji, by mel byt za trest odeslan do Svedska, at tam zhyne pomalou a krutou smrti zdanenim. (Predpokladam, ze takhle nejak jste se dostal do Danska.)
Vam se to muze zdat jako neprosta neucta k vasi intelektualni nadrazenosti, ale i ten delnicky cerv, ktery 8 hodin denne jenom hazi lopatou, si po vasi prednasce muze rici: "Pane JiKu, kdo jste, abyste nam narizoval, ze se povinne musime solidarizovat s vasi verzi justice, soudu, policie a armady. Ja chci mit pravo kdykoliv vstoupit do vaseho brlohu a vzit si, co budu potrebovat. Jste snad komunista, abyste nam to zakazoval? Budete nam byrokraticky urcovat, jak mame zit a kam smime chodit? Aha?"
Ha! Lzete! Na posledni schuzce jsme dokoncili tema "Jak efektivne skloubit kapitalismus a mafii s mediokracii" a nacali velice poucnou kapitolu "Kde udelali Recti plukovnici chybu a jak se poucit z jejich tragicke porazky".
ted to funguje tak, ze ti co vydelavaji vic, A MUSI PLATIT SVE A NAVIC I CIZI duchody / davky v nezamestnanosti atd. Tem kteri vydelavaji mene nebo nic. pri dobrovolne ucasti by chudi byli jeste mnohem chudsi, protoze by jim bohati nic nedavali.Opravdu? Proc? Vy neverite v solidaritu? Proc ji tedy chcete vynucovat bicem? Kde berete jistotu, ze by jim nic nedavali, je-li to pro ne tak uzasne vyhodne? A pokud to pro ne moc vyhodne neni, kde berete drzost je do toho nutit? Kde je jejich svoboda?
aby spolecnost fungovala, je podle me nutna urcita "nespravedlnost", tedy ti co maji zhury dano, narodili se rodicum, kteri jim zajistili vzdelani atd. - Aby prispivali tem, kteri takove stesti nemeli a proste si nemohou dovolit prispivat na napr. Duchody nebo davky v nezamestnanosti.Vazne? Opravdu je NUTNE protlacovat nespravedlnost silou? Nebo je to jen "docasne" po dobu vasi revoluce?
pochybuju, ze to co pisete v praxi bude fungovat...Zda to BUDE fungovat nevim, nicmene poslednich par tisic let to fungovalo. Chudi ani bohati nevymreli, schopni ani flakaci nevyhynuli, spolecnost fungovala prirozene a diverzitou prekonala vsechny prekazky. Naopak se v te dobe "Zapad" a "Evropa" prosadila tak, ze se stala dominantni kulturou sveta. I bez socialnich davek, materske, statniho zdravotnictvi, statniho duchodu... Proc si proboha myslite, ze svet bez povinnych a vnucenych statnich duchodu, bez statniho rizeni porodnosti a statniho zdravotnictvi je Somalsko? Vzdyt se zamyslete jak to vypadalo v Britanii v roce 1910 nebo u nas za Rakouska-Uherska?
Nejvetsi rozmach Evropy byl v dobach, kdy NIC Z TOHO nefungovalo na statni bazi, nemluve o nejake dobrovolnosti. Slavne dedictvi Evropy pochazi z dob, kdy se staty do niceho podobneho nemichaly.Myslite dobu kdy do Evropy slo obrovske mnozstvi prostredku z kolonii, 5-lete deti pracovali v dolech a socialni smir byl implementovan pomoci armady/policie? BTW, proc si myslite, ze svetove valky jsou vysledkem prace ambicioznich socialistickych inzenyru? (Idealne nejaky odkaz na literaturu, o todle jsem jeste necetl.) Dik.
Tiskni
Sdílej: