Byla vydána nová verze 13.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
Projekty Elasticsearch a Kibana změní s verzí 7.11 licenci. Už se nebude jednat o open source software. Důvodem změny licence byl spor se společností AWS (Amazon Web Services). AWS na změnu licence odpovídá vlastním forkem. Vycházet bude z verze 7.10 a zůstane pod open source licencí Apache.
Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
Pod společným názvem DNSpooq byly zveřejněny informace o 7 bezpečnostních chybách v DNS caching a DHCP serveru dnsmasq. Jedná se o cache poisoning (CVE-2020-25686, CVE-2020-25684, CVE-2020-25685) a buffer overflow (CVE-2020-25687, CVE-2020-25683, CVE-2020-25682, CVE-2020-25681). Jejich kombinací lze dosáhnout závažnosti CVSS 9.8. Chyby jsou opraveny v dnsmasq 2.83.
Byla vydána nová stabilní verze 19.07.6 (Changelog) linuxové distribuce primárně určené pro routery a vestavěné systémy OpenWrt (Wikipedie). Řešena je také řada bezpečnostních chyb. Především v dnsmasq (DNSpooq).
Tak vypada to ze den D nadesel
Pred casem (je to tak rok) jsem si poridil nove PC a muj stary dobry pocitac, ktery semnou travil dobre i zle casy a fungoval bezmala sedum let (vymenena jen grafika) putoval k me sestre, ktera byla neuveritele stastna. Jen sem ji k tomu dokoupil velky disk protoze stary dobry seagate 4,3GB uz co se tyce velikosti nestacil. Je pravda ze jeho zvuk byl krapet pronikavejsi nez na zacatku, ale stale fungoval skvele.
Mno, nyni zavital k sestre Jezour a prinesl ji pod stale nenazdobeny umely stromecek novou krabici obsahujici nove PC. Po jeho rozbehnuti a pripojeni na sit me vyskocilo okenko na mem icq se zpravou, ktera ve me vyvolala krasne vzpominky na uplynulá leta stravena s mym PII.
V one smutne zprave stalo, jestli pry nechci pocitac zpet ze maji novy. V mem malem bytecku je protoru malo (stale v nem mam staricke atari 130 XE) a v byte me sestry je ho jeste mene.
Nyni se trapim myslenkou co dal.Prodat ho? Nevim jeslti bych za nej jeste cokoli dostal, na dily to taky nebude ono (pouzitelna pamet 128MB) a hodit ho jen tak do sberu (samo ze do sberu pro tyto veci urceny)? To po me nemuze nikdo chtit.
A tak sve rozhodnuti stale odkladam a rikam si ze se treba najde nejake prijatelne reseni
Bye a starym dobrym pocitacum zvlast
Tiskni
Sdílej:
stary dobry seagate 4,3GB uz co se tyce velikosti nestacil. Je pravda ze jeho zvuk byl krapet pronikavejsi nez na zacatku, ale stale fungoval skvele.uplne to same muzu rici o svem Maxtoru s identickou velikosti
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free