Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
+1
Mají takové komentáře smysl?
Sám bych si s tím nikdy neporadil, ten člověk byl tak ochotný, že to dal dohromady a dělá to přesně co má.
Pokud víte, jak to udělat ještě líp se o to prosím podělte a udělejte ten script co možná nejlepším (na internetu se mi žádný jiný rekurzivní script najít nepodařilo).
for i in *.CR2; do dcraw -w -c $i | convert -quality 97 - `basename $i .CR2`.jpg; done
echo "Převádím snímek $i"
či jiné informace. Ideálně samozřejmě uložit jako skript do adresáře, který je v PATH.
find . -name *.CR2 -print0 | xargs -0 ufraw --wb=camera --exposure=auto --out-type=jpeg --shrink=3 --compression=90
protoze ten "python" skript to prochazi rekurzivne od . dolu
Sice se s novým prostředím (co se fotografie týká) stále sžívám, ale workflow Rapid Photo Downloader > tenhle script > RawTherapee > (případně) GIMP mi vyhovuje v určitých aspektech dokonce více než Lightroom.Upravovat v RT jpg fotky namísto raw fotek mi přijde jako docela drsná prasárna. Spíš to vidím na cestu:
Psal jsem tam, že ten script používám pro archivaci. Jinak řečeno Stáhnu forky > spustím script > rychle mrknu co sem vyfotil > až je čas sednu k RawTherapee.
Je pohodlnější rychle proskákat jpg snímky a v budoucnu se můžu rychle zorientovat co sem to tehdy fotil.
Moc sem s tím ještě nedělal, takže těžko říct. Zatím bylo vše v pohodě. Nicméně jsem bežel na linux-ck jádru s BFQ plánovačem... třeba to může mít vliv.
Se stand-alone Ufraw sem se ani neobtěžoval. Nedovedu si představit v tom upravovat větší množství fotek. Naproti tomu mi RawTherapee přijde jako ok alternativa Lightroomu.Ale už hezky dlouho nejsem zvyklý na to, že app mi shodí celý systém.To musí být hodně šikovná aplikace.
dcraw -e
, což je mnohem rychlejší než klasické genorování. Nebo se může použít volba -h
, kde se místo složitého interpolování jednotlivé čtveřice pixelů Bayerovy RGBG masky prostě vezmou tak jak jsou a vygeneruje se z nich jeden RGB pixel. Obrázek má sice poloviční rozlišení, ale na náhledy to stačí a stále je to velmi rychlé.
When selecting a dark frame (or with autoselection), RT extracts from it all the positions of hot pixels and then always corrects them in the final image. This correction is better than applying only the "Hot/dead pixel filter", but works only for hot (=white) pixels not for dead (black) ones.
Bad pixelsRT can correct a list of bad pixels (pixels that are always black or white or stuck to one color) for your particular camera model. To do this you need to write a text file with the absolute raw coordinates of these pixels: each line specifies a pixel with x space y return positions. (If you look at the coordinates of pixels in RT, beware of the offset introduced by cut border: you must add +4 to each coordinate).
The file has to be named exactly as your camera:"maker model.badpixels" (maker must be short name) es: PENTAX K200D.badpixels; if you have two cameras with same model you can specify also the serial numbers (look at exif data): "maker model serial.badpixels". The file has to be located in the "dark frames" directory specified in preferences.
Pixels in the bad pixels list will always be corrected in processed photos.
Tiskni
Sdílej: