Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
No asi to má být něco jako anglické uvozovky. Nepárové jsou uvozovky správně ;) Ale stejně by asi měly vypadat jinak. http://uvozovky.davi.cz/
groff -Tascii
. V ASCII nejsou znaky pro správné uvozovky a tohle je taková náhrada.
Rozdil mezi rovnitkem a pomlckou mi prijde celkem zasadni nejen pri sazeni knihy. Ale mozna jsem jen zpatecnicky puntickar :)
A co takhle rozdíl mezi spojovníkem, pomlčkou a mínus?
Takze je to jenom nejaka snaha delat spravnou typografii s tim ze nejsou (nebyly) dostupne znaky a tak se nahrazovalo jinymi.aneb z bláta do louže či z deště pod okap v praxi :-/ je to na hlavu postavené, protože nemáme správný znak, tak jej nahrazujeme nesprávným, ale aby to nebylo tak jednoduché, tak nesprávných znaků budeme používat více různých ... btw, co mě naprosto vytáčí je, když někdo píše místo apostrofu čárku nad písmenem (míněno jako samostatný znak) ... takže to, co by mohlo být v 7bit ASCII, se příjemci totálně dokurví, protože tam někdo plácnul znak, který je nejenže špatně, ale navíc se u něj musí specifikovat charset, což je u spousty věcí problém (mountujete flashku s FAT jako cp437, cp850, win1250, ISO-8859-2, utf8 nebo jak?)
No, ono, v TeXu… není všechno s UTF-8 tak růžové. Nějaký důvod pro existenci třeba XeTeXu je. (A právě ten docela rozbíjí spoustu starých způsobů jak do TeXu neascii dostat.)
Někomu jinému zas neuvěřitelně škaredé připadají pravopisné chyby a považuje je za skutečné zlo...
Já teda nepociťuju, že by mě udržování určité (snad rozumné) úrovně pravopisu úplně všude stálo nějak moc. Výjimky beru na počet piv, ne jestli je to tam či onde.
Tiskni
Sdílej: