Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
No asi to má být něco jako anglické uvozovky. Nepárové jsou uvozovky správně ;) Ale stejně by asi měly vypadat jinak. http://uvozovky.davi.cz/
groff -Tascii
. V ASCII nejsou znaky pro správné uvozovky a tohle je taková náhrada.
Rozdil mezi rovnitkem a pomlckou mi prijde celkem zasadni nejen pri sazeni knihy. Ale mozna jsem jen zpatecnicky puntickar :)
A co takhle rozdíl mezi spojovníkem, pomlčkou a mínus?
Takze je to jenom nejaka snaha delat spravnou typografii s tim ze nejsou (nebyly) dostupne znaky a tak se nahrazovalo jinymi.aneb z bláta do louže či z deště pod okap v praxi :-/ je to na hlavu postavené, protože nemáme správný znak, tak jej nahrazujeme nesprávným, ale aby to nebylo tak jednoduché, tak nesprávných znaků budeme používat více různých ... btw, co mě naprosto vytáčí je, když někdo píše místo apostrofu čárku nad písmenem (míněno jako samostatný znak) ... takže to, co by mohlo být v 7bit ASCII, se příjemci totálně dokurví, protože tam někdo plácnul znak, který je nejenže špatně, ale navíc se u něj musí specifikovat charset, což je u spousty věcí problém (mountujete flashku s FAT jako cp437, cp850, win1250, ISO-8859-2, utf8 nebo jak?)
No, ono, v TeXu… není všechno s UTF-8 tak růžové. Nějaký důvod pro existenci třeba XeTeXu je. (A právě ten docela rozbíjí spoustu starých způsobů jak do TeXu neascii dostat.)
Někomu jinému zas neuvěřitelně škaredé připadají pravopisné chyby a považuje je za skutečné zlo...
Já teda nepociťuju, že by mě udržování určité (snad rozumné) úrovně pravopisu úplně všude stálo nějak moc. Výjimky beru na počet piv, ne jestli je to tam či onde.
Tiskni
Sdílej: