Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Normálně žádné blogy nečtu. Od začátku jsem to považoval za další internetový fad, na kterém si střídavě přihřívají polévku profláknuté mluvící hlavy (Neffoun, bolševický blboun, Zandl, Fuka apod), obskurní firmičky prodávající hadí olej (Robert Němec, TJJSN, $MORE?), různí vyžírkové z humanitních oborů typu fakulty sociologie, pseudocelebrity (cernovlaska.cz apod) a další pochybné existence. Proto jsem se čtení blogů cíleně vyhýbal, a byl docela spokojený.
Jenže ouha, Google je ve výsledcích hledání "toho čemu rozumí každej" (čti čehokoliv kulturně-politického) hustě linkuje, a tak jsem nahlédnutí do české blogosféry neunikl. Něco se líbilo, něco ne, občas mne něco vytočilo tak že jsem postnul komentář. Anonymně, recyklujíc zhruba 20 oblíbených přezdívek, výjimečně s plným jménem. Zajímavá věc, naprostá většina z nich byla silně negativní, a pokoušela se s různým úspěchem dělat si z autora srandu. Proboha proč dělám takové blbosti? Co mi udělali? Proč tím ztrácím čas? Možné důvody:
1) Závist. Ano, jde o píchání stovek mladých pevných kusů.
2) Závist. Ano, jde o tísícovky implicitně nadšených unikátních návštěvníků denně.
3) Závist. Ano, jde o odborné znalosti, doložené vybudováním firmy, která ani po 3 letech nezkrachovala.
4) Závist. Co jiného je tento blábol, než jen kokrhání dalšího kohouta na smetišti?
Je to sranda, hrát si na ďáblova advokáta a ujasňovat si svoje motivy z co nejvíce stran, a loupat si slupku za slupkou z cibulovitého ega. Důležitost vlastní práce lze extrémně snadno přecenit, proto sebevětší odstup je vždy zdravý. Uvedené důvody jsem si v klidu docela přesvědčivě vyvrátil. Docela mne láká to sem napsat, ale je to soukromé, a hlavně bych tím s TJJSN začal hrát jeho hru, a to rozhodně nechci.
Jsem optimista, pevně věřím že do cca 10 let z toho TJJSN vyroste. Krátce po škole jsem byl totiž uvnitř podobný, přesvědčený jak jsem úžasný, jen jsem necítil potřebu se tím každému chlubit, což se dá považovat za znak ještě větší arogance. Naštěstí věřím že mne to přešlo. Dá se říct že i díky abclinuxu; je tu dost chytrých lidí, s kterými je radost se pohádat a někdy i nakonec přiznat svou chybu (a e-e, Michal Kubeček ani Jirka Čech mezi nimi není).
další poznámky:
- Jistě, každou indukci lze vždy posunout ještě o jeden krok, racionálně si existenci sebeklamu nikdy nevyvrátíte. Každý otevřený systém musí končit u nějaké iracionální víry. Právě tohle si přiznat je důležité.
- S tím bojkotem izraelské máty bych potřeboval poradit. Třeba bojkot buldozerů a sněžných rolb firmy Caterpillar mi jde docela dobře, ale tady fakt nevím čím to nahradit
- Vysvětlení zjevného rozporu v boji blogspotem proti blogování: Toto nepovažuji za blogy. Naprostá většina lidí na abclx nepřikládá svým výplodům nijak podstatnou váhu, nemá pocit že by je měla číst široká komunita lidí, ani že si zaslouží doménu prvního řádu. Za "bloggery" naopak považuji ty, kteří uvedená kritéria splňují, trpí chorobnou touhou psát alespoň jeden delší text denně, což logicky vede k tomu že časem píšou blogspoty na 3 stránky, jejichž myšlenku lze shrnout do jedné středně vtipné věty. Jde o ztrátu soudnosti, ekvivalent stříkání vlastního lejna deodorantem a jeho balení hedvábnou stuhou.
Tiskni
Sdílej:
K vaší debatě o čajích bych rád podotknul, že Touareg je auto a čaj se dělá tak, že najdete ve skříni krabičku s nejhezčíma obrázkama ovoce, vytáhnete z ní pytlík a hodíte ho do hrnku. Potom nalejte vodu do konvice, zapnete ji a jdete k počítači. Když se vypne, zvednete se od počítače, nalejete vodu do hrnku s pytlíkem a vezmete si ho s sebou zpátky k počítači. Když si u toho serfování, kompilování, konfigurování apod. vzpomenete, že by ten čaj mohl být už hotovej, vytáhnete pytlík a nacpete ho do obalu od tatranky, protože se vám nechce vstávat a jít ho vyhodit. Tím je čaj hotov :o)
Jinak blogama a jinejma picovinama se za chvili nez zahlti ze vyhledavac najde jen placeny odkazy nebo blogy ci jinou verbez
"toho čemu rozumí každej" (čti čehokoliv kulturně-politickéhoKaždý rozumí i sportu. Když mi teď i lidé fotbalem nepostižení vysvětlovali, koho to měl Bruckner nominovat, proč tam místo Šouly nedal Heinze a jakou měl tehdy a tehdy zvolit taktiku nestačil jsem hledět
pochybuju že hráč má třeba možnost (když očekává lepší nabídku) nastoupit na kratší smlouvu, než je jedna celá sezóna.
Pokud se tak hráč s klubem dohodnou, proč ne? Pokud s tím klub nesouhlasí, proč by to mělo jít?
netušil jsem že když v novinách píšou že klub nabídl za přestup hráče X miliónů euro, tak to ve skutečnosti znamená že těch X miliónů vlastně dostane samotný hráč, aby se mohl vyvázat, jako odměnu za to že u nich podepíše novou smlouvu.
Ne, dostane je původní klub za to, že se vzdá svých práv a souhlasí s předčasným ukončením smlouvy.
Pak by ale bylo logičtější uvádět obojí dohromady, protože to jsou pro nový klub skutečné náklady na hráče. To že nějaká část z toho půjde na vyvázání z předchozí smlouvy považuju za detail- proč je to tedy uváděno s takovou pompou?
Tady nejde o nějakou část, to je prostě částka za to, že je klub ochoten se vzdát hráče dříve, než skončí platnost smlouvy. Pokud hráč nemá platnou smlouvu, nedostane klub nic (pomineme-li speciální případy - např. tzv. výchovné). Druhá věc je, zda hráč dostane nějakou jednorázovou prémii za uzavření smlouvy, ale to už s částkou pro původní klub nijak nesouvisí.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free