Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Po pravdě občas rádio poslouchám, český rozhlas však prakticky nikdy, zpravodajství mají tendenční a hudbu úděsně středoproudovou.V takovém případě bych šel a udělal bych prohlášení, že rádiový příjmač nemám. Koncesionářské poplatky podle odběru elektřiny jsou sprosťárna a když ČRo neposlouchám, klidně jim budu lhát.
Koncesionářské poplatky podle odběru elektřiny jsou sprosťárna a když ČRo neposlouchám, klidně jim budu lhát.Není všemu konec, v Německu už se za koncesionáře (veřejnoprávní televize a rozhlasu!) považuje majitel počítače s přístupem k Internetu. Je to prakticky jen další schovaná daň. Najít dnes člověka, který nemá televizi (TV-kartu), rádio (v autě, telefonu, přehrávači) je skoro nemožné. Veřejnoprávní služba by měla být placená z rozpočtu, nadstandardní obsahy normálně jako každé jiné z reklamy nebo předplatného. Tzv. koncesionářské poplatky za "možnost vysílání přijímat" jsou vzhledem k dnešní penetraci médií a technologiím přežikem a k tomu nespravedlivým (kdo nechce, neplatí, jen nesmí být tak hloupý, aby se přihlásil, pochybuji, že tv-agenti mají nějaké právo provádět domovní či osobní prohlídky).
Za telku este som ochotny platit, obcas pozrem na verejnopravnych, ale za radio nikdy.V tom případě bylo ze strany ČRo velmi chytré, vzhledem k nastupující digitalizaci TV, narvat pár rádiových stanic do multiplexu A.
Veřejnoprávní služba by měla být placená z rozpočtuTak to bych chtěl své daně zpět
Tak to bych chtěl své daně zpětUrčitě je toho ze státního rozpočtu placena ještě spousta, o co vy osobně nestojíte. Problém teď je, že platíte coby provozovatel přijímače, nikoliv konzument obsahu. Anebo neplatíte, a platí za vás ti "hloupí". To nemá nic společného ani s trhem, ani s veřejnou službou - na jednu stranu se sugeruje spravedlnost, že kdo neposlouchá, nemusí platit, na druhou stranu by měli platit všichni, kdo mají možnost vysílání přijímat. Pojmy "vysílání" a "příjem" jsou dnes ale už passé, co např. poslech veřejnoprávního rozhlasu přes Internet? Fakticky je toto financování založeno na dobrovolném příspěvku těch, kteří chtějí platit, ale bohužel je vyhrožováno sankcemi těm, kteří platit nechtějí - a protože prakticky neexistuje možnost, jak někoho donutit, např. kontrolovat pravdivost prohlášení, že přijímač nevlastním, hraje se to na morální vydírání: je správné, aby platili všichni, kdo vlastní přijímač a mají tedy možnost. Možnost umístit cíleně procenta z daní jako dobrovolné příspěvky plus financování programu veřejného zájmu, např. skutečně objektivní zpravodajství (což momentálně ČT rozhodně nedělá, ta se chová jako komerční subjekt, jako by si koncesionáři platili dobrovolně a svou platbou oceňovali nabízený obsah) z veřejného rozpočtu - to by možná mohl být model financování. Bohužel, jde o spoustu peněz, a dokud se sypou, nikdo ze zainteresovaných, tedy stát ani tzv. veřejnoprávní média, z pochopitelných důvodů nemají zájem na tom, aby se něco měnilo. Proto ta mediální masáž, proto ty občasné "nájezdy na neplatiče", které stejně houby vyřeší, maximálně zviklají pár nervově labilních.Nestojím o veřejnoprávní TV/rádia - na televizi se nedívám vůbec, z rádií poslouchám jen ta komerční.
Stavajici model je z toho duvodu, aby verejnopravni TV/rozhlas byly nezavisle na state a vlade. Jinak by to dopadlo jako s podporou vedy a vyzkumu... Slibu mraky a skutek utek.Něco podobně legračního už jsem dlouho neslyšel. Výši koncesionářských poplatků schvaluje ... kdo asi? A jak se to liší od toho, když se místo toho schvaluje zákon o příjmech veřejnoprávních médií? Asi takhle: Měsíční výše rozhlasového poplatku činí 45 Kč, měsíční výše televizního poplatku činí 100 Kč. (§ 6 zák. 348/2005 Sb.) versus: Měsíční výše rozhlasové dotace činí 150 milionů Kč, měsíční výše televizní dotace činí 350 milionů Kč. (paragraf z hypotetického zákona podle mého návrhu) Kde tam je/není ta nezávislost?
Nákladnost neberu jako argument nebo byste zrušil i volby, protože také nejsou zrovna zadarmo?Za stavu, kdy jsou všechny ostatní parametry stejné, je nákladnost zatraceně dobrý argument.
Jakou odezvu by mělo, kdyby podle vaší verze zákona příjem ČT zdvojnásobil (tedy poslanci by přiklepli peníze z rozpočtu)? A zkuste to srovnat s odezvou, kdyby se každému plátci poplatky zdvojnásobily za předpokladu, že služba, kterou ČT poskytuje, považují za špatnou.Tohle není dobrý argument. Podobných služeb totiž existuje spousta (a často velice mizerných - např. železniční doprava) a není důvod, proč by TV a rozhlas měly mít zvláštní režim. Podle stejné logiky by bylo nutno rezignovat na současnou formu státního rozpočtu a jednotlivé položky každému člověku účtovat zvlášť. Kromě toho je jasné, že kvůli zdvojnásobení poplatku by nikdo TV/rozhlas sledovat nepřestal. Lidé by byli nas.... na politiky, ale brzy by to vyšumělo. Někteří by se to snažili sabotovat, většinou by pak ale byli postiženi za neplacení. Ve výsledku by se to velice blížilo stavu, který by byl v případě zdvojnásobení dotace.
Nákladnost neberu jako argument nebo byste zrušil i volby, protože také nejsou zrovna zadarmo?
Veřejnoprávní média (TV + rozhlas) chápu především jako prostředek státu/vlády oslovit občany a informovat je. Proto si myslím, že by z těchto poplatků měl být financován pouze jeden TV a jeden rozhlasový kanál. Ostatní je (měla by být) komerce regulovaná zákonem např. pro dosažení požadovaného obsahu. A to už má vliv na celkové provozní náklady. Podle toho co jsem slyšel chce mít ČT šest digi kanálů. A kde na to vezmou peníze? Bude stačit současný poplatek i po rozšíření?
Veřejnoprávní média (TV + rozhlas) chápu především jako prostředek státu/vlády oslovit občany a informovat je.To chápete bohužel špatně. Tohle by byla státní média. ČT a ČRo jsou ale média veřejné služby (někdy také veřejnoprávní média). A to je něco úplně jiného, než média státní.
Myšlenka veřejnoprávní služby je NESMYSL. Komerční média sledují zájmy majitelů a inzerentů. Veřejnoprávní médium je financováno tak, že o jejich zdrojích rozhoduje přímo stát, tudíž jde o státní médium, a jeho nezávislost je logicky naprosto iluzorní.Ano, ale v tomto případě se "veřejnoprávní" shoduje se zájmem státu jako "res publica", tedy věci veřejné. Vada na kráse tohoto idealismu je, že stát stále přežívá jako vrchnostenské zařízení "těch nahoře" k ovládání a usměrňování "těch dole" - viz arogantní chování našich politiků, ale i pasivní role občanů. To všechno se tedy dovrší rádoby "nezávislostí" médií na státu, z čehož ale vznikne "státně-soukromá firma", která je sice placena z prostředků vymáhaných státem (zákony), ale sama sobě určuje obsah - včetně podléhání PR-tlakům lobbyistů (viz tendenční informace o tzv. protiraketové základně, o politické manipulaci před a v průběhu voleb nemluvě). V praxi si tedy občané tohoto státu na základě zákona platí své vlastní oblbování - systém je dokonalý :D
Nejsem sice pravnik, ale jak se shoduje predani informace o odberateli elektriny se zakonem o ochrane osobnich udaju? Nebylo by to spis na zalobu CRo?Nebylo. Původně to v zákoně chybělo, ale na druhý pokus už se do zákona dostalo i to, že distribuční společnosti mohou poskytnout veřejnoprávním institucím údaje o odběratelích, aniž by to bylo porušení zákona na ochranu osobních údajů.
reakce xkesh z 14:43 21.09.2006:
Veřejnoprávní služba by měla být placená z rozpočtu, nadstandardní obsahy normálně jako každé jiné z reklamy nebo předplatného.
Hlavní důvod proč poslouchám prakticky výhradně veřejnoprávní rozhlas a televizi je minimum reklamního materiálu ve vysílání. Je-li nějaký, pak se většinou jedná o užitečné záležitosti typu CO, KDY, KDE. Když srovnám běžný hudební proud na např. Evropě2, kde (mimo večerní sety atd.) zahrajou za hodinu tak 5-6 "písniček" s některou ze stanic ČR, tak.... Poslouchat 5 minut (zkoušeli jste to někdy stopnout?!) reklam několikrát do hodiny (přesněji po každém songu ) fakt nemusím.
Zda je zpravodajství "silně tendenční" nebo třeba jen "tendenční" si netroufám posoudit. Neznám však lepší zpravodajskou stanici než ČRo6 - bohužel vysílá jen na dlouhých vlnách a (to možná spíš "bohudík") od 18:00 do 24:00. Ale internet problém s dlouhými vlnami řeší.
Co se týče hudby - člověk má na vybranou. Může poslouchat ČR-Ddur a užívat si klasiky; nebo vltavu, kde zahrajou vše od Mozarta až po DJ Trávu (např. - viz pořad Čajovna); nebo teď třeba poslouchám ČR-radio.wave a to je nářez. Žádné komerční sra***. Skvělá hudba. Stačí jen vyzkoušet. Občas je sice třeba něco překousnout, ale vyplatí se to - s Linuxem taky není vše hned 100%; když však člověk vydrží.. to všichni dobře znáte
Určitě lze jako nepodstatnou výhodu uvést i webové služby (záznamy, zpravodajství, rádio na přání,..)
Zkrátka nemůžu nechat dopustit..
Co se týče koncesionářských poplatků - nejsem si jist, ale patrně TO nepůjde jen na ČRo a ČT.. co třeba ten "hardware"
PS: není mi 50, ani 40.. jen něco přes 20. Umím si vybrat.
PSS: Kdy jste naposledy slyšeli v rádiu třeba starý dobrý Prodigy - v originále samozřejmě, žádný komerční remix?? - já dnes.
ad1) jsem velice rád, že jsme se shodli
ad2) Ano, BBC jsem mockrát neslyšel. Bohužel, kvalitním připojením disponuji teprve krátce a klasické vysílání BBC má u nás příliš nekvalitní signál - mj. mělo být rušeno, nemýlím-li se, ne?
Šestku určitě zkuste!
ad3) Na ty DJ: jestli jste někdy sledoval pořad ČT Paskvil (již bohužel zrušen/nahrazen (?) - ale jen jsem o tom něco málo slyšel..), tak pořad čajovna ČR-Vltava s ním velice úzce souvisí. Hiphop a progresivní jazz je samozřejmostí. Na web rádia wave se dostanete jako na včechny weby stanic ČR ze stránek www.cro.cz .
Nu, já zase neznám TOHO Studenta, takže zkusím - dík.
Pokud Vás zajímá i třeba "věda a technika" a ne jen hudba, pak koukněte i na ČR-Leonardo.
Opravdu to není "jen" Radiožurnál+Vltava
ad 4)
ad 5) možná víc hledat.. Kdybych nechtěl hledat, tak třeba taky používám windows, připojuji se přes InternetExpress, ..
ad 6) no, myslel jsem tím to vše, co nám to vysílání/přijímání vlastně umožňuje.. chápete, ne? ..nechtěl jsem to rozepisovat.
ad 7) Prodigy se mi jevil jako dobrý příklad toho, co v běžných rádiích jen tak nenajdete.
Bohužel, já hudbu převážně poslouchám. Na jména mám obecně blbou paměť, takže na zbytek nemůžu reagovat
Myslím že ČRo poskytuje záznamy většiny svých pořadů volně ke stažení - tam kde tomu nebrání autorská práva. Tak si můžete udělat trošku obrázek, co se na jaké stanici vysílá
Moc dík za názor!
Jinak za chvíli začíná čajovna. Dnes: """ČTVRTEK 19.00 - 20.00 Uslyšíte profil německého experimentálního hudebníka říkajícího si Apparat. 26. září zahraje v Praze v Paláci Akropolis, ..."""
Staženo z www.cro.cz/cajovna
jestli se ti nelibi zakon, jdi za svym poslancem a chtej po nem zmenu.Myslím si, že se to nelíbí opravdu velkému množství lidí - opravdu si myslíte, že by se něco změnilo?
ja poplatek platim a s tim co mi rozhlas nabizi jsem spokojen - radio (cca 8 kanalu), archiv poradu, webovy portal, ...Tak tak, zlatá slova a nápodobně. Z těch všech "rádií" v čechách má ČRo nejzajímavější skladbu programů (alespoň pro mne). Z komerčních stanic snesu ještě rádio Beat a občas Country rádio.
Souhlasím. Radio Beat je naprosto super. Jediný co mi vadí, že ve všední dny cca. od 8-10 je na něm reklamy, zpráv, dopravy a podobných nesmyslů až příliš mnoho, nadruhou stranu po osmé večerní už není skoro žádná. Ale jinak je to docela únosné.
Jinak jsem zvědavý na nadcházející víkend, kdy mají "dva dny bez keců".
... ale rozhodně k nim neřadím nic z produkce ČRo ...Hudebně ne, i když na Vltavě si občas taky něco poslechnu, ale ještě jsou různé rozhlasové hry atd.
Doporucuji se obracet na vsechny poslance v dane oblasti. Jses prece jejich potencialni volic a nikdy nevi kdy te budou existencne potrebovat.Haha, nikdy. Dobrý vtip. Dokud se volí strany a ne osoby, tak to takto nefunguje. Preferenční hlasy pak zajistí spíše nějaká populistická viditelná akce než solidní drobná práce "pro voliče". Já vím, rádoby "krajští lídři" kandidátky apod. - ale to je jen mediální iluze. Zatím u nás takový systém nemáme. Senátoři... je jich málo a nemají reálnou moc a ani motivaci něco měnit - v senátu by měli sedět podle mě sedět zástupci krajů, hejtman a zvolení zastupitelé podle klíče, něco jako zástupci spolkových zemí ve Spolkové radě v Německu. Pak můžete tlačit na své krajské zastupitele...
Příslušný díl z ceny výrobku nebo služby, kterou si koupím, tedy dostane Nova.To je ovšem pouze abstraktní fikce, která se takto týká pouze několika málo výrobků/firem. Pokud si zakoupíte něco, na co není zadaná v televizi reklama, neplatíte nic - a je to. Na rozdíl od televizních poplatků vás ke koupi inzerovaných výrobků nemůže nikdo přinutit. Poplatky jste povinen platit podle zákona, jehož dodržování dozoruje de facto stát. Kromě toho: Úvaha, že za TV-vysílání Novy "platí" diváci zíráním na reklamy je stejně zvrácená jako myslet si, že koukáním na reklamy na webovém portálu "platí" návštěvník za nabízený obsah. Z toho pak pocházejí fantasmagorie, že "nekoukáním se" na reklamy Novu vlastně okrádám... a všechny ty moralistické kecy (které mají jediný cíl, vzbuzovat pocit viny a zmanipulovat tak svobodné lidi ke "konzumentům"). Ne, takto to nefunguje. Televize dělá nabídku s nadějí, že přiláká dostatek diváků, aby se vyplatilo inzerentům investovat do reklamy. Platí to inzerenti, těm to pak platí ti, kteří se nechali touto reklamou oblbnout, nikoliv ti, kteří reklamu sledují. Takže kdo se na reklamu nedívá, nikoho neokrádá, a kdo si nic nekoupí, tak taky nikoho neokrádá. Kdo se na reklamu dívá a nic si nekoupí, tak za nic neplatí. Poplatky jsou pak de facto vynucená daň, pouze naoko podmíněná vlastnictvím příjmače, ještě k tomu "v domácnosti", což je dnes skoro passé a bude díky Internetu a příjmačům v mobilech, autech apod. bude totálně vedle (ale o tom se tu už psalo, takže skončeme jen u té reklamy).
Nikde jsem nepsal, že platím díváním se na reklamu.Já nepsal, že jste to psal. Prostě dál rozvíjím téma a navazuji.
Dobrovolnost platby za Novu je stejná, jako dobrovolnost platby za ČT:To není pravda. Za ČT platíte nikoliv dobrovolně, ale povinně. Stačí vlastnit TV-přijímač, ať ČT sledujete nebo ne.
Nikde nemám vedle sebe dva naprosto stejné výrobky, jen jeden s reklamou a druhý bez ní.Ne dva, ale daleko víc ;) (Doporučuji poněkud reflektovat pravý stav věcí a nevytvářet virtuální realitu)
Takže si vyberu nějaký výrobek kvůli nějakým vlastnostem a akceptuju u něj i to zvýšení ceny o reklamu. Pokud bych to neakceptoval, musím si vybrat nějaký jiný, z mého pohledu horší.Paradox tedy nastane, když je výrobek díky reklamě prodávanější a tedy levnější než konkurenční produkt? ;) A co když si vyberete na základě reklamy právě výrobek, který je "horší"? Oba tyto příklady nastávají IMHO poměrně často. Reklama se buď dělá pro značku firmy, anebo vzbuzuje iluzi luxusu u podřadných výrobků, typicky různé trendové potraviny, které si zpravidla můžete v daleko kvalitnější podobě vyrobit i podomácku.
Stejně tak vy si vyberete TV a akceptujete u ní i koncesionářský poplatek. Pokud ne, musíte si místo televize vybrat nějakou jinou, pro vás méně hodnotnou, variantu – třeba knížku.To také přece není pravda. Poplatek jsem povinnen platit ze zákona, pokud vlastním TV-přijímač, ať už si vyberu nějakou televizi (jako firmu) nebo ne. Je to srovnatelné se situací, kdy byste měl platit poplatky za to, že vás ve škole naučili číst a vy si teď díky tomu můžete všechno číst :D
Reklama je z neznámých důvodů nákladová položka, tj snížené odvody inzerenta musí nutně kompenzovat ostatní poplatníci, takže reklama NENÍ zadarmo, naopak je sponzorována ze státního rozpočtu.Reklama je zcela logicky a správně daňovým nákladem. Zvyšuje totiž prodej, což většinou vede k vyššímu daňovému základu a tudíž i vyšší odvedené dani.
Zvyšování prodeje nemusí být vždy v zájmu státu (alkohol, cigarety, automobily).V zájmu státu může být třeba také odprásknutí nějakého člověka. Přesto by to nebylo v pořádku.
Zvyšovat prodej lze i jinými způsoby, např. rozdáváním úplatků státním úředníkům nebo nákupčím ve firmách. Jak reklama tak úplatky vedou k neefektivnímu alokování zdrojů- proč to tedy podporovat?Zvyšovat prodej lze také založením požáru u konkurence, zastřelením majitele konkurenční firmy, otrávením konkurenčního zboží a celou řadou jiných špinavých cest. Společně s úplatky patří do skupiny kriminálních aktivit. Reklama je něco zcela jiného - nikomu neškodí (kromě prodeje konkurentů, ale to je druhá věc), je založena na poskytování informací. Jiná věc je klamavá reklama, ale tam patří samozřejmě mezi nekalé praktiky. Nevidím sebemenší důvod, proč by náklady na reklamu neměly být daňově uznatelné. Pokud bychom to zavrhovali, můžeme úplně stejně zavrhovat uznatelnost jakýchkoli jiných nákladů firmy, třeba na poradenství, dopravu, komunikační služby a mnohé jiné.
V zájmu státu může být třeba také odprásknutí nějakého člověka. Přesto by to nebylo v pořádku.Proč nebylo? Trest smrti nebo doživotí (imho ekvivalent) je v právním řádu naprosté většiny států. Izrael a podobné faš^H^H^Hdemokracie navíc běžně vraždí i mimo vlastní jurisdikci.
Reklama je něco zcela jiného .. je založena na poskytování informací.Pěkný, a tu jak šel pepíček za světýlkem znáte? Podívejte, co může taková reklama o zboží říkat? Lhát jak jste správně podotkl ze zákona nemůže. Může říkat pravdu? Může říkat jaký mají výrobce a distributoři profit margin? Může říkat kolik neobnovitelných zdrojů se na výrobu jednotky zboží spotřebuje? Může říkat kde a za jakých mzdových nákladů zboží vzniká? Může říkat že výrobce tohoto krásného automobilu štědře sponzoruje konkrétní zákonodárce nebo že vyrábí automatické pokládače protipěchotních min, a exportuje je po stovkách do třetího světa? Jestli nejste úplně pitomej tak budete jistě souhlasit že říkat pravdu reklama taky nemůže. Pokud nemůže reklama lhát ani říkat pravdu, zbývá jí přesně to co dnes drtivá většina reklam dělá: NEINFORMUJE. Omezuje se na prosté vyvolávání přijemných pocitů- tj ukazuje příjemné lidi a pouští k tomu hudbu (obvykle o třídu lepší než hrají komerční i veřejnoprávní rádia). Tohle nepovažujete za korupci? (tj kriminální aktivitu, jak jste psal). Proč je jedna forma korupce trestána, a jiná forma podporována státními dotacemi? To fakt nechápu.
Pokud bychom to zavrhovali, můžeme úplně stejně zavrhovat uznatelnost jakýchkoli jiných nákladů firmy, třeba na poradenství, dopravu, komunikační služby a mnohé jiné.Osobně bych uznával pouze skutečně NEZBYTNÉ náklady- tj nákup materiálů a služeb od subdodavatelů, mzdy a energie. Nic víc. Poradenství a právní služby speciálně jsou ukázkový vjezd do "tunelu".
Trest smrti nebo doživotí (imho ekvivalent) je v právním řádu naprosté většiny států.To jsem zrovna neměl na mysli.
Izrael a podobné faš^H^H^Hdemokracie navíc běžně vraždí i mimo vlastní jurisdikci.A je to snad v pořádku? Není!
Pokud nemůže reklama lhát ani říkat pravdu, zbývá jí přesně to co dnes drtivá většina reklam dělá: NEINFORMUJE. Omezuje se na prosté vyvolávání přijemných pocitů- tj ukazuje příjemné lidi a pouští k tomu hudbu (obvykle o třídu lepší než hrají komerční i veřejnoprávní rádia). Tohle nepovažujete za korupci? (tj kriminální aktivitu, jak jste psal). Proč je jedna forma korupce trestána, a jiná forma podporována státními dotacemi? To fakt nechápu.Naprostá většina reklam informuje, i když samozřejmě selektivně - poskytuje jen ty informace, které pomohou prodeji. Na tom ale není nic špatného, při běžné mezilidské komunikaci se také člověk některými věcmi nechlubí.
Tohle nepovažujete za korupci? (tj kriminální aktivitu, jak jste psal). Proč je jedna forma korupce trestána, a jiná forma podporována státními dotacemi? To fakt nechápu.Proč by to měla být korupce? Když někdo (úředník, nákupčí apod.) nakupuje za cizí peníze, musí si stejně opatřit objektivní informace. A je jedno, jestli nějaká reklama je nebo není. A kdo nakupuje za své peníze, může se rozhodnout, podle čeho chce.
Osobně bych uznával pouze skutečně NEZBYTNÉ náklady- tj nákup materiálů a služeb od subdodavatelů, mzdy a energie. Nic víc. Poradenství a právní služby speciálně jsou ukázkový vjezd do "tunelu".V dnešní době jsou informace to zdaleka nejdůležitější a nejdražší. Dobré podnikání nemůže bez kvalitního know-how fungovat. Je naprosto v pořádku, že může firma v daňových nákladech uplatnit takové služby.
Ze státního rozpočtu nemůžou být financována média veřejné služby z toho důvodu, že by byla příliš blízko politickému tlaku. Možná by to tak mohlo fungovat v nějaké zemi s vysokou politickou kulturou – ale rozhodně ne u nás.Dotaženo do konce: Policie nemůže být financována ze státního rozpočtu, protože by byla příliš blízko politickému tlaku. Soudy nemohou být financovány... Školství nemůže být financováno... Důchodci nemohou být financováni... kde chcete skončit? Stejně jako je určena zákonem výše TV-poplatku - a může být kdykoliv zákonem zase změněna, může být dána zákonem výše dotace ze státního rozpočtu. Ostatně, dotuje se leccos... to je všechno státem ovlivňované? Tento typ myšlení pořád ještě považuje média za nástroj státní propagandy... a uniká mu, že se stala nástrojem svojí vlastní propagandy, která má s veřejnou službou a veřejností stejně málo společného. Zejména co se týká politického zpravodajství, ať z domova nebo zahraničí. Je to možné jen proto, že lidi mají vymyté mozky komunistickou propagandou a podléhají rádi iluzi, že když televizi neřídí politická strana, tak je bez dalšího zaručena "veřejná služba" v zájmu veřejnosti. Vyjeďte si na pár let do západní Evropy a po návratu zažijete šok z úrovně, servility a hlouposti českých médií, která včetně těch tzv. veřejnoprávních připomínají spíš produkci PR-agentur s cílem co nejvíce zatajit a zamlžit právě před veřejností.
To by se stejně mohlo ze státního rozpočtu financovat zdravotnictvíPokud existuje institut povinného zdravotního pojištění + zákonem dané platby za tzv. státní pojištěnce, tak to tak de facto je. Když chybí peníze pojišťovnám, zaskakuje stát. Když neplatíte pojistné, stát zajišťuje vymáhání na základě zákona, ne že vám pojišťovna prostě zruší členství...
pak třeba veškerá veřejná dopravaTo by bylo jistě zajímavé, s ohledem na výši dotací z veřejných a státních rozpočtů, jaké se do veřejné dopravy pumpují, přičemž si podniky jakoby hrají na tržní prostředí (viz situace v Ústeckém kraji) s cestujícími, ve skutečnosti ale jde o holport se státem (kraji, obcemi).
a za chvíli bychom všechno dávali státu, na jednu hromadu, a stát by to moudře přerozdělil. To už to jednou bylo.To tu je pořád. Zejména co se týče TV-poplatků. Dáváme všechno na jednu hromadu České televizi, povinně na základě zákona, a oni si to tam moudře přerozdělují. Bez ohledu na váš názor.
Další problém je v tom, že většina čechů rozlišuje jenom "moje", "soukromé"/"komerční", a všechno ostatní je pro ně "státní". To, že ono "státní" je ve skutečnosti "obecní", "krajské",To je jednoduché: ten problém není v Češích, ten problém je v tom, o čem můžete jako občan, jako "veřejnost" rozhodovat. Můžete jako "veřejnost" mít nějaký vliv na podobu veřejnoprávních médií? Nemůžete. Dokud funguje zastupitelská pseudodemokracie a dokud se naši zvolení "zástupci" tak sveřepě brání posilování skutečně přímé demokracie, protože by to omezilo jejich moc, tak skutečně existuje "moje" (ovlivňuji já), "soukromé" (ovlivňuje jiný subjekt) a "státní" (ovlivňují zvolení zástupci a obecní a státní správa, bez ohledu nebo jen s minimálním ohledem na "veřejnost").
Snad se tohle vnímání zlepší, lidé se začínají stávat členy různých sdruženíVnímání se nezlepší, pokud se nezlepší systém. Dokud nebudou mít ta různá sdružení reálnou moc, jak působit na správu veřejných statků, nepůjde o veřejnost, ale zase jen o soukromé subjekty. Paradoxně, proti občanským sdružením, zejména ekologicko-aktivistickým, se brojí na všech frontách (včetně "veřejnoprávních" médií, pana prezidenta...), ačkoliv to jsou přesně ty vlaštovky stavu, kdy veřejnost bere správu věcí veřejných skutečně do svých rukou. Právě protože vzduch, voda, příroda nejsou ani soukromé, ani státní... ale vysvětlujte to několikanásobnému čestnému doktorovi a v poslední době i kovanému ekologovi-samoukovi ("přečetl jsem více ekologických publikací než kterýkoliv ekolog ekonomických" - citát přibližný). Vysvětlujte to zabedněncům považujících každou zmínku o "veřejných statcích" za pokus o nastolení komunistické diktatury...
> Proč by si lidé místo civění na bednu nemohli přečíst knížku nebo jít do přírody? Víte kolik turistických stezek by se třeba dalo opravit za roční rozpočet ČT nebo ČRo???A vy se tedy domníváte, že "útlum veřejnoprávního média" k Vámi zmiňovaným činnostem povede?
A vy se tedy domníváte, že "útlum veřejnoprávního média" k Vámi zmiňovaným činnostem povede?S vážnou tváří říkám že ano. Proč ne? Ona televize je stejně v útlumu, jen následuje rozhlas. Reklamni trhy rostou na internetu, a také v počítačových hrách a virtuálních prostředích, kupodivu také rostou ceny za bilboardy. Objem inzerce do televizí dlouhodobě klesá, protože se na ni lidé dívají stále méně.
Reklamni trhy rostou na internetu, a také v počítačových hrách a virtuálních prostředích...Tak vidíte, a kde máte ty knihy a přírodu?
Nevíte o CD přehrávači do auta, který umí MP3 a neobsahuje rádio (a nejlépe umí i číst z USB Mass storage)Sice to asi není to co hledáš, ale nějaký auto mp3 přehrávač je v aktuálním letáku Hypernovy. Popis je bohužel velmi strohý a neuvedli ani typ.
Tiskni
Sdílej: