Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
V temném dávnověku používali lidé osmibitová a sedmibitová, v nouzi i šestibitová kódování. Mnoho znaků se do nich nevešlo a svět byl obyčejný, fádní a velmi smutný. Pak se ale několik chytrých hlav dalo dohromady- a není to náhoda že právě v US a A, a vymysleli multibyte encodings, které učinily svět znatelně radostnějším. Typografové dostali konečně své ligatury, dolní uvozovky, čtyři různě velké a tvrdé mezery, tři různě dlouhé a jinak pojmenované pomlčky, a spoustu dalších nezbytností. Konečně můžeme bez problémů tisknout runové písmo, a mnoho nechybělo a mohli jsme mít v unicode i pohlednou Klingonskou abecedu.
A těch symbolů navrch! Šachové figurky, karetní barvy, notové symboly, astronomické symboly, sněhuláci, lebky a hnáty, a spousta dalších piktogramů, včetně symbolů pro pohlaví, aby bylo co lepit na toalety. Kam se hrabou windings nebo dingbats! Pan Robert Langdon jistě při čtení unicode codepoints cítí velké zadostiučinění. Unicode chlapci se opravdu snaží, aby naplnili své ,,The Unicode Standard is a superset of all characters in widespread use today.''
Bohužel, zapoměli na naši malou ale o to krásnější zemi, Českou republiku. Každý slušný pánský záchodek obsahuje krom panáčka na dveřích uvnitř i nejméně jeden symbol dámského přirození, jehož prevalence je tudíž nutně mnohem vyšší. Symbol sice ryze český, ovšem tak rozšířený že si vysloužil heslo na české wikipedii. Přesto nemá přiřazen žádný unicode codepoint, a je nutno jej v psaném projevu nahrazovat třemi znaky, což je pracné, vizuálně krajně neuspokojivé a typograficky samozřejmě zcela chybné. Proto jsem se rozhodl Unicode bojkotovat do té doby, dokud nebude tento zásadní nedostatek odstraněn. Český národ se nedá lacino. Když tu chcete stavět své radary a programovat souřadnice našich malebných vesnic do ruských strategických zbraní, tak jedině za další codepoint!
Tiskni
Sdílej: