Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Tiskni
Sdílej:
Disky zapojuji i u poměrně nevýznamných strojů s SW zrcadlem na datových discích.
Pamatuj největším nebezpečím pro data je správce počítačeAno a pokud správce svou neobratností ta data smaže, tak je mu raid naprd. Nejčastější důvod pro vytažení záloh není poškození hw, ale chyba uživatele nebo ještě častěji to, že uživatel smaže data, o kterých si myslí, že už je nebude potřebovat. Což vydrží možná tak pět minut a už se vytahuje záloha. Raid není záloha, raid je pouze zvýšení dostupnosti daných dat pro případ výpadku disku. Takže data na raidu je stále nutné řádně zálohovat.
Ja mam data na PC a zalohu na externom disku (sem-tam ho pripojim a rsyncom nan zosynchronizujem /home a /etc). Najdolezitejsie data mam napalene na DVD (geograficky oddelene). Ma to kopec much, ale na doma mi to staci.
O disky sa nejak extra nestaram, raz za cas sa pozriem na SMART, pripadne otestujem vadne sektory a pokial disk nevykazuje vady, valim dalej. Ako DVD pouzivam Data Tresor Disc, aby som sa pripadne nemusel starat o prepalovanie (snad).