Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Tiskni
Sdílej:
Disky zapojuji i u poměrně nevýznamných strojů s SW zrcadlem na datových discích.
Pamatuj největším nebezpečím pro data je správce počítačeAno a pokud správce svou neobratností ta data smaže, tak je mu raid naprd. Nejčastější důvod pro vytažení záloh není poškození hw, ale chyba uživatele nebo ještě častěji to, že uživatel smaže data, o kterých si myslí, že už je nebude potřebovat. Což vydrží možná tak pět minut a už se vytahuje záloha. Raid není záloha, raid je pouze zvýšení dostupnosti daných dat pro případ výpadku disku. Takže data na raidu je stále nutné řádně zálohovat.
Ja mam data na PC a zalohu na externom disku (sem-tam ho pripojim a rsyncom nan zosynchronizujem /home a /etc). Najdolezitejsie data mam napalene na DVD (geograficky oddelene). Ma to kopec much, ale na doma mi to staci.
O disky sa nejak extra nestaram, raz za cas sa pozriem na SMART, pripadne otestujem vadne sektory a pokial disk nevykazuje vady, valim dalej. Ako DVD pouzivam Data Tresor Disc, aby som sa pripadne nemusel starat o prepalovanie (snad).