Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
Byla vydána nová verze 258 správce systému a služeb systemd (GitHub).
Byla vydána Java 25 / JDK 25. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 18. Jedná se o LTS verzi.
Věra Pohlová před 26 lety: „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“. Jde o odpověď na anketní otázku deníku Metro vydaného 17. září 1999 na téma zneužití údajů o sporožirových účtech klientů České spořitelny.
Byla publikována Výroční zpráva Blender Foundation za rok 2024 (pdf).
Byl vydán Mozilla Firefox 143.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Nově se Firefox při ukončování anonymního režimu zeptá, zda chcete smazat stažené soubory. Dialog pro povolení přístupu ke kameře zobrazuje náhled. Obzvláště užitečné při přepínání mezi více kamerami. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 143 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 43 (ChangeSet), tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 21. října.
Multiplatformní emulátor terminálu Ghostty byl vydán ve verzi 1.2 (𝕏, Mastodon). Přehled novinek, vylepšení a nových efektů v poznámkách k vydání.
Tiskni
Sdílej:
!
+1
+1
Moc pěkný nb.
vpravo žádnej numpad zato tam má udělanej vejfuk takže nicmoc pohoda jestli vobčas potřebuješ dělat s myšičkou pravou rukou blééééé blééééé bléééé :O :D :D ;D
Myslíš, že na 14" monitoru s rozlišením 1920 x 1080 budou vidět nějaké kostičky? Já mám FHD 27" a vše je hladké i po zvětšení lupou.
S plným invalidním důchodem na zrak na tom 27" displeji ani moc nepoznám, když přepnu z 1080p na 404p.
Jasně, že jsem. Pořád si ale myslím, že 1920 x 1080 bude na 14" monitoru OK.
To jsi vlastně psal taky. Promiň. Jsem se spletl.
Já jsem se zobrazením textu na svém monitoru spokojen.
Stiskni si F12.
Edit: F11.
Zašel bych si k očaři, toto už bude na několik dioptrií.Já mám FHD 27" a vše je hladké i po zvětšení lupou.
[...]DPI 112. Takú hustotu si v dnešnej dobe nemám ako zvoliť.[...]nevim jak v jinem DE ci jinak, ale v Xfce si muzes naklikat v nastaveni klidne DPI 112
xrandr --dpi 120/LVDS-1
to neprepne. Funguje mi akurát scaling factor, kde to hodnota 0.85 perstaví ako má. Ale písma ostanú mierne rozostrené keďže deinterlacing sa robí na zdrojovom zobrazení, aj keď má miesto až na cieľovom zobrazení.
Ale aspoň to mám vo výsledku tak veľké, ako to má byť.
K očnímu bych zajít měl. Už jsem tam dlouho nebyl.
Díky za nakopnutí.
strih videa
notebookPreboha, prečo?
Ve své době, mělo Lenovo na svých TP místo touchpatu tu věc na kterou / kterou lze kliknout. Skutečně je plocha fyzickým tlačítkem.to mam v X230, ale kdyz sem menil KBD, tak sem si Touchpad vypodlozil aby mackat nesel, i kdyz ho nepouzivam ale trackpoint
Možná jsem nepochopil ironii, ale já mám například rád OpenShot a ShotCut, z těch známých je tu třeba ještě Pitivi, Kdenlive, Avidemux, Cinelerra, LiVES, Lightworks a spousta dalších.