Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Pár kliknutí myší a formulář je odeslán, zbývá už jen čekat. Asi za den přišel na "záložní" email přítelkyně na Seznamu email od Google podpory. A v něm kýžený odkaz na resetování hesla. Ale ouha, co se sakra děje?
Přítelkyně na mě od PC volá že stránka je neplatná. Já na ni, že to není možný, a ať si to pořádně přečte, že s angličtiny má přece maturitu. A tak to asi dalších 5 minut zkoumá, kliká ale furt důležitý odkaz na resetování hesla "nefunguje". Už mě jí začíná být líto, tak vstávám s postele a jdu se na to kouknout. V čem si myslíte že byl problém? V tomto:
Http adresa končící tečkou. Co takhle tu tečku smáznout? No jasně, bylo to tou tečkou a přítelkyně si může konečně nastavit heslo nové. Záhy mě chválí za moji všímavost, ale já moc nadšený nejsem. Tenhle email ze špatnou adresou jako chodí každému, kdo zapomene heslo? No to snad ne!?
Po přeposlání emailu a jeho následném otevření v Evolution jsem zjistil, že nefunkční odkaz bude mít asi nejspíš pouze každý seznamák přistupující do mailu přes webové rozhraní, protože v Evolution je odkaz bez tečky. Nejsem technicky zdatný, ale typoval bych, že chyba bude na straně Seznamu... Docela smutný, říkám si.
Stalo se Vám taky něco podobného?
Tiskni
Sdílej:
Přesně tak. Takhle to dopadá, když se programy snaží být chytřejší než opice, co sedí za klávesnicí.
text/plain
, nemá MUA příjemce co vymýšlet a má ho prostě zobrazit jako hladký text.
To ano, i když zrovna zvýrazňování hypertextových odkazů je užitečná vlastnost, pokud se podaří odkaz uhodnout správně.
A když nepodaří, tak jen zmate uživatele, který by to třeba sám poznal.
Kdyby tohle odesílatelé nedělali a posílali by e-maily s odkazy vždy i jako text/html, nemusely by se MUA pokoušet uhodnout, co je v čistém textu odkaz.
Posílání text/html
mailů bez textové alternativy je projev vrcholné neslušnosti a arogence, který rozhodně schvalovat nemůžu.
A když nepodaří, tak jen zmate uživatele, který by to třeba sám poznal.Jistě, přinejmenším na 10. pokus, když by na předchozí dostal odpověď 404 Not Found. A přitom odesílatele nikdo nenutil posílat ten e-mail pouze ve formátu, který neumí informaci o URL přenést.
Posílání text/html
mailů bez textové alternativy je projev vrcholné neslušnosti a arogence, který rozhodně schvalovat nemůžu.
Napsal jsem i jako text/html
– pokud někoho baví hádat, jak měl být text zformátován, ať si hádá. Ale je fakt, že MUA neumožňují moc často přepínat snadno mezi textovou a HTML verzí e-mailu, a že by to také chtělo režim zobrazování „zobraz tagy Hx, strong, em, p, A, seznamy a ostatní ignoruj“, případně i nějaké zjednodušené HTML, které ani vkládání různých barviček, písem a obrázků ani neumožnilo.
Takhle to nejspíš teda bude. No google asi nepočítá se Seznamem :)
Jinak HTML email to není, teda pokud se to pozná tak, že při zobrazení v Evolution dám zobrazit zdroj stránky a nevidím tam jediný HTML tag.
nic si z toho nedelejte, ja mel taky kdysi takovou pritelkyni ...
Ten mail je holým textu (plain text), tak to nevím, k čemu by byl dobrej zdroják ;)
V čem jsi dělal ty screenshoty? Efektní ohraničení a stínování...