Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Dobrý den,
nedávno se můj HDD odebral do věčných lovišť, či spíše do křemíkového nebe. Občas si beru práci domů a proto jsem potřeboval rychle uschopnit počítač. Volba padla na Aurox Linux.
Instalace na nový HDD proběhla bez komplikací a téměř vše funguje. Dokonce i věci, které se mi nikdy dříve rozběhat nepodařilo. Počítal jsem si tim, že po vyřešení nakupených pracovníh problémů nahodím na disk opět Debian, ale napadla mne, alespoň pro věčného BFU jako jsem já, hodně kacířská myšlenka.
Nejprve prostudovat systém tak jak je a potom se na základě získaných vědomostí pokusit jej Postupně upravit
Usedl jsem tedy ke Googlu a začal hledat. Ovšem nic moc jsem nenašel. Nejbližší mé představě je LFS, který je cenným zdrojem informací. Ovšem jde na to ze zcela opačné strany, než potřebuju.
Proto bych se chtěl zeptat, jak vlastně při prohledávání linuxového systému postupovat. Je tu příliš mnoho komponent, které na sebe vzájemně navazují v různých bodech a úrovních
Než na něco vůbec sáhnu, rád bych si vytvořil jakýsi "plánek systému" Ale nevím kudy na to.
Tiskni
Sdílej:
Co takhle zkusit Slackware? Uschopnit ho jde docela rychle
a na vrtání se v systému je snad to nejlepší, co jsem zatím
viděl (ačkoliv vrtat se dá jistě v jakémkoliv systému
Windows nevyjímaje). Pravda, je třeba si většinou bez klikátek
nakonfigurovat grafiku, akceleraci, češtinu v textmódu,
grafice, KDE, Windows písma, rozchodit 5.1 zvuk, rozchodit kolečko na
myši, rozchodit GNOME, rozchodit tisk, novější kernel, nakonfigurovat
SWAREt, nainstalovat všechny programy, ale za ten pocit, že máte
systém, ve kterém je všechno vyřešeno maximálně prostým způsobem
to stojí. Keep Slackin.