Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Dobrý den,
nedávno se můj HDD odebral do věčných lovišť, či spíše do křemíkového nebe. Občas si beru práci domů a proto jsem potřeboval rychle uschopnit počítač. Volba padla na Aurox Linux.
Instalace na nový HDD proběhla bez komplikací a téměř vše funguje. Dokonce i věci, které se mi nikdy dříve rozběhat nepodařilo. Počítal jsem si tim, že po vyřešení nakupených pracovníh problémů nahodím na disk opět Debian, ale napadla mne, alespoň pro věčného BFU jako jsem já, hodně kacířská myšlenka.
Nejprve prostudovat systém tak jak je a potom se na základě získaných vědomostí pokusit jej Postupně upravit
Usedl jsem tedy ke Googlu a začal hledat. Ovšem nic moc jsem nenašel. Nejbližší mé představě je LFS, který je cenným zdrojem informací. Ovšem jde na to ze zcela opačné strany, než potřebuju.
Proto bych se chtěl zeptat, jak vlastně při prohledávání linuxového systému postupovat. Je tu příliš mnoho komponent, které na sebe vzájemně navazují v různých bodech a úrovních
Než na něco vůbec sáhnu, rád bych si vytvořil jakýsi "plánek systému" Ale nevím kudy na to.
Tiskni
Sdílej:
Co takhle zkusit Slackware? Uschopnit ho jde docela rychle
a na vrtání se v systému je snad to nejlepší, co jsem zatím
viděl (ačkoliv vrtat se dá jistě v jakémkoliv systému
Windows nevyjímaje). Pravda, je třeba si většinou bez klikátek
nakonfigurovat grafiku, akceleraci, češtinu v textmódu,
grafice, KDE, Windows písma, rozchodit 5.1 zvuk, rozchodit kolečko na
myši, rozchodit GNOME, rozchodit tisk, novější kernel, nakonfigurovat
SWAREt, nainstalovat všechny programy, ale za ten pocit, že máte
systém, ve kterém je všechno vyřešeno maximálně prostým způsobem
to stojí. Keep Slackin.