Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dobrý den všem,
Pracuju v jedné Olomoucké neziskové organizaci, která se zabívá poskytováním služeb pro tělesně postižené lidi. Jednou ze služeb jsou u počítačové kurzy včetně jakési počítačové přípravky, kde se s počítači seznamují lidé, kteří by běžný kurz nezvládli.
V rámci této přípravky mám na starosti tři klienty s poměrně širokou škálou problému, od disgrafie, přes problémy se zrakem, až po obtíže s krátkodovou pamětí.
Je velké štěstí, že všichni tito lidé mají o počítače zájem a hodně se snáží. Ale je celkem jasné, že nikdy nezvládnou složitější věci, jako je bezpečnostní problematika, která dá mnohdy zabrat i zkušenému administrátorovi.
Domnívám se, že pro ně a nejen pro ně by mohlo docela dobrým řešením něco jako terminál. Systém by běžel na vzdáleném serveru a domácí PC by fungovali pouze jako stanice. (myslím, že podobné řešení zde bylo v jiném kontextu probíráno). Uživatelé by měli k dispozici pouze aplikace jako Firefox Open Office Evolution, případně Thunderbird a gaim.
Tak, proč to všehno píšu. Jednak proto, že by mne zajímal Váš názor, jak po stránce technické, tak osobní a druhak proto, že se si myslím, že počítače používá spousta lidí, kteří by uvítali možnost mít v úvozovkách na starosti, jen ty aplikace, které potřebují a ten "zbytek" nechat na starosti administrátorovi.
Nemohla by právě toto být pro linux cesta, jak oslovit široké spektrum lidí a jít pří tom vlastní cestou?.
S pozdravem Jack Hokus
Tiskni
Sdílej: