Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Tiskni
Sdílej:
Gnome 3? Na cem myslis, ze ti lidi poslednich par let makali
rád bych věděl co mne čeká, pokud bych se rozhodl do toho jit
Hromada strasti a utrpeni koncici bricknutym zarizenim
Mňo jedno funkční řešení by tu bylo. Je to popsáno v tom v tom odkazovaném článku na rootu v třetím příspěvku od bagristy. Je na to takový šikovný nástroj Linux Deploy, který všechny ty kroky automatizuje. Je k tomu však třeba rootnutý telefon/tablet s androidem. Odemykat bootloader není třeba, je to vyřešeno přes chroot. Po rootnutí stačí už jen
- nainstalovat Linux DeployBusybox je zabudován v tom Linux Deploy, není nutno už nic dalšího doinstalovávat. Na výběr je Arch, openSUSE, Gentoo, Fedora, Kali , Debian a Ubuntu s přednastavenými repozitáři. Tahle nabídka by snad mohla uspokojit každého. Nastavování je minumum, takový polopatický návod je tady
Je to poměrně snadné. Výhody tohoto řešení bych viděl asi tyto:
- Jde to použít na každé rootnuté zařízení s android telefonem/tabletem.Nevýhoda spočívá v tom, že to není úplně košer linuxové prostředí, je to chroot. Nativní dotykové prostředí to samozřejmě také není, běží to přes VNC, kde jde emulovat myš nebo touchpad. To je docela vopruz, ale dá se na to časem zvyknout. Nejvyšší barevná hloubka je 24-bit color, takže s tím moc parády neuděláš.
Mám to vyzkoušeno na olbřímím telefónu s čtyřjádrem a 2 GB RAM. Arch běží celkem svižně a Ubuntu taky. Pokud ale hledáš něco lepšího než android, tak tě to asi stěží uspokojí. Co se týče způsobu ovládání, android je určitě dokonalejší. Podporovaných zařízení pro Ubuntu touch není mnoho a podporovaných tabletů je jako šafránu. Tohle je celkem snadná cesta, jak si nainstalovat (skoro)linux na tablet nebo telefon.
takovejto aktivit se vic netlaci na to aby ovladace hw byli opensource v kerneluDoufám, že už pořádně tlačíš a že už si něco pořádnýho vytlačil, když jsi ten nobody chytrolín.
jako základní rodinný pomocník dobrý, pro trochu náročnějšího amatéra však doporučuju se poohlédnout ve vyšších cenových hladinách
-vejde se s rezervou do Tatrovky -neskutečně jednoduché ovládání, prarodiče si pochvaluji -po sundání objektivu do té díry házíme drobákyatd... prej ma uz 5 nefunkcnich na nahradni dily...
24bit barvy ti přijdou málo?
Nepřijdou, jsou ale tady experti, kterým to nestačí, jako třeba kyknos . Problém je spíš v pomalém přenosu přes VNC, to není úplně ideální.
Zkrátka a dobře, téma blogu je "Linux na tabletu". Nikde jsem nezpozoroval, že by někdo přinesl nějaký návod nebo řešení. Všichni tady jen planě teoretizují. Zvláště podnětný je Tomáškův návod na půl roku. Z toho si určitě tazatel odnese mnohé a uvede to do provozu.
Teoretických žvástů je tu dost. Praktický návod jen jeden. Linux Deploy je zatím jediná možnost a maximum, co jde udělat na nepodporovaných zařízeních pro Ubuntu touch na tabletech a telefonech s androidem.