Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Gnome 3? Na cem myslis, ze ti lidi poslednich par let makali
rád bych věděl co mne čeká, pokud bych se rozhodl do toho jit
Hromada strasti a utrpeni koncici bricknutym zarizenim
Mňo jedno funkční řešení by tu bylo. Je to popsáno v tom v tom odkazovaném článku na rootu v třetím příspěvku od bagristy. Je na to takový šikovný nástroj Linux Deploy, který všechny ty kroky automatizuje. Je k tomu však třeba rootnutý telefon/tablet s androidem. Odemykat bootloader není třeba, je to vyřešeno přes chroot. Po rootnutí stačí už jen
- nainstalovat Linux DeployBusybox je zabudován v tom Linux Deploy, není nutno už nic dalšího doinstalovávat. Na výběr je Arch, openSUSE, Gentoo, Fedora, Kali , Debian a Ubuntu s přednastavenými repozitáři. Tahle nabídka by snad mohla uspokojit každého. Nastavování je minumum, takový polopatický návod je tady
Je to poměrně snadné. Výhody tohoto řešení bych viděl asi tyto:
- Jde to použít na každé rootnuté zařízení s android telefonem/tabletem.Nevýhoda spočívá v tom, že to není úplně košer linuxové prostředí, je to chroot. Nativní dotykové prostředí to samozřejmě také není, běží to přes VNC, kde jde emulovat myš nebo touchpad. To je docela vopruz, ale dá se na to časem zvyknout. Nejvyšší barevná hloubka je 24-bit color, takže s tím moc parády neuděláš.
Mám to vyzkoušeno na olbřímím telefónu s čtyřjádrem a 2 GB RAM. Arch běží celkem svižně a Ubuntu taky. Pokud ale hledáš něco lepšího než android, tak tě to asi stěží uspokojí. Co se týče způsobu ovládání, android je určitě dokonalejší. Podporovaných zařízení pro Ubuntu touch není mnoho a podporovaných tabletů je jako šafránu. Tohle je celkem snadná cesta, jak si nainstalovat (skoro)linux na tablet nebo telefon.
takovejto aktivit se vic netlaci na to aby ovladace hw byli opensource v kerneluDoufám, že už pořádně tlačíš a že už si něco pořádnýho vytlačil, když jsi ten nobody chytrolín.
jako základní rodinný pomocník dobrý, pro trochu náročnějšího amatéra však doporučuju se poohlédnout ve vyšších cenových hladinách
-vejde se s rezervou do Tatrovky -neskutečně jednoduché ovládání, prarodiče si pochvaluji -po sundání objektivu do té díry házíme drobákyatd... prej ma uz 5 nefunkcnich na nahradni dily...
24bit barvy ti přijdou málo?
Nepřijdou, jsou ale tady experti, kterým to nestačí, jako třeba kyknos . Problém je spíš v pomalém přenosu přes VNC, to není úplně ideální.
Zkrátka a dobře, téma blogu je "Linux na tabletu". Nikde jsem nezpozoroval, že by někdo přinesl nějaký návod nebo řešení. Všichni tady jen planě teoretizují. Zvláště podnětný je Tomáškův návod na půl roku. Z toho si určitě tazatel odnese mnohé a uvede to do provozu.
Teoretických žvástů je tu dost. Praktický návod jen jeden. Linux Deploy je zatím jediná možnost a maximum, co jde udělat na nepodporovaných zařízeních pro Ubuntu touch na tabletech a telefonech s androidem.