Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Při večerním brouzdání internetem jsem narazil na docela zajímavou diskusi o Lispu.
Nejsem programátor a ani nikdy nebudu. Nicméně, mne Lisp zaujal na tolik, že bych se o něm rád dozvěděl víc.
Našel jsem si zdrojový kód jednoduchého programu na sečtení dvou čísel.
1. (defun add() 2. (format t "Enter 1st Value ") 3. (setf a(read)) 4. (format t "Enter 2nd Value ") 5. (setf b(read)) 6. (setf c(+ a b)) 7. (format t "Sum=~d" c) )
Teď to zkusím projít řádek po řádku a odhadnout jejich smysl.
"a"
"b"
"c"
je uložen součet proměnných "a"
a "b"
"c"
, ale část "Sum=~d" c)
zatím odolává.
Takže, v tuto chvíli mám jakési naprosto základní tušení o tom, jak vypadá zdrojový kód v Lispu. Alespoň část toho co nevím, si určitě časem najdu na netu.
Ale co nevím a pro nedostatečnou znalost angličtiny si to nedokážu najít sám, je povědomost o tom, jak se věci v Lispu dělají.
Nečekám ukázku kódu, spíš nějaké "blbuvzdorné" seznámení s filozofií jazyka a nástroji v něm dostupnými.
Zdroje:
Tiskni
Sdílej:
Osobně bych nezačínal SICPem, který ač excelentní mi přijde pro mnohé začátečníky příliš náročnýZacatecnik by mel prave zacit se SICPem, protoze to neni knizka o nauceni se Scheme/Lispu, ale o uceni se programovat na pozadi Scheme. Coz clovek, ktery pouzije 2x setf na takovou banalitu, urcite potrebuje. Ze se naucis Scheme a jak funguje je jen vitany bonus. Mimochodem nechapu ty narky nad slozitosti nebo nedejboze anglictinou. Ta knizka je psana hodne polopaticky a anglictinou, kterou by mel zvladnout kazdy stredoskolak.
Můžu doporučit tenhle článek Lisp as the Maxwell’s equations of software, ten kdysi přivedl k lispu měMne se to pro zacatecnik nelibi, je to velice technicka zalezitost. Clovek se sice dozvi, jak Lisp funguje, ale uz se nedozvi, jak jej dobre pouzivat, cf. SICP.
Mimochodem nechapu ty narky nad slozitosti nebo nedejboze anglictinou. Ta knizka je psana hodne polopaticky a anglictinou, kterou by mel zvladnout kazdy stredoskolak.OP psal
Ale co nevím a pro nedostatečnou znalost angličtiny si to nedokážu najít sám, je povědomost o tom, jak se věci v Lispu dělají.Osobně mi nepřijde vhodné mu nacpat do začátku učebnici compsci původně určenou pro studenty MIT. Samozřejmě souhlasím s tím že je to super kniha, ale už podle formy toho blogpostu mi přijde že má jen malou šanci jí přečíst a pochopit a imho mu to spíš lisp znechutí, protože se v tom ztratí. Ale třeba se pletu.
si to nedokážu najít sámOP psal, ze ma problem najit slusny zdroj. Ne, ze nerozumi anglickemu textu. (A v nejhorsim i ten Google Translate se posunul hodne dopredu.)
je povědomost o tom, jak se věci v Lispu dělají.OP psal, ze ho zajima, jak se veci delaji v Lispu, coz SICP resi pekne.
Osobně mi nepřijde vhodné mu nacpat do začátku učebnici compsci původně určenou pro studenty MIT.Cetl jsi tu knihu vubec? Ja napsana tak, aby ji opravdu pochopil i stredoskolak bez dalsich predpokladanych znalosti nebo dovednosti. Na UPOL se podle toho ucilo v prvnim semestru prvniho rocniku a slo to...
Cetl jsi tu knihu vubec? Ja napsana tak, aby ji opravdu pochopil i stredoskolak bez dalsich predpokladanych znalosti nebo dovednosti. Na UPOL se podle toho ucilo v prvnim semestru prvniho rocniku a slo to...Četl. I jsem koukal na videa z osmdesátek, byla docela dobrá.