Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Nastal čas úklidu systému. Už mi začínala, po četných pokusech, moje instalace FreeBSD trochu bobtnat a tak bylo třeba ji trochu pročistit. Také nastává čas upgradu na poslední release a já mám přeci je větší důvěru k čistému systému.
Balíčkovací systém FreeBSD má plno závislostí a mnoho balíků je nainstalováno
jen pro provoz cílového programu, na kterém mi záleží. Naštěstí mám k dispozici
nástroj pkg_cutleaves
. Ten nabídne smazání odinstalování jen
koncových balíků, což seznam balíků zkrátí na únosnou délku. Volitelně pak
podporuje ještě vytvoření seznamu balíků, které chci rozhodně zachovat a ty pak
vůbec nenabídne. Navíc mi vypíše jednořádkový popisek k balíku na který se ptá
abych věděl co se vlastně skrývá pod záhadným názvem. Dále pracuje rekurzivně,
takže po odinstalování každého balíku se podívá, zda existují podmiňující
balíky které by nyní byly osiřelé a odinstaluje je také. A jako poslední bonus mi
zaktualizuje seznam seznam balíků které jsem si chtěl ponechat a příště mi zase
nabídne jen to co přibilo. A to vše je k dispozici v krátkém příkazu:
pkg_cutleaves -Rxgc
Ještě jedna forma komfortního úklidu již nepotřebného smetí je k dispozici -
promazání stromu portů od pracovních souborů. Stačí v adresáři /usr/ports
napsat:
make clean
Když je port kompilován stáhne si balíky do adresáře /usr/ports/distfiles
,
takže je jasné jak s nimi naložit:
rm -rf /usr/ports/distfiles/*
Systém mi po tomto zhubl o nějaký ten gigabyte. To ten upgrade pojede.
Tiskni
Sdílej:
portsclean -CDLP