Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nastal čas úklidu systému. Už mi začínala, po četných pokusech, moje instalace FreeBSD trochu bobtnat a tak bylo třeba ji trochu pročistit. Také nastává čas upgradu na poslední release a já mám přeci je větší důvěru k čistému systému.
Balíčkovací systém FreeBSD má plno závislostí a mnoho balíků je nainstalováno
jen pro provoz cílového programu, na kterém mi záleží. Naštěstí mám k dispozici
nástroj pkg_cutleaves
. Ten nabídne smazání odinstalování jen
koncových balíků, což seznam balíků zkrátí na únosnou délku. Volitelně pak
podporuje ještě vytvoření seznamu balíků, které chci rozhodně zachovat a ty pak
vůbec nenabídne. Navíc mi vypíše jednořádkový popisek k balíku na který se ptá
abych věděl co se vlastně skrývá pod záhadným názvem. Dále pracuje rekurzivně,
takže po odinstalování každého balíku se podívá, zda existují podmiňující
balíky které by nyní byly osiřelé a odinstaluje je také. A jako poslední bonus mi
zaktualizuje seznam seznam balíků které jsem si chtěl ponechat a příště mi zase
nabídne jen to co přibilo. A to vše je k dispozici v krátkém příkazu:
pkg_cutleaves -Rxgc
Ještě jedna forma komfortního úklidu již nepotřebného smetí je k dispozici -
promazání stromu portů od pracovních souborů. Stačí v adresáři /usr/ports
napsat:
make clean
Když je port kompilován stáhne si balíky do adresáře /usr/ports/distfiles
,
takže je jasné jak s nimi naložit:
rm -rf /usr/ports/distfiles/*
Systém mi po tomto zhubl o nějaký ten gigabyte. To ten upgrade pojede.
Tiskni
Sdílej:
portsclean -CDLP