Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Nastal čas úklidu systému. Už mi začínala, po četných pokusech, moje instalace FreeBSD trochu bobtnat a tak bylo třeba ji trochu pročistit. Také nastává čas upgradu na poslední release a já mám přeci je větší důvěru k čistému systému.
Balíčkovací systém FreeBSD má plno závislostí a mnoho balíků je nainstalováno
jen pro provoz cílového programu, na kterém mi záleží. Naštěstí mám k dispozici
nástroj pkg_cutleaves
. Ten nabídne smazání odinstalování jen
koncových balíků, což seznam balíků zkrátí na únosnou délku. Volitelně pak
podporuje ještě vytvoření seznamu balíků, které chci rozhodně zachovat a ty pak
vůbec nenabídne. Navíc mi vypíše jednořádkový popisek k balíku na který se ptá
abych věděl co se vlastně skrývá pod záhadným názvem. Dále pracuje rekurzivně,
takže po odinstalování každého balíku se podívá, zda existují podmiňující
balíky které by nyní byly osiřelé a odinstaluje je také. A jako poslední bonus mi
zaktualizuje seznam seznam balíků které jsem si chtěl ponechat a příště mi zase
nabídne jen to co přibilo. A to vše je k dispozici v krátkém příkazu:
pkg_cutleaves -Rxgc
Ještě jedna forma komfortního úklidu již nepotřebného smetí je k dispozici -
promazání stromu portů od pracovních souborů. Stačí v adresáři /usr/ports
napsat:
make clean
Když je port kompilován stáhne si balíky do adresáře /usr/ports/distfiles
,
takže je jasné jak s nimi naložit:
rm -rf /usr/ports/distfiles/*
Systém mi po tomto zhubl o nějaký ten gigabyte. To ten upgrade pojede.
Tiskni
Sdílej:
portsclean -CDLP